تجمع سراسری بازنشستگان؛ برخورد انتظامی و بازداشت معترضان در تهران | ایران اینترنشنال

تجمع سراسری بازنشستگان؛ برخورد انتظامی و بازداشت معترضان در تهران

تجمع سراسری بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرهای مختلف ایران در حالی روز یکشنبه دوباره شکل گرفت که در تهران گزارش‌ها از برخورد ماموران انتظامی با تجمع‌کنندگان و بازداشت دست‌کم سه نفر از آن‌ها حکایت دارد.

گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال حاکی است در تهران با شکل‌گیری تجمع بازنشستگان معترض به وضعیت معیشتی در مقابل ساختمان وزارت کار نیروهای امنیتی و انتظامی به برخورد با اعتراضات آن‌ها پرداخته و تعدادی را نیز بازداشت کرده‌اند.

پایگاه خبری هرانا شمار بازداشت‌شدگان را سه نفر و هویت آن‌ها را کامیار فکور، فعال کارگری، اسعد مفتاحی، کارگر اسنپ‌فود، و اسماعیل گرامی،‌ معلم، عنوان کرده است. هرانا نوشته در برخی موارد بازداشت‌ها همراه با ضرب و شتم بوده است.

هنوز مقام‌های رسمی دولتی یا امنیتی آمار دقیقی از بازداشت‌ها منتشر نکرده‌اند.

خبرگزاری ایلنا گزارش داده که تجمع‌های روز یکشنبه علاوه بر تهران در کرمانشاه،‌ تبریز و مشهد نیز شکل گرفته است. تصاویری از این تجمع‌ها در بهشهر، اردبیل، اصفهان، کرمان، شوش و سایر شهرها نیز در رسانه‌های اجتماعی در حال انتشار است.

معترضان در تجمع‌های خود شعارهایی از جمله «حاصل کار دولت، غارت پول ملت»و «فریاد فریاد، از این همه بیداد» سر دادند.

تجمع‌کنندگان همچنین با حمل پلاکاردهایی خواستار ابطال ماده ۶۹ تامین اجتماعی،‌ افزایش حقوق سالانه، درمان رایگان و همسان‌سازی پرداخت‌های خود با سایر بازنشستگان کشوری و لشکری شدند.

آن‌ها همچنین می‌خواهند ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی به صورت دقیق اجرا شده و مشکلات مربوط به پاداش آخر سال و بیمه‌ تکمیلی رفع شود.

پیش از این و در جریان تجمع‌های قبلی بازنشستگان در شعارهای خود بر ادامه تجمع‌ها تا زمان محقق شدن مطالباتشان تاکید کرده بودند.

به تازگی محمدباقر نوبخت،‌ رییس سازمان برنامه و بودجه،‌ در صفحه توییترش نوشته بود «روشی مناسب برای کامل کردن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پیشنهاد شد.» او اشاره کرد که در اسفندماه احکام جدید بازنشستگان اصلاح و صادر می‌شود.

بازنشستگان تامین اجتماعی در حالی به حقوق پایین خود اعتراض می‌کنند که بر اساس قیمت‌گیری استانی و کشوری از ۳۳ قلم کالای موجود در سبد معیشت خانوار ایرانی، خط فقر در کشور ۹ میلیون‌ و ۲۰۰ هزار تومان ارزیابی می‌شود.

تازه چه خبر؟
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More