تجمع در چند دانشگاه ایران،‌دانشجویان خواستار آزادی زندانیان سیاسی و برگزاری رفراندم شدند | ایران اینترنشنال

تجمع در چند دانشگاه ایران،‌دانشجویان خواستار آزادی زندانیان سیاسی و برگزاری رفراندم شدند

دانشجویان برخی از دانشگاه‌های ایران با برگزاری تجمع‌هایی، همزمان با چهلم کشته شدن مسافران هواپیمای اوکراینی از سوی سپاه پاسداران، به بازداشت برخی از دانشجویان ، نقض استقلال دانشگاه‌ها و برگزاری انتخابات «فرمایشی» مجلس اعتراض کردند.

بر اساس تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دانشجویان دانشگاه بوعلی همدان، روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن، در تجمع خود شعار «استقلال، آزادی، دانشگاه ایرانی» را سردادند.

در دانشگاه علامه طباطبایی تهران نیز دانشجویان در تجمع اعتراضی خود شعارهای، «مردم درگیر فقرند، اینا تو فکر رای‌اند»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «هم ظالمید هم شیاد، ننگ بر این استبداد»، «آزادی، عدالت، این است شعار ملت» و «خار چشم استبداد، اتحاد، اتحاد» سر می‌دادند.

این دانشجویان با شعار «رفراندوم، رفراندوم، این است شعار مردم» خواستار برگزاری همه‌پرسی درباره کلیت جمهوری اسلامی شدند. 

دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی همچنین در بیانیه خود، انهدام هواپیمای مسافربری و دروغ‌گویی‌های پس از آن را «تنها گوشه‌ای از کارنامه چهل و یک ساله حکومتی» دانستند «که ادعای جمهوریت، استقلال و آزادی دارد.»

آنان درباره برگزاری انتخابات مجلس نیز نوشتند: «حکومت با ادعای جمهوریت، اسلامیت و استقلال و آزادی، همچنان انتخابات‌های فرمایشی را پی در پی برگزار می‌کند. البته بهتر است نام انتخاب را برداریم و واژه انتصاب را جایگزین کنیم.»

همچنین بر اساس ویدئوهایی که از دانشگاه پلی‌تکنیک تهران منتشر شده، دانشجویان بسیجی با دانشجویان معترض مقابل دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ درگیر شده‌اند.

در ویدئویی دیگر، علی دهقان از دانشجویان بسیجی به بهانه نداشتن «مجوز»، مانع برگزاری مراسم دانشجویان برای بزرگداشت یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی می‌شود. 

روز یکشنبه نیز صدها نفر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در تهران هم‌زمان با چهلمین روز کشته شدن مسافران هواپیمای اوکراینی، در اعتراض به حوادث ماه‌های اخیر و وضعیت فعلی کشور دست به تجمع زدند.

این دانشجویان همچنین در ارتباط با اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه شعار «۱۵۰۰ نفر؛ کشته آبان ما» را فریاد زدند.

دانشجویان ایران در حالی خواستار آزادی زندانیان سیاسی به ویژه دانشجویان زندانی هستند.

تازه چه خبر؟
تدروس ادهانوم، مدیرکل سازمان بهداشت جهانی، در یک نشست خبری اعلام کرد سیگارهای الکترونیکی و ویپ‌های مشابه برای سلامت «مضر» هستند و دولت‌ها باید...More
صندوق بین‌المللی پول با تایید پیش‌بینی سابق این سازمان، در بیانیه‌ای اعلام کرد که اقتصاد جهان، طی سال جاری میلادی ۶ درصد رشد خواهد یافت. با این حال...More
نتایج پژوهشی جدید در بریتانیا نشان می‌دهد که بهبودیافتگان کرونا احتمالا نمره پایین‌تری در آزمون سنجش هوش کسب می‌کنند. یافته‌های این تحقیق که در نشریه...More
نجیب میقاتی، نخست‌وزیر مکلف لبنان، قرار است روز سه‌شنبه ۲۷ ژوییه (۵ مرداد) رایزنی با احزاب سیاسی این کشور را به‌منظور تشکیل دولت، آغاز کند. میقاتی،...More
کیمیا علیزاده، تکواندوکار ایرانی که با تیم پناهندگان در المپیک توکیو حاضر شد، از کسانی که از او حمایت کردند سپاسگزاری کرد و در واکنش به توهین‌های...More