تاکید وزیر کشور ایران بر نقش مساجد و بسیج در مقابله با کرونا | ایران اینترنشنال

تاکید وزیر کشور ایران بر نقش مساجد و بسیج در مقابله با کرونا

 

 

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، با اشاره به نقش بسیج، مساجد و هلال احمر در مقابله با کرونا اعلام کرد که طرح جست‌وجوی بیماران در ایران اجرا خواهد شد. یک روز پیش از این سخنان فرمانده کل سپاه پاسداران از طرح «حمله» به «نقاط سکونت کرونا» خبر داده بود. 

رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران و فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز شنبه ۱۰ آبان گفت که طرح جست‌وجو و غربالگری بیماران انجام می‌شود.

او تاکید کرد که ما باید سراغ بیماران برویم و «مراجعه به بیمارستان‌ها را به حداقل برسانیم».

پیش از این سعید نمکی، وزیر بهداشت، اعلام کرده بود که طرح شناسایی بیماران به دلیل تامین نشدن بودجه آن متوقف شده است. او گفته بود: «طرح بیماریابی گسترده با استفاده از ظرفیت تست زیاد و ده‌ها طرح دیگر، در ماه‌های گذشته وجود داشت و مطرح شده بود، اما به دلیل کمبود منابع، اجرای آنها به مشکل خورد.»

نمکی روز شنبه گفت: «ما طرح محله و خانه‌محور برای شناسایی مبتلایان داریم که منابع آن هم تامین می‌شود.»

با این حال وزیر بهداشت و وزیر کشور اعلام نکردند که طرح جدید قرار است با چه بودجه‌ای اجرا شود.

یک روز پیش از سخنان وزیر کشور، حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، از حضور ۵۴ هزار پایگاه بسیج در طرح جست‌وجوی بیماران از روز ۲۰ آبان خبر داده بود.

او گفته بود که در این طرح قرار است «به نقاطی که کرونا محل سکونت خود قرار داده و از آنجا سکویی برای تکثیر و توزیع در کشور قرار داده حمله کنیم».

 

 

رحمانی‌فضلی هم روز شنبه در همین زمینه گفت: «باید با لحاظ شرایط منطقه‌ای با این بیماری برخورد شود. بسیج و درمانگاه‌ها و هلال احمر در این زمینه فعال می‌شوند که ما باید هلال احمر را هم فعال کنیم. مساجد قابلیت فعالیت در این زمینه دارند.»

آمار جان‌باختگان کرونا در چند روز اخیر چند برابر آمار جان‌باختگان اردیبهشت‌ماه است. در روز چهارشنبه ۴۱۵ نفر بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند که بالاترین رقم از ابتدای شیوع کرونا در ایران بود.

حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران، اعلام کرده که از چهارشنبه محدودیت‌های جدیدی در مرکز ۲۵ استان ایران و ۴۶ شهرستان دیگر به مدت ۱۰ روز اعمال می‌شود.

تازه چه خبر؟
وزیر خارجه فرانسه اعلام کرد هنوز کارهای زیادی برای احیای توافق هسته‌ای ایران باقی است و کارهای زیادی باید در بازه زمانی بسیار کوتاهی انجام شود. وزیر...More
روز نخست نام‌نویسی از نامزدهای پست ریاست جمهوری ایران با حضور شماری از چهره‌‌های نظامی در وزارت کشور به پایان رسید. سعید محمد، حسین دهقان و محمدحسن...More
جمعیت چین در دهه گذشته نسبت به دهه‌های پیشین کمترین میزان رشد را به ثبت رسانده که نشان‌دهنده شکست سیاست‌های جمعیتی پکن است. بنا بر تازه‌ترین آمار...More
علی ربیعی، سخنگوی دولت جمهوری اسلامی ایران، روند مذاکرات جاری این کشور با عربستان سعودی را «مثبت» ارزیابی کرد و گفت: «مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه...More
رسانه‌های اسرائیلی اعلام کردند جمهوری اسلامی ایران موافقت کرده است در ازای افزایش کمک مالی به گروه شبه‌نظامی فلسطینی حماس به ۳۰ میلیون دلار، از این...More