تجمع‌های اعتراضی در سراسر ایران؛ از معترضان خوزستان تا دادخواهان در کرج و کارگران در شهرهای مختلف | ایران اینترنشنال

تجمع‌های اعتراضی در سراسر ایران؛ از معترضان خوزستان تا دادخواهان در کرج و کارگران در شهرهای مختلف

 

روز شنبه ۱۹ تیرماه چندین تجمع اعتراضی در نقاط مختلف ایران برگزار شد و از جمله معترضان به بی‌آبی و سوء‌مدیریت‌ در خوزستان، نانوایان در قزوین و دادخواهان در برابر دادگاه انقلاب کرج تجمع کردند.

همزمان اعتصاب ده‌ها هزار کارگر پیمانی صنعت نفت و پتروشیمی که از ۲۹ خرداد آغاز شده همچنان ادامه دارد و شمار شرکت‌هایی که کارگران آنها به این اعتصاب پیوسته‌اند به ۱۰۰ شرکت رسیده است.

در خوزستان که یکی از استان‌های بحرانی در ایران به شمار می‌رود، بر اساس ویدیو و گزارش‌های منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی، گروهی از اهالی بخش‌های مختلف استان در اعتراض به قطع آب، بی‌آبی و بنای سدهای متعدد بر کرخه و کارون، خشک شدن هورالعظیم، تلف شدن احشام و خسارات به کشاورزان و‌ دامداران مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

این معترضان در بیانیه‌ای خواستار تحقق مطالباتی چون دادن حق‌آبه کشاورزی به شهرهای پایین‌دست سدهای دز و کرخه، دادن حق‌آبه تالاب هورالعظيم، تامین آب آشامیدنی شهرهای خوزستان و تسطیح اراضی و زهكشی زمین‌های غرب رودخانه کارون برای بازگشت ساکنان مهاجرت‌کرده حاشیه اهواز شدند.

 

 

 

گروهی از فعالان مدنی و سیاسی و «خانواده‌های دادخواه» نیز روز شنبه به‌ همراه خانواده منوچهر بختیاری در برابر دادگاه انقلاب کرج تجمع کردند و خواستار اطلاع از وضعیت او شدند.

منوچهر بختیاری که پسرش پویا در اعتراض‌های آبان ۹۸ کشته شد بیش از ۷۰ روز پیش بازداشت شد و به جز تماس تلفنی کوتاه روز اول، از او هیچ خبر دیگری در دست نیست.

مقام‌های جمهوری اسلامی نیز درباره وضعیت و حتی اتهام او اظهار نظری نکرده‌اند.

 

 

همزمان، در قزوین گروهی از نانوایان با تجمع مقابل ساختمان استانداری به پایین بودن قیمت نان و گرانی هزینه‌های بیمه و امتیاز آب، برق و گاز اعتراض کردند.

همچنین در استان کردستان، شماری از رانندگان تاکسی در شهرستان مریوان به نشانه اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات در ساختمان اداره تاکسیرانی این شهرستان تجمع کردند.

کارگران شهرداری کوت عبدالله در اهواز نیز به اعتصاب خود در اعتراض به عدم دریافت مطالبات معوقه و عیدی و سنوات خود ادامه دادند. این کارگران از ابتدای ماه تیر تاکنون در اعتصاب به سر می‌برند.

برخی از این کارگران به خبرگزاری ایلنا گفته‌اند: «نه پیمانکار حقوق ما را پرداخت می‌کند و نه شهرداری به مطالبات ما توجه می‌کند. بارها مقابل شهرداری و دادستانی کل تجمع کرده‌ایم اما تاکنون هیچ مسئولی به مشکلات ما رسیدگی نکرده است.»

در تهران گروهی از کارکنان تاسیسات خط پنج مترو صادقیه گلشهر در اعتراض به نداشتن قرارداد و دریافت نکردن حقوق و مزایا مقابل ساختمان شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه تجمع کردند.

همچنین شماری از کارگزاران مخابرات روستایی در خراسان رضوی روز شنبه در اعتراض به تبعیض حاکم در مخابرات مقابل ساختمان اداره کار در مشهد دست به تجمع زدند.

به گزارش ایلنا، این معترضان برای شرکت در این تجمع از شهرها و روستاهای مختلف به مشهد آمده بودند.

در استان گیلان، نیز برای دومین روز پیاپی گروهی از زنان روستاهای نصیرمحله و شالما، واقع در شهرستان شفت، در اعتراض به نامناسب بودن راه جاده‌ای میان دو روستای مذکور تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در شهرستان ایذه استان خوزستان نیز شماری از اهالی روستای مرغا با تجمع در مقابل ساختمان فرمانداری، به احداث سایت زباله و ایجاد آلودگی شدید در منطقه‌ای که در آن سکونت دارند اعتراض کردند.

تجمع‌های اخیر در حالی برگزار شد که حمایت‌ها از اعتصاب کارگران صنعت نفت و پتروشیمی ادامه دارد.

در تازه‌ترین موارد، روز شنبه ده‌ها فعال سیاسی و مدنی و همچنین جمعی از دانشجویان در دو بیانیه جداگانه از این کارگران حمایت کردند.

تازه چه خبر؟
به گزارش رویترز، در پی بازگشت طالبان به قدرت و در میانه رقابت‌ها برای نمایندگی افغانستان در سازمان ملل، طالبان غلام اسحاق‌زی، فرستاده ویژه دولت...More
رهبران دو حزب اصلی آلمان قصد دارند برای تشکیل دولت با احزاب سبز و دموکرات‌های آزاد مذاکره کنند آرمین لاشت، رهبر حزب دموکرات مسیحی آلمان با وجود شکست...More
بنا بر اعلام شورای امنیت ملی کاخ سفید، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید قرار است همراه فرستاده ویژه آمریکا در امور یمن به عربستان سعودی و امارات...More
سپاه پاسداران اعلام کرد دو نفر از کارکنان مرکز تحقیقات خودکفایی سپاه در تهران که در پی آتش‌سوزی مجروح شده بودند،‌ جانشان را از دست داده‌اند. این...More
محمد ناطقی، اقتصاددان و کارشناس سرمایه، با اشاره به ناامنی‌های سیاسی و اقتصادی در ایران گفت «حتی یک خارجی، از سر کنجکاوی هم که شده» در این کشور...More