تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در تهران و شهرهای دیگر | ایران اینترنشنال

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی در تهران و شهرهای دیگر

در ادامه اعتراضات اخیر به وضعیت معیشتی در ایران، ده‌ها نفر از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی در تهران و برخی شهرهای دیگر از جمله اصفهان و کرج دست به تجمع زدند.

روز سه‌شنبه هفتم بهمن‌ماه گروهی از بازنشستگان تامین اجتماعی با تجمع در مقابل ساختمان وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی نسبت به سطح پایین مستمری‌ خود دست به اعتراض زدند.

شرکت‌کنندگان در این تجمع شعارهایی از جمله «‌کشور ما رو گنجه، بازنشسته تو رنجه» و «‌اندوختمون کجا رفت، به جیب زالو‌ها رفت» سر دادند.

همچنین تصاویری از تجمع بازنشستگان مقابل اداره کل تامین اجتماعی اصفهان در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است. در ویدیوهای منتشرشده از این تجمع شعارهایی از جمله «وعده وعید کافیه،‌ سفره ما خالیه» شنیده می‌شود.

در کرج هم گروهی از بازنشسته‌ها مقابل ساختمان تامین اجتماعی تجمع کرده و شعار «فقط کف خیابون،‌ به دست میاد حقمون» سر دادند.

روز دوشنبه نیز تجمع‌های مشابهی در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران و همچنین نقاطی از استان‌های گیلان و یزد صورت گرفته بود.

این بازنشستگان اعلام کرده‌اند که مستمری آن‌ها نسبت به بازنشستگان کشوری و لشکری بسیار ناچیز است. آن‌ها همچنین معتقدند ۷۶ درصد از بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی فقرای جامعه محسوب می‌شوند.

در جریان تجمع دوشنبه محمدباقر نوبخت،‌ رییس سازمان برنامه و بودجه، به میان معترضان در تهران رفت و از اختصاص ۳۲ هزار میلیارد تومان برای همسان‌سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی از ابتدای سال جاری خبر داد.

طی هفته‌های گذشته بازنشستگان این سازمان چندین بار در اعتراض به وضعیت معیشت، مستمری پایین و عدم همسان‌سازی مستمری‌ها به صورت سراسری دست به اعتراض زده‌اند.

همزمان علی‌اصغر بیات، رییس کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی، در گفت‌وگویی با خبرگزاری مهر خواستار رفع سریع کاستی‌ها و بی‌مهری‌های اجرای طرح متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی شده است.

بیات اشاره کرده که نتایج اجرای طرح متناسب‌سازی مستمری بازنشستگان  تامین اجتماعی «تفاوت فاحشی» با همسان‌سازی حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری دارد.

با افزایش تنگناهای اقتصادی در ایران، تجمع کارگران و کارکنان صنایع و نهادهای دولتی و نیمه‌دولتی و همچنین بازنشستگان بخش‌های مختلف در اعتراض به شرایط معیشتی همزمان با کاهش محدودیت‌های مربوط به کرونا افزایش یافته است.

تازه چه خبر؟
وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد هنوز کارهای زیادی برای احیای توافق هسته‌ای ایران باقی است و کارهای زیادی باید در بازه زمانی بسیار کوتاهی انجام شود. وزیر...More
روز نخست نام‌نویسی از نامزدهای پست ریاست جمهوری ایران با حضور شماری از چهره‌‌های نظامی در وزارت کشور به پایان رسید. سعید محمد، حسین دهقان و محمدحسن...More
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More