ترامپ: در روزهای آینده مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال می‌کنیم | ایران اینترنشنال

ترامپ: در روزهای آینده مکانیسم ماشه را علیه ایران فعال می‌کنیم

 

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، اعلام کرد در روزهای آینده برای فعال کردن مکانیسم ماشه به منظور بازگشت‌ تحریم‌ها علیه ایران در سازمان ملل اقدام می‌کند.

او روز شنبه در جمع خبرنگاران این موضوع را اعلام کرد. تصمیم آمریکا برای فعال کردن مکانیسم ماشه پس از آن اتفاق می‌افتد که قطعنامه پیشنهادی آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل رد شد.

پس از رد این قطعنامه، کلی کرافت، نماینده آمریکا در سازمان ملل، گفته بود ایالات متحده برای بازگشت همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران در روزهای آینده اقدام می‌کند.

 

 

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا هم پیشتر به این تصمیم واشینگتن در صورت رد شدن قطعنامه اشاره کرده بود.

این تهدید آمریکا بر مبنای بندی در توافق هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی است که مکانیسم ماشه خوانده می‌شود و شامل برگشتن تمام تحریم‌های سازمان ملل علیه تهران است.

ایران می‌گوید آمریکا به دلیل خروج از برجام در سال ۲۰۱۸ میلادی، حق استفاده از مکانیسم ماشه را ندارد.

مجید تخت‌‌‌روانچی، نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا گفت برجام بخشی از قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل است و آمریکا با توجه به خروج از برجام نمی‌تواند از آن استفاده کند.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌ها می‌نویسد آمریکا در صورت اتخاذ این اقدام «نبردی سخت» را پیش رو خواهد داشت. 

 

واکنش ترامپ به پیشنهاد روسیه

رییس جمهوری آمریکا روز شنبه در ادامه سخنانش گفت احتمالا در نشست پیشنهادی همتای روس خود ولادیمیر پوتین درباره ایران شرکت نخواهد کرد.

پوتین روز جمعه و پیش از رد شدن قعطنامه آمریکا پیشنهاد داده بود نشستی با حضور ایران و رهبران گروه پنج+یک برای جلوگیری از «تقابل» در مورد تهدید آمریکا درباره فعال کردن مکانیسم ماشه، برگزار شود.

اسرائیل از تصویب نشدن قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران انتقاد کرده و گابی اشکنازی، وزیر دفاع این کشور، گفته است که این تصمیم به بی‌ثباتی بیشتر در خاورمیانه خواهد انجامید.

 

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، هم این اقدام را «شرم‌آور» خوانده است.

تازه چه خبر؟
آریزونا و ویسکانسین به طور رسمی جو بایدن را به عنوان پیروز انتخابات ریاست‌جمهوری در این ایالت‌ها اعلام کردند. روز دوشنبه تونی اورس، فرماندار...More
رویترز به نقل از یک مقام آگاه در کابینه دونالد ترامپ گزارش داد عربستان سعودی با عبور خطوط هوایی اسرائیل به امارات از حریم هوایی خود موافقت کرده است...More
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در واکنش به درخواست مجلس شورای اسلامی برای توقف بازرسی‌های بین‌المللی از سایت‌های هسته‌ای ایران بر...More
کاظم غریب‌آبادی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، در واکنش به کشته شدن محسن فخری‌زاده گفت ایران «حق ذاتی دفاع از خود را...More
جو بایدن، رییس جمهوری منتخب آمریکا، اعضای کلیدی تیم اقتصادی خود در دولت آینده این کشور را معرفی کرد. بر اساس گزارش رسانه‌ها، جنت یلن به عنوان وزیر...More