تخت روانچی عربستان سعودی را به «پنهان‌کاری» در فعالیت‌های هسته‌ای متهم کرد | ایران اینترنشنال

تخت روانچی عربستان سعودی را به «پنهان‌کاری» در فعالیت‌های هسته‌ای متهم کرد

 

مجید تخت‌روانچی، نماینده ایران در سازمان ملل، بر ادامه برنامه موشکی جمهوری اسلامی تاکید کرد و در عین حال عربستان را به «پنهان‌کاری» در فعالیت‌های هسته‌ای متهم کرد و خریدهای تسلیحاتی اسرائیل و عربستان را «موجب نگرانی» خواند.

به نوشته رسانه‌های ایران، تخت‌روانچی در سخنرانی‌اش در «کمیته خلع سلاح و امنیت بین‌المللی» مجمع عمومی سازمان ملل گفت که جمهوری اسلامی «داشتن توان سلاح متعارف» را حق مسلم هر کشور عضو سازمان ملل می‌داند و در این زمینه «توان موشکی داخلی به دست آورده» است.

تحریم‌های سازمان ملل علیه خرید و فروش سلاح‌های متعارف به ایران ۲۷ مهر منقضی می‌شود اما آمریکا خواستار ادامه این تحریم است.

حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، نیز «خبر خوش» داده است که از روز یکشنبه جمهوری اسلامی با هر کشوری که بخواهد اسلحه خرید وفروش می‌کند.

مجید تخت‌روانچی در سخنان خود همچنین عربستان سعودی را به «پنهان‌کاری» در زمینه برنامه اتمی‌اش متهم کرد.

فعالیت‌های اتمی عربستان سعودی در یک شهرک علمی زیر نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار دارد.

نماینده ایران در سازمان ملل از افزایش خریدهای تسلیحاتی اسرائیل و عربستان سعودی از آمریکا نیز «به شدت ابراز نگرانی کرد».

در مقابل، وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با همتای سعودی‌اش اعلام کرد که ایالات متحده از یک برنامه قوی فروش سلاح به ریاض حمایت می‌کند. 

فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، نیز برنامه هسته‌ای و موشکی ایران را تهدیدی برای منطقه توصیف کرد. 

کابینه عربستان سعودی چندی پیش با تاکید بر اینکه برجام نتوانست جلو «بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران» را بگیرد، از جامعه بین‌الملل خواسته بود در برابر نقض توافق‌ها و معاهدات بین‌المللی از سوی ایران موضع «قاطعانه» بگیرد.

در همین حال مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، با درج تصویری از توییت‌ روز سه‌شنبه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در مورد سلاح هسته‌ای، نوشت: «آمریکا هرگز به بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی در جهان اجازه نخواهد داد که به مرگبارترین سلاح جهان دسترسی پیدا کند.»

پمپئو افزود: «ایران ادعا می‌کند به دنبال سلاح هسته‌ای نیست، اما جهان را با برنامه هسته‌ای خود تهدید می‌کند. همه کشورها باید جلو باج‌خواهی این رژیم را بایستند.»

صفحه خامنه‌ای در توییتر نوشته بود که اگر ایران بخواهد به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند، هیچ‌کس نمی‌تواند جلویش را بگیرد.

تازه چه خبر؟
سفیر اسرائیل در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل خواستار رسیدگی فوری به حوادث دریایی اخیر و محکوم کردن جمهوری اسلامی به دلیل...More
نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به حمله به کشتی مرسر استریت گفت: «درباره کشتی و کلا درباره ایران، ما می‌کوشیم حمایت جهانی را کسب کنیم اما...More
محمدهادی ساروی با پیروزی در دیدار رده بندی وزن ۹۷ کیلوگرم رقابت های کشتی فرنگی المپیک توکیو مقابل حریف فنلاندی به مدال برنز دست یافت. ساروی در دور...More
محسن بهاورند، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن، اعلام کرد در سال جاری میلادی اسرائیل به ۱۱ کشتی تجاری ایرانی حمله کرده است. پیشتر اسحاق جهانگیری، از...More
در واکنش به انتقادها از چگونگی اختصاص سهمیه واکسیناسیون کرونا برای خبرنگاران در ایران، محمد خدادی، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد گفت این معاونت نقشی در...More