تجمع در تبریز و تهران در حمایت از جمهوری آذربایجان | ایران اینترنشنال

تجمع در تبریز و تهران در حمایت از جمهوری آذربایجان

 

بر اساس تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده  روز پنجشنبه تجمعاتی در تهران و تبریز به حمایت از جمهوری آذربایجان در درگیری نظامی با ارمنستان برگزار شد.

این ویدیوها تجمع‌کنندگان را نشان می‌دهد که شعارهایی به زبان ترکی و با مفهوم «قره‌باغ مال ماست،‌ مال ما هم خواهد ماند» و «یا مرگ یا قره‌باغ» سر داده‌اند.

بر اساس ویدیوهای منتشرشده، درگیری‌هایی هم بین تجمع‌کنندگان و نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آنها رخ داده است.

روز چهارشنبه پوسترهایی در رسانه‌های اجتماعی به عنوان فراخوان تجمع حمایت از جمهوری آذربایجان منتشر شده بود.

همزمان، نمایندگان علی خامنه‌ای،‌ رهبر جمهوری اسلامی، در چهار استان ترک‌نشین در بیانیه‌ای مشترک از جمهوری آذربایجان اعلام حمایت کردند.

نمایندگان خامنه‌ای در آذربایجان شرقی و غربی،‌ زنجان و اردبیل در بیانیه‌ای گفتند هیچ تردیدی در تعلق قره‌باغ به جمهوری آذربایجان و اشغال آن و لزوم بازگشت این منطقه به آذربایجان وجود ندارد.

در بیانیه نمایندگان رهبر جمهوری اسلامی همچنین اعلام شده که ایران راه زمینی آ‌ذربایجان به «نخجوان» را «سخاوتمندانه» در اختیار جمهوری آذربایجان قرار داده است.

این بیانیه در حالی صادر شده که سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، سیاست جمهوری اسلامی را « کمک و تسهیل گفت‌وگوهای طرفین» اعلام کرده است.

پیشتر در روز پنجشنبه، در حالی که درگیری‌های ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه قره‌باغ وارد پنجمین روز شده، روسای جمهور روسیه،‌ آمریکا و فرانسه با صدور بیانیه‌ای مشترک از دو کشور خواستند فورا این درگیری نظامی را متوقف کنند.

دونالد ترامپ،‌ ولادیمیر پوتین و امانوئل مکرون، رهبران آمریکا، روسیه و فرانسه، روز پنجشنبه ۱۰ مهر با تاکید بر «آتش‌بس فوری» از دو کشور خواستند «بدون پیش‌شرط» مذاکره برای پایان درگیری را آغاز کنند.

مکرون روز پنحشنبه در بدو ورود به اجلاس اروپا گفت حملات جمهوری آذربایجان «غیرقابل توجیه» است. او افزود «شواهدی قطعی» دارد که نشان می‌دهد «جنگجویان جهادی سوری» این کشور را ترک کرده‌اند تا برای جنگ به ناگورنو قره باغ بروند.

قره‌باغ از نظر حقوق بین‌الملل جزئی از خاک جمهوری آذربایجان است اما پس از جنگ قره‌باغ در سال ۱۹۹۴ میان اکثریت ارمنی ساکن با حمایت جمهوری ارمنستان و دولت آذربایجان، این منطقه به‌صورت خودمختار اداره می‌شود و تحت حکومت گروه‌های ارمنی است. 

منطقه قره‌باغ در سه دهه گذشته شاهد چندین دور درگیری‌ شدید بوده و تاکنون حدود ۳۰ هزار تن در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

تازه چه خبر؟
اولین محموله از دوزهای واکسن ویروس کرونا ساخت شرکت فایزر از بلژیک به ایالات متحده منتقل شد. بنابر گزارش‌ها، انتقال اولین دوزهای واکسن فایزر به آمریکا...More
بوریس‌جانسون، نخست وزیر بریتانیا با پیشنهاد طرحی برای اعمال محدودیت‌های سختگیرانه در سراسر بریتانیا که بعد از پایان قرنطینه سراسری در روز چهارشنبه...More
ابراهیم پرسا، رییس پلیس فتای استان گلستان، از بازداشت یک نفر به اتهام «راه‌اندازی صفحه مدلینیک در اینستاگرام» خبر داد. این مقام نیروی انتظامی گفت که...More
بریتانیا و فرانسه توافق‌نامه جدیدی امضا کرده‌اند که هدف از آن مهار تعداد مهاجرانی است که با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور می‌کنند. پریتی پاتل وزیر...More
روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت که ارتباط برخی از گزینه‌های جو بایدن برای پست‌های عالی‌رتبه دولت آینده آمریکا با دو شرکت خصوصی، نگرانی‌های...More