تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در تهران و شهرهای دیگر | ایران اینترنشنال

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در تهران و شهرهای دیگر

در ادامه اعتراضات اخیر به وضعیت معیشتی در ایران، ده‌ها نفر از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در تهران و برخی شهرهای دیگر از جمله اصفهان و کرج دست به تجمع زدند.

روز سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی با تجمع در مقابل ساختمان وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی نسبت به سطح پایین مستمری‌ خود دست به اعتراض زدند.

شرکت‌کنندگان در این تجمع شعارهایی از جمله «‌کشور ما رو گنجه، بازنشسته تو رنجه» و «‌اندوختمون کجا رفت، به جیب زالو‌ها رفت» سر دادند.

همچنین تصاویری از تجمع بازنشستگان مقابل اداره کل تامین اجتماعی اصفهان در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. در ویدیوهای منتشرشده از این تجمع شعارهایی از جمله «وعده وعید کافیه،‌ سفره ما خالیه» شنیده می‌شود.

در کرج هم گروهی از بازنشسته‌ها مقابل ساختمان تامین اجتماعی تجمع کرده و شعار «فقط کف خیابون،‌ به دست میاد حقمون» سر دادند.

روز دوشنبه نیز تجمع‌های مشابهی در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران و همچنین نقاطی از استان‌های گیلان و یزد صورت گرفته بود.

این بازنشستگان اعلام کرده‌اند که مستمری آن‌ها نسبت به بازنشستگان کشوری و لشکری بسیار ناچیز است. آن‌ها همچنین معتقدند ۷۶ درصد از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی فقرای جامعه محسوب می‌شوند.

در جریان تجمع دوشنبه محمدباقر نوبخت،‌ رییس سازمان برنامه و بودجه، به میان معترضان در تهران رفت و از اختصاص ۳۲ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی از ابتدای سال جاری خبر داد.

طی هفته‌های گذشته بازنشستگان این سازمان چندین بار در اعتراض به وضعیت معیشت، مستمری پایین و عدم همسان‌سازی مستمری‌ها به صورت سراسری دست به اعتراض زده‌اند.

همزمان علی‌اصغر بیات، رییس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی، در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر خواستار رفع سریع کاستی‌ها و بی‌مهری‌های اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی شده است.

بیات اشاره کرده که نتایج اجرای طرح متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان  تامین اجتماعی «تفاوت فاحشی» با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری دارد.

با افزایش تنگناهای اقتصادی در ایران، تجمع کارگران و کارکنان صنایع و نهادهای دولتی و نیمه‌دولتی و همچنین بازنشستگان بخش‌های مختلف در اعتراض به شرایط معیشتی همزمان با کاهش محدودیت‌های مربوط به کرونا افزایش یافته است.

تازه چه خبر؟
نتایج تحقیق پژوهشگران ایتالیایی که روزنامه گاردین آن را منتشر کرده نشان می‌دهد آن دسته از کادر درمان که دارای اضافه وزن بودند با دریافت دوز دوم واکسن...More
فعالان حقوق بشر از اعدام علی خسرجى، حسين سيلاوى، ناصر خفاجيان و جاسم حيدرى، چهار فعال عرب اهوازى در زندان سپيدار اهواز خبر داده‌اند. کریم دحیمی فعال...More
سپاه پاسداران در همدان اعلام کرد ۴۰ نفر را در ارتباط با «عکاسی مدلینگ» از زنان احضار و یک نفر را نیز بازداشت کرده است. علی‌اکبر کریم‌پور، مسئول روابط...More
نیکلا سارکوزی، رییس جمهوری پیشین فرانسه، به دلیل فساد مالی و اعمال نفوذ در پرونده موسوم به «شنود» از سوی دستگاه قضایی فرانسه به سه سال زندان محکوم شد...More
آنگ سان سوچی، رهبر دولت پیشین میانمار که به دنبال کودتای نظامی در این کشور در بازداشت قرار دارد، به دو اتهام دیگر متهم شد. جلسه دادگاه تفهیم اتهام او...More