تجمع‌های صنفی و شغلی هم‌زمان مقابل وزارت نفت و مجلس در تهران | ایران اینترنشنال

تجمع‌های صنفی و شغلی هم‌زمان مقابل وزارت نفت و مجلس در تهران

 

در ادامه اعتصاب‌ها و اعتراضات صنفی، شماری از کارکنان وزارت نفت روز دوشنبه در برابر ساختمان این وزارتخانه تجمع کردند؛ همزمان دست‌کم دو تجمع صنفی و یک تجمع دانشجویی نیز در برابر ساختمان مجلس برگزار شد.

تصاویری که روز دوشنبه ۱۷ شهریورماه در رسانه‌های اجتماعی منتشر شد نشان می‌دهد جمعی از بازنشستگان و نیروهای وزارت نفت با تجمع مقابل ساختمان این وزارتخانه نسبت به وضعیت استخدام و حقوق صنفی خود اعتراض کردند.

پلاکاردهایی که این افراد در دست داشتند خواستار «اجرای اساسنامه تهیه‌شده بازنشستگان»،‌ «برکناری افراد غیرشرکتی»، «برقراری شرکت‌های تعاونی» و تحقق سایر مطالبات معیشتی کارمندان این حوزه شده است.

برخی از این پلاکاردها از طرف کارمندان وزارت نفت در استان‌های اصفهان و البرز نوشته شده است.

صنایع نفتی و پتروشیمی ایران طی هفته‌های گذشته به خصوص در استان‌ خوزستان شاهد اعتصاب کارگران بوده است.

از سوی دیگر خبرگزاری ایلنا گزارش داد ده‌ها نفر از نیروهای مخابرات روستایی در اعتراض به عدم همسان‌سازی حقوق خود در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. 

ایلنا نوشته این کارمندان همچنین نسبت به «نقض عدالت دستمزدی» اعتراض داشتند.

کارمندان معترض می‌گویند «حق بیمه برای تعدادی از کارگزاران قبل و بعد از خصوصی‌سازی پرداخت نشده است.»

هم‌زمان جمعی از پذیرفته‌نشدگان آزمون استخدامی آموزشیاران نهضت سوادآموزی نیز در مقابل مجلس تجمع کردند.

این افراد که با خانواده خود شب یکشنبه و صبح دوشنبه را در خیابان و پارک حوالی مجلس  سپری کردند، خواستار تعیین وضعیت شغلی خود شدند.

یکی از این افراد به ایلنا گفته تجمع‌کنندگان آموزشیارانی هستند که «سوابق ۱۰ تا ۱۵ سال خدمت در مناطق محروم» دارند.

دو تجمع دانشجویی و محیط زیستی

در رسانه‌های اجتماعی گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد شماری از دانشجویان دانشگاه‌های تهران در اعتراض به «خصوصی‌سازی‌ها و واگذاری‌های غیراصولی» مقابل ساختمان مجلس تجمع کرده و  شعار دادند.

در شاهرود نیز گزارش‌ها حاکی از تجمع حامیان محیط زیست این شهر و بسطام در اعتراض به آغاز فعالیت معدن بوکسیت تاش در ارتفاعات شاهوار است.

این افراد به سدسازی، فعالیت‌های معدنی و آسیب‌زا برای سرچشمه‌های آبی کانون آب‌ساز استان سمنان معترض بوده‌اند.  

هفت‌تپه همچنان در اعتصاب

اعتصاب کارگران مجتمع کشت نیشکر هفت‌تپه که ۸۵ روز پیش آغاز شده‌ بود در مقابل فرمانداری شوش ادامه یافت.

طی این تجمع کارگران اخراجی خواهان بازگشت به کار و تبدیل وضعیت قراردادی خود شدند. 

پرداخت دستمزدهای معوق، بازگشت به کار کارگران اخراجی،‌ تعیین تکلیف وضعیت شرکت و رسیدگی به پرونده امید اسدبیگی، مدیرعامل شرکت،‌ نیز از دیگر مطالبات کارگران هفت‌تپه در دور جدید اعتصاب بوده است.

گسترش اعتراضات صنفی در حالی است که پیشتر معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور تایید کرده بود شمار فراخوان‌های عمومی برای اعتراض در ایران نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است.

 
تازه چه خبر؟
کانادا روز دوشنبه اعلام کرد که از ۲۰ ژانویه ممنوعیت پرواز هواپیمای بوئینگ مکس ۷۳۷ را بعد از دو سال لغو می‌کند. پیش از این ایالات متحده ممنوعیت پرواز...More
در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن،‌ رییس‌جمهور منتخب آمریکا،‌ مقام‌های آمریکا می‌گویند ساختمان کاپیتال کنگره در پی گزارش مبنی بر آتش‌سوزی در...More
سازمان جهانی بهداشت در حال مذاکره با شرکت داروسازی فایزر است تا واکسن کرونای تولید این شرکت را در بسته این سازمان جهانی برای اشتراک با کشورهای فقیرتر...More
آمریکا از چین خواست زمینه دسترسی تیم سازمان بهداشت جهانی به «پرستاران، بیماران سابق و کارکنان آزمایشگاه» مرکز شهر ووهان و همچنین اطلاعات پزشکی و...More
یک زن ۶۰ ساله در بندرعباس بر اثر پاشیدن اسپری فلفل به صورتش توسط ماموران پلیس دچار تنگی نفس شد و جان باخت. به گزارش خبرگزاری موج، پلیس بندرعباس...More