ترامپ از اعمال «شدیدترین تحریم‌ها» علیه ایران خبر داد | ایران اینترنشنال

ترامپ از اعمال «شدیدترین تحریم‌ها» علیه ایران خبر داد

دونالد ترامپ، رییس‌ جمهوری آمریکا، روز جمعه از اعمال تحریم جدید علیه بانک مرکزی ایران خبر داد. 

ترامپ هنگام مصاحبه مطبوعاتی مشترک با اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، در کاخ سفید گفت: «این‌ شدیدترین تحریم‌هایی است که تا به حال اعمال شده است. تا به حال در این سطح چنین کار نکرده‌ایم.»

ترامپ درباره جزئیات این تحریم‌های جدید توضیحی نداد اما خبرگزاری بلومبرگ نوشته است این تحریم‌ها «به تلافی حملات» شنبه گذشته به تاسیسات نفتی عربستان سعودی اعمال شده است. 

استیو منوچین، وزیر دارایی آمریکا، نیز گفت هدف از این تحریم‌ها قطع منابع مالی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران است. 

بلومبرگ نوشت: «این یک اقدام جنجالی است چون تحریم بانک مرکزی ممکن است توانایی واردات کالاهای بشردوستانه به کشور را نیز محدود کند.»

ترامپ همچنین گفت قرار است روز جمعه با مشاوران امنیت ملی‌اش دیدار و درباره نحوه پاسخگویی به حمله صورت‌گرفته به تاسیسات نفتی عربستان سعودی که منتسب به ایران است، بحث کند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه گذشته حملات صورت‌گرفته به تاسیسات عظیم نفتی عربستان سعودی را «اقدام به جنگ» خواند و تاکید کرد ایران عامل این حملات بوده است.

شورشیان حوثی در یمن مسئولیت این حملات را بر عهده گرفته‌اند اما مقام‌های آمریکایی با توجه به دقت اصابت به تاسیسات و خسارات به‌جامانده در مورد توان حوثی‌ها ابراز تردید کرده‌اند.

مقام‌های ایران دست داشتن در این حمله‌ها را رد کرده‌اند. 

با وجود موضع‌گیری تند پمپئو علیه ایران، ترامپ تاکنون نسبت به اقدام نظامی علیه ایران ابراز تمایل نکرده و به اعمال تحریم رضایت داده است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آمریکایی نوشت که شواهد مربوط به نقش موشک‌های کروز ایرانی در این حملات هفته آینده در مجمع عمومی سازمان ملل ارائه خواهد شد.

 

 

تحریم  صندوق توسعه ملی و شرکت اعتماد تجارت پارس

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد علاوه بر بانک مرکزی ایران، صندوق توسعه ملی این کشور که در حکم حساب ذخیره ارزی آن است، و همچنین شرکت «اعتماد تجارت پارس» بر اساس «مندرجات ضد تروریسم» تحریم می‌شوند. 

به گفته این وزارتخانه، بانک مرکزی ایران میلیاردها دلار در اختیار سپاه پاسداران و شاخه برون‌مرزی آن یعنی سپاه قدس، و همچنین «نایب تروریستی» آن، حزب‌الله لبنان قرار داده است.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای نوشت در سال ۲۰۱۷، انتقال «ده‌ها میلیون یورو» از بانک مرکزی ایران به عراق تحت نظارت سپاه قدس انجام شده است.

وزارت خزانه‌داری در ادامه گفت صندوق توسعه ملی «یک منبع اصلی ارزی و تامین مالی سپاه قدس» و وزارت دفاع جمهوری اسلامی است. 

به گفته این وزارتخانه، شرکت اعتماد تجارت پارس برای «پوشش نقل و انتقالات مالی برای خریدهای نظامی وزارت دفاع» تشکیل شده است.

خزانه‌داری آمریکا به نقل از منوچین نوشت: «حمله بی‌شرمانه ایران به عربستان سعودی غیرقابل‌قبول است. اقدام خزانه‌داری یک سازوکار مهم تامین مالی را هدف قرار می‌دهد که رژیم ایران از آن برای حمایت از شبکه تروریستی‌اش از جمله سپاه قدس، حزب‌الله و دیگر ستیزه‌جویانی‌ که در حال گسترش ترور و بی‌ثبات کردن منطقه‌اند، استفاده می‌کند.»

او اضافه کرد دولت آمریکا به سیاست «فشار حداکثری» به جمهوری اسلامی ادامه خواهد داد.

تازه چه خبر؟
جو بایدن با هدف به کارگیری کل دولت فدرال برای مقابله با تغییرات اقلیمی در داخل و خارج از آمریکا چند فرمان اجرایی را به امضا رساند. از جمله اقداماتی...More
پاساژ کورپە واقع خیابان فردوسی سنندج در نخستین ساعات بامداد پنج‌شنبه دچار آتش‌سوزی شد و بخشی از این پاساژ در آتش سوخت. در نخستین ساعات بامداد پنج‌...More
لیندا توماس‌-گرینفیلد، نامزد تصدی پست «نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد»، در جلسه تایید صلاحیت خود در کمیته روابط خارجی سنا گفت: دولت بایدن...More
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، با تاکید بر نگرانی ایالات متحده در مورد برخورد روسیه با الکسی ناوالنی، از مخالفان سرشناس دولت ولادیمیر پوتین، و به...More
فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و دارایی، در واکنش به اعتراضات سهام‌داران مالباخته بازار بورس،گفت که دولت از بورس حمایت می‌کند، اما تضمین نمی‌دهد. وزیر...More