تجمع در چند دانشگاه ایران،‌دانشجویان خواستار آزادی زندانیان سیاسی و برگزاری رفراندم شدند | ایران اینترنشنال

تجمع در چند دانشگاه ایران،‌دانشجویان خواستار آزادی زندانیان سیاسی و برگزاری رفراندم شدند

دانشجویان برخی از دانشگاه‌های ایران با برگزاری تجمع‌هایی، همزمان با چهلم کشته شدن مسافران هواپیمای اوکراینی از سوی سپاه پاسداران، به بازداشت برخی از دانشجویان ، نقض استقلال دانشگاه‌ها و برگزاری انتخابات «فرمایشی» مجلس اعتراض کردند.

بر اساس تصاویر و ویدئوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دانشجویان دانشگاه بوعلی همدان، روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن، در تجمع خود شعار «استقلال، آزادی، دانشگاه ایرانی» را سردادند.

در دانشگاه علامه طباطبایی تهران نیز دانشجویان در تجمع اعتراضی خود شعارهای، «مردم درگیر فقرند، اینا تو فکر رای‌اند»، «زندانی سیاسی آزاد باید گردد»، «هم ظالمید هم شیاد، ننگ بر این استبداد»، «آزادی، عدالت، این است شعار ملت» و «خار چشم استبداد، اتحاد، اتحاد» سر می‌دادند.

این دانشجویان با شعار «رفراندوم، رفراندوم، این است شعار مردم» خواستار برگزاری همه‌پرسی درباره کلیت جمهوری اسلامی شدند. 

دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی همچنین در بیانیه خود، انهدام هواپیمای مسافربری و دروغ‌گویی‌های پس از آن را «تنها گوشه‌ای از کارنامه چهل و یک ساله حکومتی» دانستند «که ادعای جمهوریت، استقلال و آزادی دارد.»

آنان درباره برگزاری انتخابات مجلس نیز نوشتند: «حکومت با ادعای جمهوریت، اسلامیت و استقلال و آزادی، همچنان انتخابات‌های فرمایشی را پی در پی برگزار می‌کند. البته بهتر است نام انتخاب را برداریم و واژه انتصاب را جایگزین کنیم.»

همچنین بر اساس ویدئوهایی که از دانشگاه پلی‌تکنیک تهران منتشر شده، دانشجویان بسیجی با دانشجویان معترض مقابل دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ درگیر شده‌اند.

در ویدئویی دیگر، علی دهقان از دانشجویان بسیجی به بهانه نداشتن «مجوز»، مانع برگزاری مراسم دانشجویان برای بزرگداشت یاد کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی می‌شود. 

روز یکشنبه نیز صدها نفر از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در تهران هم‌زمان با چهلمین روز کشته شدن مسافران هواپیمای اوکراینی، در اعتراض به حوادث ماه‌های اخیر و وضعیت فعلی کشور دست به تجمع زدند.

این دانشجویان همچنین در ارتباط با اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه شعار «۱۵۰۰ نفر؛ کشته آبان ما» را فریاد زدند.

دانشجویان ایران در حالی خواستار آزادی زندانیان سیاسی به ویژه دانشجویان زندانی هستند.

تازه چه خبر؟
با گذشت چند روز از استعفای دسته جمعی اعضای هیات دوچرخه‌سواری ارومیه، انتشار تصویر نامه رییس این هیات نشان می‌دهد این افراد در اعتراض به ممنوعیت...More
کسری نوری، مدیرکل روابط عمومی وزارت نفت، از برکناری مامور حراست پالایشگاه نفت آبادان که به زن جوانی در این شهر طی یک درگیری آزار جنسی رسانده بود، خبر...More
سندیکای کارگران‌ نیشکر هفت‌‌تپه خبر داد که پنج نفر از کارگران این شرکت روز پنجشنبه اول آبان به پاسگاه هفته‌تپه احضار و بازجویی شده‌اند. بر اساس این...More
مهدی رضایی، یک مقام سازمان آتش‌نشانی مشهد، از کشف اجساد یک خانواده سه نفره در خانه خود در منطقه‌ای واقع در شمال شرق این شهر خبر داد. رضایی روز جمعه...More
سفارت ایالات متحده آمریکا در آنکارا روز جمعه دوم آبان، در بیانیه‌ای از دریافت گزارش‌های معتبر درباره حملات احتمالی تروریستی و آدم‌ربایی‌های بالقوه...More