تاجیکستان به دنبال استفاده از بندر چابهار | ایران اینترنشنال

تاجیکستان به دنبال استفاده از بندر چابهار

سراج‌الدین مهرالدین،‌ وزیر خارجه تاجیکستان، در دیدار با مقام‌های ایران اعلام کرد کشورش به دنبال دسترسی و گسترش تجارت آبی از طریق بندر چابهار است.

به گزارش وبسایت اتاق بازرگانی ایران،‌ وزیر خارجه تاجیکستان در ملاقات با وزیر انرژی ایران گفت:‌ «بخش عمده‌ای از مشکل ترانزیتی و اقتصادی تاجیکستان به دلیل عدم دسترسی به دریا است و به همین دلیل ما می‌خواهیم از بندر چابهار استفاده کرده و تا این مشکل را حل کنیم.»

در این دیدار،‌ رضا اردکانیان، وزیر انرژی ایران، با اعلام آمادگی برای ایجاد دسترسی برای تاجیکستان به این بندر گفت:‌ «استفاده از این ظرفیت باعث توسعه منطقه‌ای خواهد شد. ایران آماده است تا راه تقویت حمل و نقل انرژی از طریق کشورمان را به تاجیکستان بدهد.»

پیش از این دیدار،‌ وزیر خارجه تاجیکستان به دیدار حسن روحانی رفته و پیرامون توسعه همکاری‌های امنیتی و اقتصادی دو کشور گفت‌وگو کرده بود. 

در آن دیدار نیز او درخواست استفاده از مزیت‌های بندر چابهار و توسعه همکاری‌ها در بخش ترانزیت را مطرح کرده بود. مهرالدین همچنین خواستار استفاده از تجربیات شرکت‌های ایرانی در زمینه ارایه خدمات فنی-مهندسی به تاجیکستان شد.

حسن روحانی،‌ رییس‌جمهوری ایران، با استقبال از درخواست وزیر خارجه تاجیکستان گفت:‌ «ایران می‌تواند امن‌ترین و بهترین مسیر ترانزیتی برای کالاهای تاجیکستان باشد.»

در این دیدار،‌ روحانی همچنین با ابراز نگرانی از حرکت و فعالیت دوباره گروه‌های تروریستی از عراق و سوریه به منطقه قفقاز و آسیای‌میانه گفت:‌ «ایران و تاجیکستان می‌توانند همکاری‌های خود را در مسیر مبارزه با تروریسم نیز بیش از پیش گسترش دهند.»

پیشتر،‌ در شهریور ماه سال ۱۳۹۷،‌ عباس آخوندی، وزیر پیشین راه و شهرسازی ایران، در رازینی‌ها و توافق‌هایی با مقام‌های هند از واگذاری مدیریت و توسعه بندر چابهار به یک شرکت هندی خبر داده بود. 

پس از آن، طی یک تعهد ۱۰ ساله استفاده از این بندر برای صادرات کالاها و تولیدات کشور هند به افغانستان مورد توافق قرار گرفته بود. هند قول داده بود تا در بندر شهید بهشتی چابهار سرمایه‌گذاری ۵۰۰ میلیون دلاری انجام دهد.

بندر چابهار در استان سیستان بلوچستان واقع شده است و تنها بندری است که از طریق دریای عمان اجازه دسترسی ایران به آب‌های بین‌المللی را می‌دهد.

این بندر از اهمیت اقتصادی و تجاری برای کشورهای ایران، هند، افغانستان، پاکستان و به طور کلی آسیای میانه برخوردار است.

 

تازه چه خبر؟
روزنامه صبح ساحل، چاپ بندرعباس، از شیوع دوباره بیماری مسری هپاتیت آ در روستاهای جزیره قشم به علت در دسترس نبودن آب آشامیدنی سالم در این مناطق خبر...More
حسین قاسمی، دبیر کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا، گفت که در تعطیلات عید فطر محدودیت تردد درون استانی اعمال نمی‌شود اما ممنوعیت...More
پس از چند هفته خشونت‌های خونین در افغانستان،‌ گروه طالبان اعلام کرد که به مناسبت رسیدن عید فطر یک آتش بس سه روزه در نظر گرفته است. به گزارش رویترز،...More
در پی به صدا درآمدن آژير خطر در جنوب اسرائیل، وزارت دفاع این کشور اعلام کرد سامانه دفاع موشکی یک راکت شلیک شده از غزه را رهگیری کرده است. سخنگوی...More
دولت هند صدها پزشک و کادر درمانی سابق ارتش خود را برای حمایت از شبکه درمانی به شدت گرفتار در بحران کرونا، به کار فرامی‌خواند. راجنات سینگ، وزیر دفاع...More