تخریب ۸۰ خانه در زلزله بامداد شنبه هرمزگان | ایران اینترنشنال

تخریب ۸۰ خانه در زلزله بامداد شنبه هرمزگان

 

درحالی که تا ساعتی پس از وقوع زلزله بامداد شنبه در هرمزگان مقام‌های محلی این زلزله را بدون خسارت عنوان کرده بودند، فریدون همتی، استاندار هرمزگان، صبح شنبه اعلام کرد که دست‌کم ۸۰ خانه روستایی تخریب شده‌اند، خساراتی به سیستم آبرسانی و برق‌رسانی منطقه وارد شده، و دست‌کم یک نفر نیز مصدوم شده است.

همزمان هلال احمر هرمزگان اعلام کرد که نیروهای این سازمان اقدام به  اسکان اضطراری ۱۲۰ نفر از زلزله‌زدگان کرده‌اند و ۳۰ دستگاه چادر و ۶۰ تخته موکت و ۱۶۰ تخته پتو را در میان زلزله‌زدگان روستاهای این منطقه توزیع کرده‌اند.

صبح شنبه مقام‌های استان هرمزگان خبر دادند که آب مناطق زلزله‌زده وصل شده و ساکنان چهار روستا هم  اسکان اضطراری داده شدند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت که ساکنان چهار روستای «سایه خوش»، «کلاتو»، «دژگان» و «باسعیدو» با جمعیت حدود شش هزار نفر اسکان اضطراری یافته‌اند.

مهرداد حسن‌زاده اعلام کرد که آب ۱۰ روستای منطقه زلزله‌زده وصل شده است.

میثم جعفرزاده، مدیر کل بحران وزارت نیرو، نیز گفت که تنها برق یک سایت پرورش ماهی و میگو قطع است.

ساعت یک و یک دقیقه بامداد شنبه ۲۷ دی ماه زلزله‌ای به بزرگی ۵/۵ مناطقی از استان هرمزگان را لرزاند. مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را ۲۸ كيلومتری بندر كنگ و ۳۵ کیلومتری بندر لنگه در عمق ۱۹ کیلومتری عمق آب‌های خلیج فارس اعلام کرد.

سه ساعت پس از وقوع این زلزله، مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: «با گذشت چند ساعت از زلزله، تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است و با توجه به اینکه کانون زلزله در دریا و عمق زیاد بوده، خسارت مالی در حد ترک خوردگی دیوارهای قدیمی برخی منازل و اماکن بوده است.»

استاندار هرمزگان هم گفت که چاه‌های آب‌ شیرین‌‌کن دژگان دچار ریزش شده‌اند که با پیگیری مدیریت بحران، نیرو‌های فنی و بهره‌برداری به منطقه اعزام و مقرر شده تا تمهیدات لازم جهت آب‌رسانی سیار صورت گیرد.

به گفته همتی، زلزله همچنین خساراتی به بخشی از شبکه برق سایه خوش بندرلنگه وارد کرده است که با پیگیری صورت گرفته، نیرو‌های فنی و بهره‌برداری به منطقه اعزام شدند و مشکل مرتفع شده است.

 

تازه چه خبر؟
شهبانو فرح پهلوی در پیامی به مناسبت روز جهانی زن، با اشاره مبارزه و فداکاری زنان ایران در راه حقوق پایمال شده خود و رسیدن به فردای ایرانی آزاد، گفت:...More
فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، اعلام کرد که شمار مراجعه بیماران کرونا با ۶ هزار و ۷۰۰ نفر به مراکز بهداشتی و درمانی خوزستان طی...More
حمیدرضا میلانی‌نژاد، دبیر انجمن صنفی راهنمایان گردشگری خراسان رضوی، از ورشکستگی بیش از ۳۰۰ آژانس مسافرتی در مشهد در سال‌جاری خبر داد. دبیر انجمن صنفی...More
احمد مرادی، نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، گفت که دولت توان ایجاد یک میلیون شغل مورد نیاز در سال را ندارد. نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس...More
مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های آمریکا اعلام کرد تا صبح شنبه شانزدهم اسفند، ۸۷ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۳۲۳ دوز واکسن به شهروندان ایالات متحد‌ه تزریق...More