تجمع سراسری بازنشستگان در اعتراض به عدم افزایش متناسب مستمری‌ها | ایران اینترنشنال

تجمع سراسری بازنشستگان در اعتراض به عدم افزایش متناسب مستمری‌ها

 

جمعی از کارگران بازنشسته و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی که از نظر اقتصادی زیر خط فقر زندگی می‌کنند، روز یکشنبه ۲۶ بهمن‌ماه در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به مشکلات معیشتی خود و افزایش نیافتن مستمری‌ها متناسب با تورم تجمع کردند.

بر اساس ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، این تجمع‌ها در شهرهایی چون تهران، کرج، اراک، اهواز، نیشابور، ایلام، کرمانشاه، اصفهان و شیراز برگزار شده است.

«خواسته اصلی ما، حقوق مثل تورم»، «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه»، «بازنشسته می‌میرد، تبعیض نمی‌پذیرد»، «صندوق بازنشسته اسیر دزدها گشته» و «کشتی بازنشسته، دیگر به گِل نشسته» از جمله شعارهای بازنشستگان در تجمع‌ها بود.

خبرگزاری کار ایران نیز روز یکشنبه از برگزاری تجمع‌های مختلف بازنشستگان مقابل مجلس شورای اسلامی در تهران و همچنین مقابل ادارات تامین اجتماعی در چندین شهرستان‌ خبر داد.

این بازنشستگان معترض به ایلنا گفتند: «در شرایطی که سبد معیشت و خط فقر ۹ میلیون تومان است، دستمزد ما با احتساب مزایای همسان‌سازی، زیر سه میلیون تومان است و این به هیچ‌وجه عادلانه نیست.»

بر اساس این گزارش، این بازنشستگان خواستار اجرای ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی هستند و می‌گویند مستمری‌ها باید به اندازه هزینه‌های زندگی افزایش یابد.

به نوشته ایلنا، بازنشستگان کارگری در عین حال خواستار اجرای دور جدیدی از متناسب‌سازی قبل از پایان سال هستند و تاکید می‌کنند: «در اسفندماه باید متناسب‌سازی اجرایی که نواقص بسیاری دارد، برای همه بازنشستگان کارگری اصلاح شود.»

«ارائه خدمات درمانی رایگان به بازنشستگان»، «برخورداری از حق تشکل‌یابی مستقل و خدمات رفاهی مناسب» و «در اولویت قرار گرفتن کارگران بازنشسته از سوی نمایندگان مجلس و بودجه‌ریزان» از دیگر مطالبات تجمع‌های کارگران بازنشسته است.

بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی تاکنون بارها مقابل ساختمان‌ها دولتی و مجلس تجمع کرده‌اند. 

بر اساس گزارش‌ها، ۷۶ درصد از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی زیر خط فقر هستند.

پیشتر علی‌اصغر بیات، رئیس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی، گفته است که نتایج اجرای طرح متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان  تامین اجتماعی «تفاوت فاحشی» با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری دارد.

تازه چه خبر؟
ارتش اسرائیل با صدور بیانیه‌ای از حمله جنگنده‌های این کشور به چند مجتمع نظامی حماس در خان یونس و غزه خبر داد. بنابراین اعلامیه، حملات اسرائیل در پاسخ...More
دونالد ترامپ قصد دارد شرکت در اولین تجمعات حامیانش پس از پایان دوره ریاست‌جمهوری‌ خود را طی دو هفته آینده از اوهایو و فلوریدا آغاز کند. نشریه یو.اس...More
مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه به اتفاق آرا لایحه‌ای را تصویب کرد که بر اساس آن، «جونتینت»، سالروز لغو برده‌داری در ایالات متحده، در ۱۹ ژوئن، ۲۹ خرداد...More
جو بایدن، رییس‌جمهوری آمریکا، روز سه‌شنبه ۲۵ خردادماه، به‌طور رسمی توماس نایدس، معاون سابق وزیر خارجه در زمان دولت باراک اوباما، را به‌عنوان نامزد...More
دبیر انجمن مدیران صنایع خراسان گفت که با ادامه خاموشی‌ها و قطع برق در بخش صنعت، برای ژنراتور بازار سیاه تشکیل شده است. امیرمهدی مرادی، دبیر انجمن...More