تایید گزارش ایران اینترنشنال؛ روحانی از واکسیناسیون کرونا طبق «سند ملی» خبر داد | ایران اینترنشنال

تایید گزارش ایران اینترنشنال؛ روحانی از واکسیناسیون کرونا طبق «سند ملی» خبر داد

حسن روحانی، رییس‌جمهور ایران،‌ ضمن اشاره به تحویل نخستین محموله واکسن خارجی کرونا به ایران طی «هفته‌های آینده» اشاره کرد واکسیناسیون عمومی در چارچوب یک «سند ملی» انجام می‌شود که ایران اینترنشنال به تازگی آن را منتشر کرده بود.

روحانی روز سه‌شنبه ۳۰ دی‌ماه در جلسه‌ای با روسای کمیته‌های تخصصی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: «اگر تحریم‌ها، مانع‌تراشی‌ها و ایجاد محدودیت‌ها در تامین منابع خرید واکسن از سوی دولت تروریست ترامپ نبود، قطعا واکسیناسیون را خیلی زودتر می‌توانستیم آغاز کنیم و این نیز جنایتی بود که آمریکایی‌ها در حق ملت ایران انجام دادند.»

انتقاد دوباره روحانی از آمریکا در این زمینه در حالی صورت می‌گیرد که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز ۱۹ دی‌ماه طی یک سخنرانی ورود واکسن‌های ساخت بریتانیا و آمریکا به ایران را ممنوع کرده بود.

پیش از او نیز برخی مقام‌های رسمی از جمله رییس انجمن واردکنندگان دارو گفته بودند با وجود تحریم‌ها، مشکلی برای خرید واکسن‌ خارجی و انتقال پول آن وجود ندارد.

حسن روحانی در ادامه اظهاراتش افزود با وجود محدودیت‌ها،‌ اقدامات لازم برای خرید واکسن انجام شده و نخستین محموله آن «که مورد تایید وزارت بهداشت و درمان» است ظرف «هفته‌های آتی» وارد کشور می‌شود.

رییس‌جمهور اشاره کرد واکسیناسیون عمومی در چارچوب «سند ملی تدوین شده» و پس از ورود محموله واکسن آغاز می‌شود.

پیش از این ایران‌اینترنشنال گزارش داده بود که به نسخه کامل سند ملی وزارت بهداشت ایران در ارتباط با واکسیناسیون که «برنامه ملی استقرار و گسترش واکسیناسیون واکسن‌های کووید-۱۹» نام دارد دست پیدا کرده است.

این سند ۷۵ صفحه‌ای نشان می‌داد در حالی دستور ممنوعیت «واکسن‌های انگلیسی و آمریکایی» از سوی خامنه‌ای صادر شد که قرار بوده «کمیته ملی هماهنگی» متشکل از نمایندگانی از بخش‌های مختلف مسئول تصمیم‌گیری و اجرای واکسیناسیون سراسری کرونا باشد.

در این سند همچنین به روشنی اشاره شده بود که از میان بیش از ۲۰۰ واکسن کرونای در حال تولید «مشخص نیست» کدام فراورده و در چه زمانی در اختیار ایران قرار خواهد گرفت.

اکنون نیز روحانی در سخنرانی خود هیچ‌ اشاره‌ای به زمان دقیق و نوع واکسن وارداتی نکرده است. او پیشتر گفته بود دولت پول تهیه واکسن از خارج کشور را به کوواکس، برنامه سازمان جهانی بهداشت، پرداخت کرده است.

در حال حاضر سازمان جهانی بهداشت با شرکت‌های آسترازنکای سوئدی-بریتانیایی و سروم هندی برای تامین واکسن قرارداد دارد و مذاکرات امضای قرارداد با فایزر آمریکا را هم برای تامین جهانی واکسن کشورهای عضو از جمله ایران پیش می‌برد.

تازه چه خبر؟
کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به اقدامات جمهوری اسلامی علیه گروه‌های اقلیت در استان‌های کردنشین، خوزستان و سیستان و بلوچستان اعتراض کرد. میشل...More
بیش از ۲۰ نماینده پارلمان اروپا در نامه‌ای خطاب به مقام‌های ارشد اتحادیه اروپا، از آنان خواستند هیچ مقام این اتحادیه از جمله جوزپ بورل در نشست تجاری...More
یک مقام نیروی انتظامی از کشف بیش از ۵۰ هزار فندک که به گفته او دارای «تصاویر مستهجن و مبتذل» بوده و بازداشت یک نفر در این باره خبر داد. نادر مرادی،...More
یولی ادلشتاین، وزیر بهداشت اسرائیل، اعلام کرد تاکنون دست‌کم یک دوز از واکسن کرونا به نیمی از جمعیت این کشور تزریق شده است. اسرائیل به نسبت به جمعیتش...More
سیامک مقیمی، زندانی سیاسی محبوس در زندان تهران بزرگ، در پی اقدام به خودکشی به بیمارستان منتقل شد. وب‌سایت هرانا به نقل از یک منبع مطلع نوشت این...More