تحریم‌های جدید آمریکا؛ صنایع حمل‌ونقل دریایی و تولید سلاح متعارف ایران هدف قرار گرفتند | ایران اینترنشنال

تحریم‌های جدید آمریکا؛ صنایع حمل‌ونقل دریایی و تولید سلاح متعارف ایران هدف قرار گرفتند

 

در راستای ادامه سیاست فشار حداکثری دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی، واشینگتن تحریم‌های جدیدی علیه صنعت حمل‌ونقل دریایی ایران و همچنین نهادهای مرتبط با تولید سلاح متعارف وضع کرد.

به گزارش رویترز، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرد این کشور هفت نهاد و دو فرد را در رابطه با خطوط حمل و نقل دریایی جمهوری اسلامی ایران و نهادهای وابسته به آن تحریم کرده و علاوه بر آن تحریم‌هایی علیه نهادهای مرتبط با تولید سلاح‌های متعارف در ایران وضع شده است.

پمپئو با اشاره به ارسال سلاح از سوی ایران به کشورهای سوریه، عراق، یمن و دیگر نقاط دنیا، گفت تولید سلاح‌های متعارف در ایران یک تهدید همیشگی برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است.

وزیر خارجه آمریکا در این زمینه به تحریم‌های پیشین این کشور در سپتامبر گذشته علیه وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران، سازمان صنایع دفاعی ایران و نیکلاس مادورو، رییس جمهوری ونزوئلا اشاره کرد.

او ادامه داد در دور جدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، صنایع دریایی این کشور، سازمان صنایع هوا فضا و سازمان صنایع هوایی ایران به دلیل مشارکتشان در فروش و انتقال مستقیم یا غیرمستقیم سلاح یا تجهیزات تسلیحاتی از مبدا ایران یا برای استفاده به نفع ایران، در فهرست سیاه تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند. 

پمپئو از قایق‌های جنگی، موشک‌ها و پهپادهای جنگی از جمله ابزارهای نظامی نام برد که «به رژیم ایران اجازه می‌دهد کارزار ترور جهانی خود را به پیش ببرد».

وزیر خارجه آمریکا تاکید کرد این کشور به همکاری با شرکای خود در جامعه بین‌المللی برای وارد آوردن فشار به رژیم ایران به منظور تغییر بنیادین رفتارش ادامه می‌دهد. او اضافه کرد: «کشورهای صلح‌دوست باید برای محدود کردن فعالیت‌های شرورانه ایران با یکدیگر همکاری کنند.»

با وجود باقی ماندن تنها چند روز از دولت دونالد ترامپ، واشینگتن به اعمال تحریم‌های بیشتر علیه جمهوری اسلامی ادامه می‌دهد.

چند روز پیش آمریکا تحریم‌های جدیدی را  از جمله علیه «آستان قدس رضوی» و «ستاد اجرایی فرمان امام» و روسای آن‌ها وضع کرد. آمریکا پیش از این نیز شماری از نهادهای نظامی، امنیتی،‌ مالی و مذهبی زیرمجموعه علی خامنه‌ای را تحریم کرده بود.

روز سه‌شنبه نیز وزیر خارجه آمریکا ضمن ارائه گزارشی درباره ارتباط و حمایت امنیتی و لجستیکی جمهوری اسلامی از القاعده، تحریم‌هایی را علیه پنج شخص در همین زمینه اعلام کرده بود. پمپئو از ایران به عنوان «پایگاه جدید» القاعده یاد کرد.

تازه چه خبر؟
نرخ رسمی تورم سالانه در ایران که از سوی مرکز آمار این کشور اعلام می‌شود رکورد ۲۶ سال اخیر را شکاند و به رقم ۴۳ درصد در خردادماه رسید. نرخ تورم سالانه...More
در حالی که قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در دو سال گذشته رسیده است، یک کارشناس شرکت خدمالی مالی سوییس‌کوت اعلام کرد این افزایش قیمت ناشی از رییس‌...More
علی ملک حسینی، دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر در روز برگزاری انتخابات خبر داد...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی، در واکنش به تحریم گسترده انتخابات اخیر در ایران، گفت چه آرای باطله و چه کسانی که پیش از این پای صندوق رای حاضر...More
عبدالنبی موسوی‌فرد، نماینده خامنه‌ای در خوزستان، گفت که با وجود برگزیده شدن ابراهیم رییسی برای ریاست جمهوری، نباید توقع حل فوری مشکلات را داشته باشیم...More