تجمع‌های صنفی و شغلی هم‌زمان مقابل وزارت نفت و مجلس در تهران | ایران اینترنشنال

تجمع‌های صنفی و شغلی هم‌زمان مقابل وزارت نفت و مجلس در تهران

 

در ادامه اعتصاب‌ها و اعتراضات صنفی، شماری از کارکنان وزارت نفت روز دوشنبه در برابر ساختمان این وزارتخانه تجمع کردند؛ همزمان دست‌کم دو تجمع صنفی و یک تجمع دانشجویی نیز در برابر ساختمان مجلس برگزار شد.

تصاویری که روز دوشنبه ۱۷ شهریورماه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد نشان می‌دهد جمعی از بازنشستگان و نیروهای وزارت نفت با تجمع مقابل ساختمان این وزارتخانه نسبت به وضعیت استخدام و حقوق صنفی خود اعتراض کردند.

پلاکاردهایی که این افراد در دست داشتند خواستار «اجرای اساسنامه تهیه‌شده بازنشستگان»،‌ «برکناری افراد غیرشرکتی»، «برقراری شرکت‌های تعاونی» و تحقق سایر مطالبات معیشتی کارمندان این حوزه شده است.

برخی از این پلاکاردها از طرف کارمندان وزارت نفت در استان‌های اصفهان و البرز نوشته شده است.

صنایع نفتی و پتروشیمی ایران طی هفته‌های گذشته به خصوص در استان‌ خوزستان شاهد اعتصاب کارگران بوده است.

از سوی دیگر خبرگزاری ایلنا گزارش داد ده‌ها نفر از نیروهای مخابرات روستایی در اعتراض به عدم همسان‌سازی حقوق خود در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. 

ایلنا نوشته این کارمندان همچنین نسبت به «نقض عدالت دستمزدی» اعتراض داشتند.

کارمندان معترض می‌گویند «حق بیمه برای تعدادی از کارگزاران قبل و بعد از خصوصی‌سازی پرداخت نشده است.»

هم‌زمان جمعی از پذیرفته‌نشدگان آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی نیز در مقابل مجلس تجمع کردند.

این افراد که با خانواده خود شب یکشنبه و صبح دوشنبه را در خیابان و پارک حوالی مجلس  سپری کردند، خواستار تعیین وضعیت شغلی خود شدند.

یکی از این افراد به ایلنا گفته تجمع‌کنندگان آموزشیارانی هستند که «سوابق ۱۰ تا ۱۵ سال خدمت در مناطق محروم» دارند.

دو تجمع دانشجویی و محیط زیستی

در رسانه‌های اجتماعی گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد شماری از دانشجویان دانشگاه‌های تهران در اعتراض به «خصوصی‌سازی‌ها و واگذاری‌های غیراصولی» مقابل ساختمان مجلس تجمع کرده و  شعار دادند.

در شاهرود نیز گزارش‌ها حاکی از تجمع حامیان محیط زیست این شهر و بسطام در اعتراض به آغاز فعالیت معدن بوکسیت تاش در ارتفاعات شاهوار است.

این افراد به سدسازی، فعالیت‌های معدنی و آسیب‌زا برای سرچشمه‌های آبی کانون آب‌ساز استان سمنان معترض بوده‌اند.  

هفت‌تپه همچنان در اعتصاب

اعتصاب کارگران مجتمع کشت نیشکر هفت‌تپه که ۸۵ روز پیش آغاز شده‌ بود در مقابل فرمانداری شوش ادامه یافت.

طی این تجمع کارگران اخراجی خواهان بازگشت به کار و تبدیل وضعیت قراردادی خود شدند. 

پرداخت دستمزدهای معوق، بازگشت به کار کارگران اخراجی،‌ تعیین تکلیف وضعیت شرکت و رسیدگی به پرونده امید اسدبیگی، مدیرعامل شرکت،‌ نیز از دیگر مطالبات کارگران هفت‌تپه در دور جدید اعتصاب بوده است.

گسترش اعتراضات صنفی در حالی است که پیشتر معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور تایید کرده بود شمار فراخوان‌های عمومی برای اعتراض در ایران نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است.

 
تازه چه خبر؟
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دو شبکه بین‌المللی به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران تحریم شدند...More
در حالی که روند صدور ویزا برای زائران مراسم اربعین صادر نشده و ۱۰ روز به این مراسم باقی مانده است، خبرگزاری فارس گزارش داد گروهی از ایران «از راه‌های...More
سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که پنج زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند و یک نفر دیگر را از پای چوبه دار به سلول انفرادی...More
حمزه سواری لفته، زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج که پیش از این هشت سال در زندان کارون اهواز محبوس بود، در نامه‌ای به شکنجه‌های رایج در زندان...More
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی...More