بیانیه ۱۳۰ فعال مدنی: حکومت ایران با پنهان کاری در مدیریت کرونا ناموفق بوده است | ایران اینترنشنال

بیانیه ۱۳۰ فعال مدنی: حکومت ایران با پنهان کاری در مدیریت کرونا ناموفق بوده است

 

بیش از ۱۳۰ نفر از فعالان مدنی و روشنفکران ایرانی با امضای بیانیه‌ای مشترک ضمن انتقاد از «پنهان‌کاری» مقام‌های ایران و «ناموفق»‌ خواندن حکومت در مدیریت بحران کرونا، خواستار تغییر ساختاری در کشور شدند.

در این بیانیه که روز شنبه ۹ فروردین‌ماه منتشر شده امضاکنندگان نوشته‌اند: «بی‌تدبیری توأمان کوتاه‌مدت و ساختاری برای مقابله با بحران و سال‌ها اجرای سیاست‌های تعدیل اقتصادی، وضعیتی اسفناک در برابر ما ترسیم کرده است.»

در ادامه این بیانیه که خطاب به «اراده و آگاهی عمومی» منتشر شده آمده است: «تقریباً همه متفق‌القول‌اند که حاکمیت در اطلاع‌رسانی درباره بیماری پنهان کاری کرده و در مدیریت بحران حاصل از آن ناموفق بوده است.»

این بیانیه همچنین شیوع این ویروس را موجب آشکار شدن «شکاف‌ها و تناقضات نظام‌های اقتصادی-‌سیاسی» خوانده‌اند.

امضاکنندگان به وضعیت اقتصادی اقشار ضعیف از جمله افراد فقیر و کم‌درآمد،‌ کولبرها و دستفروش‌ها اشاره کرده و همچنین درباره وضعیت زندانیان و عدم دسترسی آن‌ها به امکانات بهداشتی و درمانی ابراز نگرانی کرده‌اند.

این بیانیه از حکومت ایران خواسته‌ است به جای «سوء‌استفاده‌های ایدئولوژیک» به سوی «تغییر ساختاری» گام بردارد.

در قسمتی از متن نیز به ارائه راهکارهایی از جمله توقف تمامی کارهای غیر ضروری، تست گسترده کرونا از شهروندان،‌ نظارت مردمی بر مدیریت بحران، بیمه همگانی و تخصیص درآمد پایه به افراد کم‌درآمد، ملی کردن ظرفیت‌های تولید، و آزادی زندانیان سیاسی-عقیدتی پرداخته شده است. 

بیش از ۱۳۰ نفر از جمله اساتید دانشگاه، فعالان حقوق بشر، زندانیان سیاسی پیشین،‌ روزنامه‌نگاران و فعالان مدنی این بیانیه را امضا کرده‌اند.

انتشار این بیانیه‌ در حالی است که پیشتر نیز تعدادی از نمایندگان مجلس از پنهان‌کاری مقام‌های حکومت در انتشار آمار واقعی مبتلایان و قربانیان کرونا انتقاد کرده بودند.

ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران آمار جان‌باختگان را دو هزار و ۶۴۰ نفر می‌داند در حالی که به گزارش منابع آگاه ایران‌اینترنشنال، شمار تلفات جانی ویروس کرونا از ابتدای شیوع تا امروز به دست‌کم پنج‌هزار و ۱۴۸ نفر رسیده است. 

از سوی دیگر عدم اتخاذ تصمیم‌های قطعی و مناسب از سوی حکومت برای جلوگیری از شیوع گسترده‌تر این بیماری موضوع انتقاد برخی مقام‌ها و کارشناسان حوزه بهداشت و همچنین کاربران رسانه‌های اجتماعی طی هفته‌های اخیر بوده است.

 

تازه چه خبر؟
ده‌ها نفر از چهره‌های فرهنگی و هنری ایران با امضای بیانیه‌ای خواستار توقف جنگ قره‌باغ شدند. در این بیانیه از «همه وجدان‌های بیدار» خواسته شده که این...More
پایگاه خبری هرانا گزارش داد ۱۳ تن از زندانیان در «زندان تهران بزرگ» با وجود بروز نشانه‌های ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند. به نوشته...More
پس از انتشار گزارش‌ها درباره زندگی یک کودک چند روزه به همراه مادرش در یک خرابه در سبزوار، یک مقام بهزیستی گفت مادر این کودک فرار کرده و نوزاد به...More
اینستاگرام حساب کاربری علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، به زبان فرانسه را پس از انتشار پیام او درباره کاریکاتورهای شارلی ابدو برای چند ساعت بست...More
ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در نوشته‌ای در سالگرد اعتراض‌های آبان ۹۸ تاکید کرد که تلاش برای اصلاح نظام جمهوری اسلامی «آب در هاون کوبیدن» است و این...More