تأسیس سومین شهر زیرزمینی تولید موشک توسط سپاه پاسداران | ایران اینترنشنال

تأسیس سومین شهر زیرزمینی تولید موشک توسط سپاه پاسداران

«سومین کارخانه زیرزمینی تولید موشک در ایران توسط سپاه پاسداران تاسیس شد.» امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در حالی این خبر را اعلام کرد که به مناسبت آزادسازی خرمشهر به دزفول سفر کرده بود.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسدارن از کلیات ماجرا چیزی نگفت اما همزمان با اعلام این مطلب، از ساخت یک موشک بالستیک زمین به زمین در آینده خبر داد، موشکی که قرار است نامش را دزفول بگذارند.  

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران درخصوص قدرت و کیفیت حوزه‌های موشکی ایران گفت:«حوزه‌های موشکی وهواپیماهای بدون سرنشین ما در سطح کشورهای تراز اول جهان است و ما درحوزه‌های دیگر مانند پدافندهوایی، راداری، جنگ الکترونیک، دریایی و ... خودکفا هستیم».

او همچنین به ۸ سال جنگ ایران و عراق اشاره کرد و مهم‌ترین دلیل طولانی شدن جنگ را نبود قدرت ایران دانست. حاجی‌زاده در ادامه گفت: «امروز همه مواد اولیه موشکی برای ساخت بدنه و تولید سوخت و موارد دیگر کاملا در داخل و توسط متخصصان ایرانی تهیه،‌ طراحی و تولید می‌شود. برای همین است که دشمن از ما می‌خواهد توسعه صنعت موشکی ایران را متوقف کنیم چرا که می‌داند این توان تبدیل به یک قدرت موثر شده است».
حاجی‌زاده  با تاکید بر اینکه امنیت ملت ایران خط قرمز نیروهای مسلح چه در ارتش و چه در سپاه است، گفت: «ما قدرت موشکی را افزایش می‌دهیم و این طبیعی است که دشمنان ما یعنی آمریکا و اسرائیل از تولید موشک، آزمایش‌های موشکی و نشان دادن شهرهای موشکی ما ناراحت وعصبی باشند چرا که می‌خواهند ملت ایران همیشه در موضع ضعف باشد».

 

 

  • شهرهای موشکی زیرزمینی

۲۲ مهرماه سال ۱۳۹۴ بود که برای نخستین بار تلویزیون ملی ایران از یک شهر موشکی زیرزمینی خبر داد. تا آن‌زمان هیچ خبری مبنی بر اینکه ایران ایران در حال ساخت پایگاه‌های موشکی در زیرزمین است، منتشر نشده بود. شهری درعمق ۵۰۰ متری زمین با تونل‌ها و بخش‌های متعدد که تعداد بسیار زیادی از پرتابگرهای موشکی در آن مستقرو در شرایط آماده برای شلیک به سر می‌بردند.
همان زمان با این رونمایی فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران به مردم ایران قول داد که کوچکترین خطر و ناامنی آن‌ها را تهدید نخواهد کرد. او همچنین از وجود بی‌شمار پایگاه‌های زیرزمینی خبر داد و گفت:«آنقدر پایگاه موشکی داریم که هرچقدر شناسایی هم شود قادر به مقابله نخواهند بود».

آمریکا پس از انتشار این خبر، مدعی شد که اقدام ایران ناقض قطعنامه شورای امنیت است. ایران نسبت به این واکنش نه تنها عکس‌العملی نشان نداد،‌ بلکه  در دی ماه همان سال، از دومین شهرموشکی نیروی هوافضای سپاه رونمایی کرد. موشک‌هایی از جمله موشک بالستیک عماد با برد ۱۷۰۰ کیلومتر به عنوان جدیدترین موشک بالستیک ایران در این شهر زیرزمینی دیده می‌شد.

تا پیش از سال ۱۳۹۰ که ایران وارد تاسیسات پرتاب موشک زیرزمینی شود، این قدرت در دستان سه کشور آمریکا، روسیه و چین بود. این سه کشور تنها دارندگان رسمی تاسیسات پرتاب موشک زیرزمین بودند. در آن سال بود که ایران در جریان رزمایش موشکی پیامبر اعظم ۶، نیروی هوافضای سپاه پاسداران از سیلوهای پرتاب موشک‌های بالستیک ایرانی رونمایی کرد و به عضویت این باشگاه موشکی زیرزمینی درآمد.
حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در هنگام رونمایی، از وجود  تعداد زیاد این سیلوها در نقاط مختلف کشورخبر داد. بنا به گفته فرمانده هوافضا سپاه پاسداران، موشک‌های ایرانی در این نقطه از اعماق زمین آماده پرتاب هستند. این سیلوها بقاء پذیری موشک‌های ایرانی در برابرهرگونه حمله اولیه را شدیدا افزایش می‌دهند. شناسایی این سیلوها شدیدا مشکل بوده و از لحظه باز شدن درب پرتاب‌‌گرها تا زمان شلیک موشک چند ثانیه بیشتر طول نخواهد کشید.
بنا به گفته حاجی‌زاده نکته بسیار مهم درباره این شهر موشکی و شهرهای مشابه این است که عمقی که برای این تاسیسات در نظر گرفته شده، احتمال شناسایی شدن آنها توسط ماهواره‌های کشورهای دیگر را اگر نگوییم ناممکن، بسیار مشکل می کند.

جمهوری اسلامی ایران با نمایش این اقدام،  نشان داد که در بخش تاسیسات موشک‌های بالستیک زمین پرتاب، کاملا در حد و اندازه‌های یک ابرقدرت جهانی ظاهر شده است.

 

تازه چه خبر؟
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری، از تصمیم مقامات زندان تهران بزرگ برای انتقال زندانیان سیاسی از جمله معترضان آبان ماه و تهدید به استفاده از گارد زندان خبر...More
آمریکا ۱۳ نهاد سوری و شش نفر از جمله رییس بانک مرکزی سوریه را در لیست جدید تحریم‌های خود قرار داد. در همین راستا مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هشدار...More
عربستان سعودی اعلام کرد جامعه بین‌الملل باید در برابر ایران موضعی قاطع اتخاذ کند. کابینه این کشور روز چهارشنبه ۹ مهرماه اعلام کرد از موضع پادشاهی این...More
در حالی که تنش‌های بین‌المللی به دلیل درگیری میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان شدت گرفته است، فرانسه و ترکیه، دو کشور متحد ناتو، بر اثر این مساله...More
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نسبت به روابط اقتصادی ایتالیا با چین ابراز نگرانی کرده و فناوری مخابرات تلفن همراه چین را تهدیدی برای امنیت ملی...More