به رغم تکذیب‌ وزارت خارجه، مشاور خامنه‌ای دریافت طلا از ونزوئلا در ازای بنزین را تایید کرد | ایران اینترنشنال

به رغم تکذیب‌ وزارت خارجه، مشاور خامنه‌ای دریافت طلا از ونزوئلا در ازای بنزین را تایید کرد

 

حدود پنج ماه پس از آنکه مقام‌های جمهوری اسلامی دریافت طلا از ونزوئلا در ازای محموله‌های سوختی را تکذیب کردند، مشاور عالی رهبر جمهوری اسلامی این خبر را تایید کرد و گفت طلاها با هواپیما به ایران منتقل شد.

یحیی رحیم‌ صفوی،‌ دستیار ارشد رهبر جمهوری اسلامی در امور نظامی،‌ روز یکشنبه ششم مهر گفت: «ما به ونزوئلا بنزین دادیم و شمش طلا گرفتیم و طلاها را هم با هواپیما به ایران آوردیم تا در راه اتفاقی برایش نیفتد.»

خبر مبادله محموله سوختی با شمش طلا را اردیبهشت گذشته الیوت آبرامز، نماینده آمریکا در امور ونزوئلا، اعلام کرد اما گفته‌های او بلافاصله با تکذیب دو مقام جمهوری اسلامی روبه‌رو شد.

عباس موسوی، سخنگوی وقت وزارت خارجه ایران، اظهارات این مقام آمریکایی را «بی اساس» خوانده و گفته بود هدف از چنین سخنان و گزارش‌هایی «اعمال فشار بیشتر» بر ونزوئلا و اخلال در روابط دو کشور است.

همان زمان علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت روحانی،‌ نیز گفته بود روابط تهران و کاراکاس به هیچ کشور سومی ارتباط ندارد. 

در آن زمان خبرگزاری بلومبرگ گزارش داده بود دولت ونزوئلا که با خزانه خالی مواجه شده، برای ترمیم صنایع فرسوده نفتی خود از ایران کمک گرفته و هزینه‌اش را با شمش‌های طلا داده است.

بلومبرگ به نقل از منابعی که اطلاعات دست‌ اول از این موضوع داشتند ارزش طلاهای ارسالی در ماه آوریل را معادل ۵۰۰ میلیون دلار ذکر کرده بود.   

ایران در آن زمان پنج نفتکش برای انتقال یک میلیون و ۵۳۰ هزار بشکه بنزین و آلکیلات به مقصد کاراکاس ‌اعزام کرده بود. تهران و کاراکاس تحت تحریم‌های نفتی دولت دونالد ترامپ قرار دارند که طی ماه‌های گذشته تشدید شده است.

به تازگی نیز بلومبرگ گزارش داد ایران از طریق بارگیری و انتقال نفت این کشور به آسیا در حال کمک به دولت مادورو برای دور زدن تحریم‌های آمریکا است.

«ونزوئلا کمونیست است،‌ اما کمکش می‌کنیم»

یحیی رحیم‌ صفوی در اظهارات تازه خود همچنین درباره کمک به دولت مادورو گفت: «امروز ونزوئلایی‌ها کمونیست هستند،‌ اما در مقابل آمریکایی‌ها ایستادند و ما هم به آنها کمک می‌کنیم.»

به گزارش خبرگزاری مهر، او در حاشیه همایشی در تهران، حوزه‌های کمک به ونزوئلا را در زمینه «نرم‌افزاری»، «تشکیل بسیج مردمی» و «دفع حملات سایبری» عنوان کرد.

دستیار ارشد علی خامنه‌ای همچنین اشاره کرد: «هر کشور مسلمان و غیرمسلمان که از ما کمک بخواهد، کمکشان می‌کنیم اما از آنها پول می‌گیریم.»

این مقام نظامی در زمینه کمک به کشورهای منطقه گفت: «ما هر کمکی به عراقی‌ها کردیم دلار نقد گرفتیم،‌ با سوری‌ها قراردادی امضا کردیم که در مقابل چیزهایی را می‌گیریم،‌ البته روس‌ها بیش از ما در سوریه استفاده می‌کنند.»

یحیی رحیم صفوی همچنین گفت «پژوهشگاه دفاع مقدس» قصد دارد «گفتمان مقاومت و مکتب قاسم سلیمانی» را به کتاب تبدیل کند.

تازه چه خبر؟
رسانه‌های بریتانیایی به نقل از ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، گزارش دادند نازنین برای محاکمه تحت اتهام جدید تبلیغ علیه نظام، دوشنبه آینده به...More
حمید صفایی نیکو، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی، گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یک سوم از جمعیت ۱۳ هزار نفری، شاغل در بانک‌های خراسان...More
کمیته بازرگانی سنای آمریکا از جک دورسی، مدیرعامل توییتر خواست در مورد عدم واکنش این شرکت به مطالب ضد اسرائیلی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، توضیح...More
امین محمدپور، مدیر شبکه بهداشت و درمان باغملک در خوزستان، خبر داد که از ابتدای سال تحصیلی تاکنون ۳۰ معلم و ۱۱ دانش‌آموز مبتلا به کرونا در باغملک...More
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More