بیانیه کانادا در صدمین روز انهدام هواپیمای اوکراین: در پیگیری عدالت و جبران خسارت سرسخت خواهیم ماند | ایران اینترنشنال

بیانیه کانادا در صدمین روز انهدام هواپیمای اوکراین: در پیگیری عدالت و جبران خسارت سرسخت خواهیم ماند

هم‌زمان با صدمین روز انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین و کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن با شلیک موشک سپاه پاسداران،‌ وزرای خارجه و حمل و نقل کانادا در بیانیه‌ای مشترک بر پیگیری عدالت و جبران خسارت از سوی ایران تاکید کردند.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز هم با انتشار متنی اعلام کردند: «عاملان جنایت همچنان سوالات ما را پاسخ نداده‌اند.»

فیلیپ شامپاین و مارک گارنو،‌ وزرای دولت کانادا، روز پنجشنبه ۲۸ فروردین در بیانیه مشترکی نوشتند: «کانادا به نمایندگی از خانواده‌ها و عزیزان کسانی که در این حادثه غم‌انگیز از بین رفتند، هم‌چنان به پیگیری شفافیت، پاسخگویی، عدالت و جبران خسارت ادامه می‌دهد و به صورت خستگی‌ناپذیر با سایر ملت‌های عزادار از طرف آنها همکاری خواهد کرد.»

این بیانیه هم‌زمان با صدمین روز حمله موشکی سپاه پاسداران به پرواز بین‌المللی هواپیمایی اوکراین در ۱۸ دی‌ماه صادر شده است. در این حادثه، ۱۷۶نفر از جمله ۵۵ كانادایی جان خود را از دست دادند.

این بیانیه در ادامه با تسلیت دوباره به خانواده کشته‌شدگان از همراهی با آن‌ها سخن گفته است.

این دو وزیر دولت، انتصاب رالف گودال به عنوان مشاور ویژه دولت كانادا در مورد هواپیمای اوکراین را به عنوان «تلاشی  برای حمایت از این خانواده‌‌ها» مورد اشاره قرار داده‌اند.

 

 
 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 

‌ صد روز گذشت و ما در میانه‌ی این توفان ایستاده‌ایم. شب‌ها کابوس دیدیم، در بیابانی تاریک پیِ کودکان گمشده‌ی خود دویدیم، در خواب پیِ همسری که از دست داده‌ایم بر بالش سرد دست کشیدیم، رویای خواهری ناپیدا از سرمان گذشت گرمای برادری سفرکرده پیش‌مان نشست. گریه کردیم زار زدیم از درد به خود پیچیدیم. مشت گره کردیم در تاریکی آب شدیم و روزها کنار پنجره ایستادیم و دگرگون شدن جهان را شاهد بودیم. جهانی که دگرگون می‌شود و بیمار است. جهانی که بیمار و غمگین است. چون ما. چون ما که معنای از دست دادن را می‌دانیم. صد روز گذشت و به ما گفتند بهار آمده است. ما نمی‌دانستیم. صد روز گذشت و به ما گفتند پرنده‌ها به لانه برمی‌گردند. ما بی‌خبر بودیم. زمستان ادامه داشت و ادامه دارد. در بیماریِ جهان، در تنهایی آدم‌ها در قرنطینه. ما همچنان اما کنار پنجره ایستادیم چون بهار با یار می‌آمد چون بهار با خواهر می‌آمد با برادر، با پدر، با مادر، با همسر. بهار با هلهله‌ی فرزندمان می‌آمد. ما ندیدیم بهار بیاید. ما نخواهیم دید بهار از اینجا برود. این زمستان ابدی‌ست. صد روز گذشت و عاملان جنایت همچنان سوالات ما را پاسخ نداده‌اند. دو موشک در قلب ما منفجر شده است و اینک ما بازماندگان، مسافران آن هواپیماییم. 752 سقوط کرده است و چیزی باقی نیست اما ما، بازماندگان پرواز همچنان در هواپیماییم و شعله‌های آتش را می‌بینیم و آب می‌شویم. صد روز گذشته است و ما در هواپیماییم. می‌سوزیم بی‌آن‌که سقوط کنیم. ممکن است یکی یکی بیفتیم و نشانی از ما نماند. اما کسی از ما هست که این پرچم را برمی‌دارد و ادامه می‌دهد. پرواز سوزان ما پرواز 752 پرواز دادخواهی‌ست و در روز صدم، صدای این پرواز، فریاد از این ستم، بلندتر و رساتر از پیش شنیده می‌شود. ‌ #صد_روز_گذشت #پرواز_اوکراین #پروازاوکراین #پرواز۷۵۲ #دادخواهی #ps752 @ps752justice

