تاجیکستان به دنبال استفاده از بندر چابهار | ایران اینترنشنال

تاجیکستان به دنبال استفاده از بندر چابهار

سراج‌الدین مهرالدین،‌ وزیر خارجه تاجیکستان، در دیدار با مقام‌های ایران اعلام کرد کشورش به دنبال دسترسی و گسترش تجارت آبی از طریق بندر چابهار است.

به گزارش وبسایت اتاق بازرگانی ایران،‌ وزیر خارجه تاجیکستان در ملاقات با وزیر انرژی ایران گفت:‌ «بخش عمده‌ای از مشکل ترانزیتی و اقتصادی تاجیکستان به دلیل عدم دسترسی به دریا است و به همین دلیل ما می‌خواهیم از بندر چابهار استفاده کرده و تا این مشکل را حل کنیم.»

در این دیدار،‌ رضا اردکانیان، وزیر انرژی ایران، با اعلام آمادگی برای ایجاد دسترسی برای تاجیکستان به این بندر گفت:‌ «استفاده از این ظرفیت باعث توسعه منطقه‌ای خواهد شد. ایران آماده است تا راه تقویت حمل و نقل انرژی از طریق کشورمان را به تاجیکستان بدهد.»

پیش از این دیدار،‌ وزیر خارجه تاجیکستان به دیدار حسن روحانی رفته و پیرامون توسعه همکاری‌های امنیتی و اقتصادی دو کشور گفت‌وگو کرده بود. 

در آن دیدار نیز او درخواست استفاده از مزیت‌های بندر چابهار و توسعه همکاری‌ها در بخش ترانزیت را مطرح کرده بود. مهرالدین همچنین خواستار استفاده از تجربیات شرکت‌های ایرانی در زمینه ارایه خدمات فنی-مهندسی به تاجیکستان شد.

حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری ایران، با استقبال از درخواست وزیر خارجه تاجیکستان گفت:‌ «ایران می‌تواند امن‌ترین و بهترین مسیر ترانزیتی برای کالاهای تاجیکستان باشد.»

در این دیدار،‌ روحانی همچنین با ابراز نگرانی از حرکت و فعالیت دوباره گروه‌های تروریستی از عراق و سوریه به منطقه قفقاز و آسیای‌میانه گفت:‌ «ایران و تاجیکستان می‌توانند همکاری‌های خود را در مسیر مبارزه با تروریسم نیز بیش از پیش گسترش دهند.»

پیشتر،‌ در شهریور ماه سال ۱۳۹۷،‌ عباس آخوندی، وزیر پیشین راه و شهرسازی ایران، در رازینی‌ها و توافق‌هایی با مقام‌های هند از واگذاری مدیریت و توسعه بندر چابهار به یک شرکت هندی خبر داده بود. 

پس از آن، طی یک تعهد ۱۰ ساله استفاده از این بندر برای صادرات کالاها و تولیدات کشور هند به افغانستان مورد توافق قرار گرفته بود. هند قول داده بود تا در بندر شهید بهشتی چابهار سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری انجام دهد.

بندر چابهار در استان سیستان بلوچستان واقع شده است و تنها بندری است که از طریق دریای عمان اجازه دسترسی ایران به آب‌های بین‌المللی را می‌دهد.

این بندر از اهمیت اقتصادی و تجاری برای کشورهای ایران، هند، افغانستان، پاکستان و به طور کلی آسیای میانه برخوردار است.

 

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More