ترامپ: آمریکا برای کمک به ایرانی‌ها در مبارزه با کرونا آماده است | ایران اینترنشنال

ترامپ: آمریکا برای کمک به ایرانی‌ها در مبارزه با کرونا آماده است

همزمان با بالاگرفتن شیوع ویروس کرونا و افزایش آمار مرگ و میر ناشی از ابتلا کرونا در ایران، دونالد ترامپ رییس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که آمریکا در صورت درخواست ایران، به ایرانی‌ها برای مبارزه با کرونا کمک می‌کند.

رییس جمهوری آمریکا عضر شنبه دهم اسفند ماه، گفت: «اگر بتوانیم به ایرانیان برای حل این مشکل کمک کنیم، قطعا مایلیم این کار را انجام دهیم. تمام کاری که آنها باید انجام دهند این است که باید درخواست[کمک] کنند.» 

سخنان رییس جمهوری آمریکا در حالی بیان شد که روز شنبه اولین مورد مرگ بر اثر کرونا در آمریکا نیز تایید شد و این ویروس چین و چهل کشور را درگیر کرده و در ایران که حدود دوازده روز از اعلام رسمی شیوع آن می‌گذرد به سراسر کشور گسترش یافته، جان صدها تن را گرفته و شمار بیشتری از نیز با عنوان مشکوک به کرونا یا مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها بستری شده‌اند.

مقامات رسمی بهداشت و درمان در واشنگتن آمریکا روز شنبه اولین مورد مرگ ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا تایید کردند.

بیماری که بر اثر کرونا جان خود را از دست داد یک مرد ۵۰ ساله بود که با منشا نامشخص به کرونا مبتلا شده بود؛ با فرد مبتلایی در تماس نبوده و هیچ‌گونه سفری نیز نداشته است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، ساعتی بعد از اعلام مرگ اولین قربانی کرونا در آمریکا، در یک کنفرانس خبری از شهروندان این کشور خواست تا از سفر به مناطقی که ویروس کرونا در آن شیوع بیشتری دارد همانند کره جنوبی و ایتالیا، خودداری کنند. ترامپ همچنین گفت که در حال مذاکره با مدیران داروسازی برای تهیه واکسن ویروس کرونا است.

همزمان مایک پنس، معاون رییس‌جمهوری آمریکا، اعلام کرد شهروندان همه کشورهایی که در ۱۴ روز گذشته به ایران سفر کرده‌اند به دلیل جلوگیری از گسترش ویروس کرونا، اجازه ورود به آمریکا را نخواهند داشت.

جی اینسلی، فرماندار ایالت واشنگتن، نیز پس از تایید مرگ یک نفر بر اثر بیماری کرونا، در این ایالت وضعیت اضطرارای اعلام کرد و گفت: «این موقعیت اضطراری برای تدابیر پیشگیرانه و اطمینان از سلامتی و ایمنی کسانی است که در ایالت واشنگتن زندگی می‌کنند.»

از سوی دیگر نانسی مسیونیر، مدیر مرکز ملی ایمن‌سازی و بیماری‌های تنفسی درباره شیوع این بیماری گفت: «شیوع ویروس کرونا در ایالات متحده آمریکا در حال حاضر فقط به برخی اجتماعات محدود شده است و گسترش سراسری از وجود ویروس کرونا در آمریکا مشاهده نشده است و دولت فدرال در تلاش است تا این راه را ادامه دهد.»

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان آمریکا، اما ضمن انتقاد از سیاست‌های درمانی دولت ترامپ از افزایش بودجه برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در کنگره خبر داد و در صفحه توییتر خود نوشت: «کنگره برای اطمینان از دسترسی دولت به منابع مورد نیاز برای مبارزه با این ویروس کشنده و ایمن نگه داشتن آمریکایی‌ها اقداماتی را انجام می‌دهد. نمایندگان در تلاش‌اند تا روی بسته بودجه‌ای کار کنند که امیدواریم هفته آینده به آن رای دهیم.»

تازه چه خبر؟
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More
انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران اعلام کرد که از مسببان سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست شکایت کرده است. این انجمن روز پنج‌شنبه از اعزام...More