تجمع‌های کارگری؛ هفدهمین روز اعتصاب در هفت‌تپه، حمله به پرستاران معترض در مشهد | ایران اینترنشنال

تجمع‌های کارگری؛ هفدهمین روز اعتصاب در هفت‌تپه، حمله به پرستاران معترض در مشهد

کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در هفدهمین روز اعتصاب خود در مقابل فرمانداری شوش تجمع و در این شهر راهپیمایی کردند.

هم‌زمان در مشهد دست‌کم ۱۰ نفر از پرستارانی که در اعتراض به مشکلات شغلی قصد تجمع مقابل دادگستری مشهد را داشتند، بازداشت و سپس آزاد شدند.

کارگران کارخانه نیشکر هفت‌تپه روز چهارشنبه ۱۱ تیرماه با تجمع مقابل فرمانداری شوش اعلام کردند تا زمان پس گرفته شدن این شرکت از بخش خصوصی به تجمعات خود ادامه خواهند داد.

بازداشت «فوری» امید اسدبیگی، کارفرمای خصوصی شرکت و صدور حکم حبس ابد برای او از جمله دیگر خواسته‌های کارگران است.

 اسدبیگی به «سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارز‌های دولتی» و همچنین پرداخت رشوه به مقامات دولتی متهم شده و برخی از جلسات دادگاه او برگزار شده است.

با این حال او در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا این اتهامات را رد کرد. کارفرمای خصوصی شرکت نیشکر هفت‌تپه همچنین دلیل تاخیر در پرداخت حقوق کارگران را بلوکه شدن حساب شرکت ذکر کرد.

پرداخت حقوق و حق بیمه عقب‌افتاده از جمله دیگر خواسته‌های کارگران است.

در همین حال سامر تمیمی، رییس اداره کار شهرستان شوش، گفت که  تمدید دفترچه‌های بیمه کارگران کشت و صنعت نیشکر هفت تپه با دستور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از روز چهارشنبه آغاز شده است.

 

حمله به پرستاران معترض در مشهد

 

محمد شریفی مقدم،‌ دبیرکل خانه پرستار، به ایلنا گفت شماری از پرستاران شاغل در مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مشهد که روز چهارشنبه به دلیل مشکلات شغلی تصمیم به تجمع مسالمت‌آمیز مقابل دادگستری گرفته بودند، بازداشت شدند.

به گفته او این پرستاران پس از بازداشت آزاد شدند.

برخی گزارش‌هایی که در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی‌ست این پرستاران با شوکر و باتوم مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفتند. 

شریفی مقدم اشاره کرد: «تجمعات پرستاران همواره آرام و با در دست داشتن پلاکارد برگزار می‌شود و چنین برخوردهایی آن‌ها را مایوس می‌کند.»

او ضمن انتقاد از بازداشت این پرستاران افزود: «پیش از برگزاری تجمع هم تذکری در رابطه با عواقب آن دریافت نکرده بودند.»

 

تجمع اپراتورهای پست‌های فشار قوی غرب کشور

 

روز چهارشنبه همچنین اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق استان‌های کرمانشاه، کردستان و ایلام مقابل اداره برق منطقه‌ای کرمانشاه تجمع کردند. 

این کارگران خواستار استخدام و تبدیل شدن به «کارگر دائم»هستند و اعلام کردند که با وجود صدور مجوز های لازم، سازمان توانیر در اینباره «سنگ‌اندازی» می‌کند.

در روزها و هفته‌های گذشته اپراتورهای پست‌های فشار قوی برق  در چند استان کشور ازجمله هرمزگان و خوزستان تجمع اعتراضی برگزار کرده بودند.

 

تجمع دوباره کارگران شرکت «آب و محیط زیست کیسون»

 

تعدادی از کارگران شرکت «آب و محیط زیست کیسون»، نیز بار دیگر در اعتراض به عدم دریافت حقوق در ۱۳ ماه گذشته در مقابل سازمان آب تهران تجمع کردند. 

این کارگران که پروژه‌های آب‌رسانی کار می‌کنند، در روزهای گذشته نیز تجمع کرده بودند.

به گفته کارگران معترض، علاوه بر تاخیر در پرداخت دستمزد، حق بیمه کارگران نیز به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

تازه چه خبر؟
آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا در اقدامی هماهنگ تحریم‌های گسترده‌ای علیه مقام‌ها و نهادهای وابسته به حکومت بلاروس اعمال کردند و از مینسک خواستند به...More
فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست سازوکارهایی را برای نظارت سریع و گسترده بر همه سایت‌های هسته‌ای ایران...More
۱۳ گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن ادامه حبس نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، خواستار آزادی...More
انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراینی با انتشار بیانیه‌ای به مناسبت برنده اعلام شدن ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری، خواستار همبستگی...More
در پی انتشار گزارش ایران‌اینترنشنال درباره اصرار مذاکره‌کنندگان ایرانی در وین بر لغو تحریم‌های رهبر جمهوری اسلامی و بیت رهبری، سعید خطیب‌زاده سخنگوی...More