تدارک مجلس برای تحقیق و تفحص درباره فایل صوتی ظریف | ایران اینترنشنال

تدارک مجلس برای تحقیق و تفحص درباره فایل صوتی ظریف

 

محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی، درباره مصاحبه افشاشده اخیر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، گفت خون قاسم سلیمانی «جریان خودباخته غربزده را رسوا می‌کند و ریشه آنها را می‌خشکاند.»

قالیباف روز یکشنبه ۱۹ اردیبهشت پس از نشست غیرعلنی مجلس که برای بررسی این مصاحبه افشاشده برگزار شده بود، در ابتدای جلسه علنی گفت دوگانه‌ای که از «میدان» و «دیپلماسی» ارائه می‌دهند «دوگانه‌سازی غیرکارشناسی و وهم‌آلود» است.

«میدان» اصطلاحی است که محمدجواد ظریف در مصاحبه افشاشده‌اش برای اشاره به نیروهای نظامی جمهوری اسلامی و به خصوص سپاه پاسداران از آن استفاده کرده بود.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین از برخورد مجلس «با عوامل و موثرین این قبیل اقدامات نسنجیده» خبر داد. حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، نیز دستور پیگیری چگونگی انتشار فایل صوتی ظریف را صادر کرده، اما علی ربیعی سخنگوی دولت گفته که هنوز گزارشی در این زمینه ارائه نشده است. 

 

ذوالنوری: ظریف از سلیمانی کینه دارد

مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، نیز در نشست علنی یکشنبه درباره اظهارات فاش‌شده ظریف گفت این اظهارات «بیانگر یک کینه و عقده» از سلیمانی بود.

او خطاب به ظریف گفت: «شما مدیون میدان هستید. شما نه اقتصاد درستی داشتید و نه پول زیادی داشتید… اکنون فقط کشورهایی در منطقه با ما هستند که تحت تاثیر میدان بوده‌اند. اگر اینها را نداشتیم با چه چیزی باید سر میز مذاکره به عنوان بضاعت، آورده و پشتیبان سعی می‌کردید امتیاز بگیرید. هرچه آوردید در برجام از توان موشکی است.»

او همچنین به مذاکرات کنونی در وین درباره احیای احتمالی برجام نیز حمله کرد و گفت: «عراقچی به چه حقی در صحبت‌های خود می‌گوید ما وجود دوربین‌های آژانس را تمدید می‌کنیم؟ آیا شما برای تاخیر در رفع تحریم‌ها پالس نمی‌دهید؟ آیا برای جدی نگرفتن قانون مجلس از سوی خود و آنها، گرا نمی‌دهید؟ چرا میدان را می‌زنید و القا می‌کنید در مملکت میدان و نظامیان حاکم هستند؟»

همچنین جبار کوچکی‌نژاد، نماینده رشت در مجلس، اظهارات ظریف در فایل صوتی افشا شده را «ضد امنیتی، ضد ارزش‌های نظام و ضد مردمی» خواند و خواستار مداخله قوه قضاییه شد.

علیرضا سلیمی، نماینده محلات و دلیجان، نیز گفت «بحث چگونگی انتشار نوار صوتی بحث دوم است و اصل تحریفی است که ظریف در اظهارات خود داشته و سابقه‌دار بوده است.»

 

تقاضای تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استراتژیک

پس از جلسه غیرعلنی مجلس که بدون حضور ظریف برگزار شد، احمد امیرآبادی، عضو هیات رییسه مجلس، گفت که نمایندگان سه درخواست مبنی بر انجام تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری ارائه کرده‌اند.

او گفت: «کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی امروز بعدازظهر جلسه‌ای را برای بررسی موضوع انتشار فایل صوتی وزیر امورخارجه برگزار خواهد کرد که در کنار این موضوع قرار شد درخواست نمایندگان برای تحقیق و تفحص از این مرکز تجمیع شود.»

چهار روز پس از افشای مصاحبه محمدجواد ظریف توسط ایران‌اینترنشنال، حسن روحانی حسام‌الدین آشنا را از ریاست مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست‌جمهوری برکنار کرد.

مصاحبه ظریف‌ از سری گفت‌وگوهایی بوده که زیر نظر این مرکز انجام شده بود.

روز یکشنبه، پنجم اردیبهشت، ایران اینترنشنال یک فایل صوتی از مصاحبه‌ای منتشرنشده با ظریف را منتشر کرد که در آن وزیر خارجه ایران با اشاره به حاکمیت نظامیان در جمهوری اسلامی، دخالت‌های قاسم سلیمانی فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران در سیاست خارجی را تایید کرد و گفت دیپلماسی فدای میدان جنگ و نظامی شد.

این اظهارات ظریف که اسفندماه گذشته ضبط شده بود، و همچنین اظهاراتش درباره روسیه، خشم رهبر و شمار زیادی از مقام‌های جمهوری اسلامی را به دنبال داشت.

تازه چه خبر؟
محمد الوندی، رییس پارک ملی کرخه در استان خوزستان، از آتش‌سوزی بخشی از این جنگل در شهرستان شوش خبر داد و گفت آتش‌سوزی هنوز ادامه دارد. الوندی دوشنبه...More
یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، سیاست‌های خود را در مسئولیت جدیدش تشریح کرد و درباره برجام گفت که پیش از این نیز با این توافق مخالفت کرده بود و...More
سران پیمان نظامی ناتو در پایان نشست خود در بروکسل ضمن انتقاد از جاه‌طلبی‌های چین، رفتار جسورانه این کشور را چالشی جدی در برابر نظام جهانی خواندند...More
سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، اعلام کرد مجوز مصرف اضطراری واکسن ایرانی «کووایران برکت» صادر شده است. نمکی روز دوشنبه در استان مرکزی گفت: «امروز می‌...More
علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، در واکنش به وعده‌های برخی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری گفت: «فکر می‌کنند واکسن بستنی است.» رئیسی...More