تاکید چند رسانه و جمعی از روزنامه‌نگاران بر سابقه روزنامه‌نگاری روح‌الله زم | ایران اینترنشنال

تاکید چند رسانه و جمعی از روزنامه‌نگاران بر سابقه روزنامه‌نگاری روح‌الله زم

 

چند رسانه و وب‌سایت خبری و همچنین جمعی ازخبرنگاران با تاکید بر پیشینه روزنامه‌نگاری روح‌الله زم، مدیر پیشین کانال تلگرامی آمدنیوز، به برخی اظهارنظرها و موضع‌گیری‌های اخیر مبنی بر روزنامه‌نگار نبودن او واکنش نشان دادند.

سحام‌ نیوز روز چهارشنبه در حساب توییتری خود نوشت که بنا به درخواست و پرسش برخی از فعالان و روزنامه‌نگاران درباره فعالیت زم در این رسانه، «تایید» می‌کند که او «به عنوان عضوی از این مجموعه طی دوره حضور، در نگارش خبر، تهیه گزارش و محتوا و انجام مصاحبه» با سایت سحام همکاری داشت.

ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار ساکن تهران این توییت سحام نیوز را «تایید بک‌گراند روزنامه‌نگاری روح‌الله زم» دانست و اضافه کرد: «به هردلیل نگفته‌اند در دوره‌ای گرداننده کل این سایت هم بوده است.»

بنی‌یعقوب پیشتر در توییت دیگری نوشته بود که زم «چندسالی سردبیر وب‌سایت سحام نیوز بود و تا چند سال پس از حوادث جنبش سبز به طور فعالانه و روزانه اخبار حوادث پس از انتخابات از جمله زندانیان سیاسی را پوشش می‌داد».

به نوشته این روزنامه‌نگار که مدتی نیز زندانی بود، علاوه بر این، «آمدنیوز ابتدا یک سایت خبری بود و بعد کانال تلگرامی پیدا کرد که خیلی سریع مشهورتر از سایتش شد».

رادیو فردا، بخش فارسی‌زبان رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، نیز در توییتی روزنامه‌نگار بودن روح‌الله زم را تایید کرد. 

این رسانه که دفتر آن در پراگ است، نوشت که زم را به دلیل وابستگی رسمی رسانه‌‌ای او «مدیر کانال تلگرامی آمدنیوز» می‌خواند، اما «صرف‌نظر از دقت روزنامه‌نگاری یا کیفیت ادیتوریال محتوا، هر مدیر یک رسانه، در معنای عام از سوی ما روزنامه‌نگار به حساب می‌آید».

همچنین ایران اینترنشنال که دفتر مرکزی آن در لندن است، اعلام کرد این شبکه خبری «با توجه به فعالیت‌های رسانه‌ای روح‌الله زم، او را روزنامه‌‌نگار به حساب می‌آورد و همواره از هر دو عنوان روزنامه‌نگار و مدیر کانال تلگرام آمد‌نیوز درباره او استفاده کرده است. ما به اهمیت تلگرام به عنوان یکی از پلتفرم‌های اصلی اطلاع‌رسانی بین مخاطبان ایرانی آگاهیم».

 

 

برخی از فعالان و روزنامه‌‌نگاران نیز در رسانه‌‌های اجتماعی سابقه روزنامه‌نگاری زم را تایید کرده‌اند. 

معصومه (پگاه) ضیاء، از زندانیان سیاسی پیشین در توییتی «شهادت» داد که زم «به بهترین شکل ممکن اخبار زندانیان عقیدتی و سیاسی از هر قشر و گروهی را، هم در سحام نیوز و هم در آمدنیوز پوشش می‌داد». 

ماهرخ غلامحسین‌پور، روزنامه‌نگار، نیز در توییتی نوشت: «این‌که مثل من و شما فکر نمی‌کرده یا با ما زاویه داشته، او را از حقوق صنفی و حقوق اولیه انسانی‌اش محروم نمی‌کند.»

