تاکید وزیر کشور ایران بر نقش مساجد و بسیج در مقابله با کرونا | ایران اینترنشنال

تاکید وزیر کشور ایران بر نقش مساجد و بسیج در مقابله با کرونا

 

 

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، با اشاره به نقش بسیج، مساجد و هلال احمر در مقابله با کرونا اعلام کرد که طرح جست‌وجوی بیماران در ایران اجرا خواهد شد. یک روز پیش از این سخنان فرمانده کل سپاه پاسداران از طرح «حمله» به «نقاط سکونت کرونا» خبر داده بود. 

رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه ۱۰ آبان گفت که طرح جست‌وجو و غربالگری بیماران انجام می‌شود.

او تاکید کرد که ما باید سراغ بیماران برویم و «مراجعه به بیمارستان‌ها را به حداقل برسانیم».

پیش از این سعید نمکی، وزیر بهداشت، اعلام کرده بود که طرح شناسایی بیماران به دلیل تامین نشدن بودجه آن متوقف شده است. او گفته بود: «طرح بیماریابی گسترده با استفاده از ظرفیت تست زیاد و ده‌ها طرح دیگر، در ماه‌های گذشته وجود داشت و مطرح شده بود، اما به دلیل کمبود منابع، اجرای آنها به مشکل خورد.»

نمکی روز شنبه گفت: «ما طرح محله و خانه‌محور برای شناسایی مبتلایان داریم که منابع آن هم تامین می‌شود.»

با این حال وزیر بهداشت و وزیر کشور اعلام نکردند که طرح جدید قرار است با چه بودجه‌ای اجرا شود.

یک روز پیش از سخنان وزیر کشور، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، از حضور ۵۴ هزار پایگاه بسیج در طرح جست‌وجوی بیماران از روز ۲۰ آبان خبر داده بود.

او گفته بود که در این طرح قرار است «به نقاطی که کرونا محل سکونت خود قرار داده و از آنجا سکویی برای تکثیر و توزیع در کشور قرار داده حمله کنیم».

 

 

رحمانی‌فضلی هم روز شنبه در همین زمینه گفت: «باید با لحاظ شرایط منطقه‌ای با این بیماری برخورد شود. بسیج و درمانگاه‌ها و هلال احمر در این زمینه فعال می‌شوند که ما باید هلال احمر را هم فعال کنیم. مساجد قابلیت فعالیت در این زمینه دارند.»

آمار جان‌باختگان کرونا در چند روز اخیر چند برابر آمار جان‌باختگان اردیبهشت‌ماه است. در روز چهارشنبه ۴۱۵ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند که بالاترین رقم از ابتدای شیوع کرونا در ایران بود.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، اعلام کرده که از چهارشنبه محدودیت‌های جدیدی در مرکز ۲۵ استان ایران و ۴۶ شهرستان دیگر به مدت ۱۰ روز اعمال می‌شود.

تازه چه خبر؟
به گزارش دفتر حقوق بشر سازمان ملل، دست‌کم ۱۸ نفر از معترضان در ادامه اعتراضات به کودتای نظامی در میانمار، کشته شدند. پلیس از اولین ساعات روز در نقاط...More
علی‌اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، ارسال نامه تهدیدآمیز تهران به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تایید کرد. صالحی روز یکشنبه پس...More
میزگرد روابط اقتصادی ایران و اروپا که پیشتر در اعتراض به اعدام روح‌الله زم،‌ مدیر کانال تلگرام «آمدنیوز»، لغو شده و به تاخیر افتاده بود قرار است در...More
علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت و سخنگوی ستاد کرونا، گفت اگر واکسن کرونا برسد «شبکه بهداشت توانایی واکسیناسیون ۲۰ میلیون نفر را در ماه دارد.» رئیسی...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، می‌گوید دولت «همواره در پی آن بوده که بتواند ارز را به قیمت واقعی آن نزدیک کند». روحانی روز یکشنبه در ستاد...More