تشدید بحران دارویی ایران در تحریم؛ انکار دولت و اقرار مجلس | ایران اینترنشنال

تشدید بحران دارویی ایران در تحریم؛ انکار دولت و اقرار مجلس

 

در حالی که وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی ایران بحران کمبود دارو در این کشور را رد می‌کند؛ فراکسیون غذا و داروی مجلس ضمن نادرست دانستن این موضوع اعلام کرد ایران با کمبود دارو در «۲۰ مورد» مواجه است.

همایون هاشمی،‌ رئیس فراکسیون غذا و داروی مجلس ایران،‌ روز چهارشنبه ۱۶ بهمن‌ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت گفت: «این‌که برخی مسئولان وزارت بهداشت اعلام می‌کنند کمبود دارو نداریم، درست نیست.»

او افزود: «با کمبود ۲۰ قلم دارو در کشور روبروییم، البته در شرایط تحریمی سختی قرار داریم.»

این در حالی است که سعید نمکی، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی،‌ روز دهم بهمن‌ماه ضمن تاکید بر عدم کمبود دارو در ایران اظهار کرده بود وضعیت کشور در این زمینه «نه از پارسال، بلکه از خیلی از سال‌ها بهتر است.»

رئیس فراکسیون غذا و دارو ضمن رد این اظهارات وزیر دولت به اقدام «شرکت‌های فوریتی و تامین مواد اولیه» وزارت بهداشت اشاره کرد و «اعلام فوریت» در این حوزه را به معنای کمبود دارو دانست. 

هاشمی همچنین ضمن تایید مشکل در تامین مواد اولیه بر اقدام وزارت بهداشت برای تهیه و توزیع «داروهای خاص و شیمی‌درمانی» تاکید کرد و خواستار اقدام برای مقابله با ایجاد «سردرگمی» برای مردم در این زمینه شد.

مقام‌های ایران بارها تحریم‌های آمریکا را «ظالمانه» خوانده و از اثرات آن بر شبکه دارویی و غذایی و به خطر انداختن جان بیماران سخن گفته‌اند.

روز یکشنبه سفارت سوئیس در تهران اقدام به رونمایی از ۱۸۰ هزار قلم داروی پزشکی وارداتی به ایران «در چارچوب تمهید تجاری انسان‌دوستانه» سوئیس کرد. با این حال اسحاق جهانگیری،‌ معاون اول رییس‌ دولت، آن را «اقدام تبلیغاتی» خواند و سخنگوی وزارت امور خارجه نیز گفت جمهوری اسلامی آن را به رسمیت نمی‌شناسد.

در واکنش به اظهارات ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرده است که تغییری در صدور مجوزهای عمومی برای صادرات دارو و اقلام بشردوستانه به ایران نداده و از صادرات این اقلام به ایران استقبال می‌کند.

با وجود تکذیب مقام‌های جمهوری اسلامی، وبسایت «دیپلماسی ایرانی» در خرداد ماه طی گزارشی تفصیلی تایید کرده بود که بر اساس یک مطالعه موردی تحریم‌ها به صورت منفی بر «تولید دارو»، «‌افزایش قیمت داروها» و «کمبود داروهای حیاتی» در ایران تاثیر گذاشته است. 

بحران مالی داروخانه‌ها؛ چک برگشتی و زندان

تایید تاثیر تحریم‌های بین‌المللی بر شبکه تامین و توزیع دارو در ایران از سوی مجلس در شرایطی صورت می‌گیرد که طی ماه‌های اخیر مسئولان حوزه دارو چندین بار بر «بحرانی» بودن وضعیت مالی داروخانه‌ها نیز تاکید کرده‌اند.

مهدی زارعی، رییس شورای عالی داروخانه‌های انجمن داروسازان ایران، در آذرماه ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی و بدهی‌های داروخانه‌ها شرایط اقتصادی آن‌ها را «بسیار وخیم» و توان داروسازان را رو به پایان خوانده بود.

او گفت که داروسازان برای تامین نیازهای خود اقدام به دریافت «وام بانکی و پرداخت سودهای آن‌چنانی» کرده‌اند. 

پس از آن نیز علی فاطمی،‌ نایب‌رییس انجمن داروسازان ایران،‌ ضمن اشاره به وضعیت نابسامان نقدینگی و رشد بدهکاری داروخانه‌های این کشور از افزایش تعداد داروسازانی خبر داد که به دلیل چک‌های برگشتی در زندان به سر می‌برند.

تشدید مشکل مالی و تامین در داروخانه‌ها یک‌ بار اخیرا و هم‌زمان با شیوع موج آنفولانزا در پاییز اثرات خود را نشان داد. 

با ابتلای بیش از هشت هزار نفر به این بیماری در سراسر کشور، وبسایت «سلامت‌نیوز» در گزارشی نوشته بود که با وجود تحریم‌ها‌ «وزارت بهداشت در محاسبات خود برای توزیع واکسن دچار اشتباه شد» و واکسن مورد نیاز برای شهروندان را «بسیار دیرتر از معمول» توزیع کرد.

تازه چه خبر؟
موسسه «نجات کودکان» اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون هر روز به طور متوسط پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند. داده‌های سازمان ملل نیز...More
صادق حقیقی‌پور، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، گفت: «در بارندگی اخیر آبادان ۷۰ درصد روان‌آب‌ها به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع‌آوری آب‌های...More
حسین ذوالفقاری، رییس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، روز دوشنبه اعلام کرد که از آغاز محدودیت‌های جدید تاکنون، از سفر ۴۷ نفر...More
دادگاه عالی بریتانیا پرونده لغو شهروندی و ممنوعیت بازگشت شمیمه بیگم، زن متولد بریتانیا که برای پیوستن به دولت اسلامی داعش به سوریه رفته بود، را بررسی...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نرخ بیکاری در سه ماه اول سال جاری را ۹/۸ درصد اعلام کرد. این رقم در فصل بهار سال گذشته ۱۰/۸ درصد اعلام شده بود. این...More