تجمع‌ سراسری بازنشستگان؛ شعار علیه «بیداد، فلاکت و ظلم» | ایران اینترنشنال

تجمع‌ سراسری بازنشستگان؛ شعار علیه «بیداد، فلاکت و ظلم»

 

بازنشستگان تامین اجتماعی در ایران روز یکشنبه بار دیگر با تشکیل تجمع‌هایی سراسری در شهرهای مختلف نسبت به عدم تحقق مطالبات خود اعتراض کرده و علیه «بیداد، فلاکت و ظلم» شعار سر دادند.

تصاویر و گزارش‌هایی از این تجمع‌ها در شهرهایی از جمله تهران،‌ نیشابور، ایلام، قزوین، خرم‌آباد، اهواز، تبریز، مشهد، یزد، اصفهان منتشر شده است.

در تهران بازنشستگان معترض در مقابل ساختمان این نهاد تجمع کرده و شعارهایی مانند «خواسته بازنشسته،‌ حقوق طبق تورم» و «از این همه بیداد،. فریاد فریاد» سر دادند.

«نه مجلس، نه دولت، نیستند به فکر ملت» و «حقوق‌های نجومی، فلاکت عمومی» از دیگر شعارهایی‌ست که در ویدیوهای منتشرشده از اعتراضات بازنشستگان شنیده می‌شود.

در شهرستان‌ها نیز تجمع‌های اعتراضی مقابل ساختمان‌ ادارات کل تامین اجتماعی صورت گرفت.

بازنشستگان تامین اجتماعی که پیش از این نیز بارها در سراسر کشور تجمع‌های مشابه صورت داده بودند، خواستار همسان‌سازی سطح مستمری‌ها با بازنشستگان کشوری و لشکری هستند. 

آن‌ها همچنین می‌خواهند ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی به صورت دقیق اجرا شده و مشکلات مربوط به پاداش آخر سال و بیمه‌ تکمیلی رفع شود. 

در مشهد تجمع‌های روز یکشنبه با شعارهایی درباره بی‌توجهی مسئولان به اعتراضات مکرر و مداوم همراه بود. ویدیوهای منتشرشده نشان‌دهنده شعارهایی از جمله «همه‌اش شده کارمون،  شعار کف خیابون» است.

در اهواز هم این بازنشستگان شعار «‌ظلم و ستم کافیه، سفره ما خالیه» سر دادند.

در تجمع‌هایی که همزمان با کاهش محدودیت‌های کرونا دوباره شکل گرفته و هر چند روز یکبار ادامه می‌یابد، بازنشستگان افزایش قیمت‌ها و کاهش توان معیشتی خود را نیز مورد اعتراض قرار داده‌اند.

 

اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در پی اعتراضات قبلی قطعنامه هفت‌بندی صادر و اشاره کرده بود: «افزایش افسارگسیخته و بی‌سابقه قیمت‌ها در سال جاری عرصه را بر کارگران و بازنشستگان تنگ و زندگی را غیرممکن کرده است.»

 

اخیرا روزنامه همشهری گزارشی در این زمینه منتشر کرده و با اشاره به حقوق زیر سه میلیون تومانی بازنشستگان، به نقل از دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس نوشته بود: «گرانی‌ها کمر مردم را شکسته است، نهادهای رسمی هم خط فقر را ۱۰ میلیون تومان اعلام کرده‌اند. با این شرایط باید به این فکر کنیم که بازنشسته چه می‌کشد و چه شرایط دشواری دارد.»

تازه چه خبر؟
یک منبع دیپلماتیک فرانسه به خبرگزاری رویترز گفته ایران طی روزهای اخیر نشانه‌های امیدوارکننده‌ای در زمینه دیپلماسی هسته‌ای و احیای مذاکرات غیررسمی در...More
وکیل علی نوری، فعال سیاسی زندانی، اعلام کرد در حالی که موکلش با توصیه پزشک بهداری زندان اوین برای اعزام به بیمارستان «امام خمینی» از زندان خارج شده...More
رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، گفت لغو تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران و بازگشت به توافق هسته‌ای، به ثبات منطقه کمک خواهد کرد تهران و واشینگتن، هر...More
میشل باشله، کمیسر عالی حقوق‌بشر سازمان ملل متحد، از نیروهای امنیتی در میانمار خواست تا حمله به تجمع‌های صلح‌آمیز معترضان را متوقف کنند. باشله افزود...More
بر اساس گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال در نقاط مختلف استان سیستان و بلوچستان همچنان اعتراض‌های پراکنده وجود دارد و فضا امنیتی است. طبق این گزارش...More