تردید وزارت بهداشت در رسیدن واکسن‌ها؛ جهانپور: مهم است از آمریکا و بریتانیا نیاید | ایران اینترنشنال

تردید وزارت بهداشت در رسیدن واکسن‌ها؛ جهانپور: مهم است از آمریکا و بریتانیا نیاید

در حالی که معاون وزارت بهداشت ایران از رسیدن «تعداد زیاد» واکسن به ایران تا پایان سال جاری ابراز ناامیدی می‌کند، یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا از آغاز اجرای واکسیناسیون عمومی در زمستان سال آینده خبر می‌دهد.

همزمان روابط عمومی وزارت بهداشت نیز می‌گوید مهم است واکسن‌های وارداتی از مبدأ آمریکا و بریتانیا نباشد.

مصطفی قانعی، رییس کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا،‌ روز دوشنبه ۱۳ بهمن‌ماه اعلام کرد واکسیناسیون عمومی زمستان سال ۱۴۰۰ خواهد بود. او گفت: «در این برنامه قرار است حدود ۱۶ میلیون دوز واکسن از مجموعه کوواکس، بیش از ۲۵ میلیون دوز از طریق واردات و ۲۵ میلیون دوز با استفاده از تولیدات داخلی تامین شود.»

قانعی اشاره کرد زمستان امسال در کنار کادر درمان، افراد مسن،‌ معلولان و جانبازان مراکز نگهداری در اولویت واکسیناسیون قرار دارند.

به گفته او، در بهار و تیرماه سال آینده هم افراد بالای ۶۵ سال، افراد ۱۶ تا ۶۴ سال با بیماری زمینه‌ای و افرادی که به واسطه شغل‌شان با مردم در تماسند،‌ واکسن دریافت می‌کنند.

این مقام ستاد کرونا افزود: «مرداد تا آذر ۱۴۰۰ نیز نوبت به واکسیناسیون ساکنان مراکز شلوغ، افراد ۵۵ تا ۶۵ سال فاقد بیماری زمینه‌ای و شاغلان ضروری و کارکنان بهداشتی که در خط اول مواجهه نیستند، واکسن می‌زنند.»

همزمان علیرضا رییسی، معاون وزارت بهداشت، هم می‌گوید: «برای تامین واکسن دچار مشکل هستیم و مطمئن نیستیم تعداد زیادی واکسن تا پایان سال به دستمان برسد.»

 

مهم است واکسن از آمریکا و بریتانیا نیاید

 

از سوی دیگر کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، که پیش از این به منتقدان واردات واکسن‌های اسپوتنیک ساخت روسیه حمله کرده و مینو محرز،‌ عضو ستاد ملی مقابله با کرونا، را فاقد «شأن ارزیابی» خوانده بود، اکنون درباره تهیه واکسن کرونا می‌گوید: «مهم این است که از مبدأ بریتانیا و آمریکا نباشد.»

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفت: «بقیه موارد در شرایط برابر ارزیابی و حسب مجوز و تایید سازمان غذا و دارو خرید و واردات انجام می‌شود.»

با افزایش انتقاد برخی مقام‌های بهداشتی و سیاسی کشور به تصمیم ناگهانی حکومت برای خرید و واردات واکسن روسی روز یکشنبه سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت، نیز منتقدان را به «خباثت ملی» متهم کرد.

تاکنون علاوه بر مینو محرز، حسینعلی شهریاری،‌ رییس کمیسیون بهداشت مجلس، و بهرام پارسایی،‌ پزشک و نماینده سابق مجلس، هم از تصمیم خود برای عدم تزریق این واکسن سخن گفته‌اند.

علاوه بر این سازمان نظام پزشکی ضمن اشاره به عدم تایید این واکسن از سوی سازمان بهداشت جهانی مسئولیت واردات و تزریقش را با وزارت بهداشت دانسته است.

 

اعلام ناگهانی خرید واکسن روسی

 

تصمیم خرید واکسن روسی را نخستین‌بار محمدجواد ظریف،‌ وزیر امور خارجه، هفته گذشته و بدون اعلام وزارت بهداشت طی سفری به مسکو و دیدار با همتایش سرگئی لاوروف اعلام کرده بود.

پس از اعلام این خبر از سوی ظریف، کیانوش جهانپور گفت مجوز مصرف اضطراری واکسن اسپوتنیک روسیه در «بیست و چهارمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص (صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک) سازمان غذا و دارو صادر شده است.»

اما او جزییاتی از زمان تشکیل جلسه این کمیسیون و نتایج بررسی‌های فنی آن از سوی مراجع مرتبط نداد. 

از سوی دیگر وبسایت سازمان غذا و دارو که اسناد جلسات تمامی کمیسیون‌های مرتبط را منتشر می‌کند، هنوز جزییات جلسات هجدهم به بعد این کمیسیون را منتشر نکرده است.

 

تازه چه خبر؟
در دومین جلسه دادگاه حسن میرکاظمی مشهور به حسن رعیت، نام علی اشرف افخمی، رییس سابق بانک صنعت و معدن، به عنوان متهم ردیف شانزدهم پرونده اعلام شد. در...More
پیمان فلسفی، مدیر عامل مرکز حلال جهانی، اعلام کرد که بر اساس آیین نامه حق ماموریت کارکنان دولت، اجازه پرداخت روزانه ۲۲۰ یورو حقوق و مزایا به روحانیون...More
عباس عراقچی از تعویق یک روزه نشست وین خبر داد و دلیل آن را ابتلای یک عضو هیات سیاسی اتحادیه اروپا عنوان کرد. عراقچی گفت که براساس برنامه قبلی قرار...More
جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، درباره چالش‌های مختلف بین‌المللی، از جمله چگونگی پیشبرد مذاکرات احیای...More
دولت جو بایدن به کنگره اطلاع داد که به فروش بیش از ۲۳ میلیارد دلار سلاح، از جمله فروش جنگنده‌های اف-۳۵ و پهپادهای مسلح، به امارات اقدام می‌کند، در...More