با وجود این انتقادها و موضع‌گیری رسانه‌ها، اتحادیه روزنامه‌نگاران بریتانیا (ان‌یو‌جی) در پاسخ به ایران اینترنشنال گفت از موضع فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران درباره زم تبعیت می‌کند و از ابراز نظر خودداری کرد.

بحث بر سر روزنامه‌نگار بودن یا نبودن زم پس از آن بالا گرفت که فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران روز سه‌شنبه دوم دی، با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «بر‌اساس قوانین این نهاد، مدیران رسانه‌های اجتماعی به عنوان روزنامه‌نگار شناخته نمی‌شوند و روح‌الله زم نیز یک مدیر «محترم» کانال رسانه اجتماعی بوده است.»

این فدراسیون با این حال به «فعالیت‌های خبری روح‌الله زم در رسانه‌های اجتماعی» ادای احترام کرد و ضمن محکوم کردن اعدام او ادامه داد که پرونده زم «چندین‌بار در مذاکرات داخلی فدراسیون مورد بحث قرار» گرفت.

همچنین فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران به توییتی از ماشاءالله شمس‌الواعظین، نایب‌‌رییس انجمن صنفی روزنامه‌نگاران ایران، ارجاع داد که در آن بر «روزنامه‌نگار نبودن روح‌الله زم» تاکید شده است.

شمس‌الواعظین از روزنامه‌نگاران اصلاح‌طلب ایران بیش از یک سال پیش، زمانی که زم تحت بازجویی در زندان‌های جمهوری اسلامی قرار داشت، در توییتی از روزنامه‌نگاران خواسته بود «هویت شغلی روح‌الله زم» را «روزنامه‌نگار» اعلام نکنند.

 

 

این در حالی است که از زمان ربایش و بازداشت زم از سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، برخی از نهادهای بین‌المللی در حوزه روزنامه‌نگاری مثل کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران در آمریکا به بازداشت، محاکمه و در نهایت اعدام او واکنش نشان دادند.

سازمان گزارشگران بدون مرز نیز که دفتر آن در پاریس است، بارها خواستار آزادی زم شده بود؛ هرچند که این سازمان معتقد بود: «روح‌الله زم بنا بر بسیاری از منابع گاه از سوی نهادهای اطلاعاتی رژیم برای انتشار خبرهای برساخته و فریب‌خبر مورد سوءاستفاده قرار می‌گرفت.»

روح‌الله زم بامداد شنبه ۲۲ آذرماه اعدام شد. 

«تشکیل و اداره کانال معاند آمدنیوز و صدای مردم با هدف برهم زدن امنیت کشور» و «عضویت و مدیریت پایگاه خبری معاند سحام نیوز با هدف برهم زدن امنیت کشور» از سیزده اتهامی بود که علیه او در دادگاه مطرح شد.

تازه چه خبر؟
وکیل هالک‌بانک، روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه، به یکی از دادگاه‌های تجدیدنظر در آمریکا اعلام کرد که این بانک دولتی ترکیه از پیگرد قانونی ایالات متحده...More
پایگاه خبری آکسیوس گزارش داد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و همتای‌ اسرائیلی‌اش بن شبات به همراه تیم‌های امنیت ملی دو کشور روز سه‌شنبه در...More
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت ایران هیچ‌گاه تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را متوقف نکرده و تاکید کرد به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد...More
ژاپن اعلام کرد یک میلیون تن آب پسماند آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما را که در زلزله سال ۲۰۱۱ آسیب دیده بود به اقیانوس می‌ریزد. اجرای این تصمیم که سال‌...More
علی فرهمندپور، فرماندار ویژه دزفول از بستری بیماران در راهروهای بیمارستان دزفول به دلیل پر شدن تخت‌های بیمارستانی خبر داد. فرهمندپور افزود که وضعیت...More