A post shared by PS752Justice (@ps752justice‏) on

 

در پایان این بیانیه آمده است که کانادا جهت اجرای عدالت برای جان‌باختگان و خانواده آن‌ها «سرسخت» خواهد بود.

انجمن خانواده جان‌باختگان پرواز نیز در متنی که روز پنجشنبه در اینستاگرام منتشر کرده نوشت: «پرواز سوزان ما پرواز داد‌خواهی‌ست و در روز صدم،‌ صدای این پرواز،‌ فریاد از این ستم،‌ بلندتر و رساتر از پیش شنیده می‌شود.»

این انجمن همچنین از پاسخگو نبودن «عاملان جنایت» انتقاد کرده‌اند.

در متن این انجمن آمده است: «دو موشک در قلب ما منفجر شده است و اینک ما بازماندگان،‌ مسافران آن هواپیماییم.»

پیش از این دولت کانادا اعلام کرده بود که روند تحقیق روی این هواپیما به دلیل همه‌گیری شیوع کرونا و عدم امکان اعزام کارشناسان برای بررسی جعبه سیاه برای مدت نامعلومی به حالت تعلیق در آمده است.

در حال حاضر کشورهای آمریکا، اوکراین،‌ سوئد،‌ افغانستان، بریتانیا،‌ فرانسه، ‌آلمان و کانادا نمایندگان و کارشناسانی در روند تحقیقات ایران روی پرونده این هواپیما دارند.

هفته گذشته پس از اظهارات حسن نوروزی، عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران، مبنی بر درست بودن اقدام سپاه پاسداران در شلیک به این هواپیما، بار دیگر این موضوع به چالش بین ایران و اوکراین تبدیل شده بود.

در پی اظهارات نوروزی، دولت اوکراین از ایران خواست تا فورا درباره این موضوع توضیح دهد و اعلام کرد که اجازه فرار ایران از مسئولیت را نمی‌دهد.

سازمان قضایی نیروهای مسلح ایران نیز ضمن رد اظهارات این نماینده مجلس، از او شکایت قضایی کرد.

تازه چه خبر؟
یک مقام دانشگاه علوم پزشکی اهواز از وجود دو هزار و ۸۰۶ حامل اچ‌آی‌وی،‌ویروس ایدز، در استان خوزستان خبر داد. محمد علوی، معاون دانشگاه علوم پزشکی جندی‌...More
یک مقام آلمانی به خبرگزاری رویترز گفت برلین دولت جدید آمریکا را فرصتی می‌بیند که ایالات متحده و اروپا به یک رویکرد مشترک برای مقابله با برنامه هسته‌...More
موسسه «نجات کودکان» اعلام کرد که از سال ۲۰۰۵ میلادی تاکنون هر روز به طور متوسط پنج کودک در افغانستان کشته یا زخمی شده‌اند. داده‌های سازمان ملل نیز...More
صادق حقیقی‌پور، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان، گفت: «در بارندگی اخیر آبادان ۷۰ درصد روان‌آب‌ها به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های شهری جمع‌آوری آب‌های...More
حسین ذوالفقاری، رییس کمیته امنیتی، انتظامی و اجتماعی ستاد ملی مبارزه با کرونا، روز دوشنبه اعلام کرد که از آغاز محدودیت‌های جدید تاکنون، از سفر ۴۷ نفر...More