بهمن خاوری خواستگار رومینا اشرفی بازداشت شد | ایران اینترنشنال

بهمن خاوری خواستگار رومینا اشرفی بازداشت شد

بهمن خاوری مرد خواهان ازدواج با رومینا اشرفی، یک هفته پس از قتل این دختر چهارده ساله به دست پدرش، بار دیگر بازداشت شد.

رومینا اشرفی ۱۴ ساله روز جمعه اول خردادماه در روستای «سفیدسنگان لمیر» از بخش حویق گیلان با داس و به دست پدرش کشته شد، و قتل هنگامی رخ داد که رومینا در خواب بود. 

خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه پاسداران، شامگاه پنج‌شنبه هشتم خرداد خبر داد که «بهمن خاوری خواستگار رومینا اشرفی» ساعاتی پیش به اتهام آنچه «آدم‌ربایی و برخی شواهد که حاکی از نقش داشتن در عصبانیت پدر رومینا اشرفی» عنوان شده است، بازداشت و تحویل مقام قضایی شد.

پیشتر برخی از بستگان رومینا از جمله عموی او گفته بودند که بهمن خاوری به دلیل مخالفت پدر رومینا اشرفی با ازدواج او و دخترش، رومینا را به خانه خواهر خود برده و تصاویری از خودش و رومینا را در فضای مجازی منتشر کرده که این سبب عصبانی‌تر شدن پدر رومینا شده است.

رعنا دشتی،‌ مادر رومینا،‌ اما روز چهارشنبه به سخت‌گیری‌های پدر رومینا در زمینه سبک زندگی،‌ لباس پوشیدن و ارتباطات دخترش اشاره کرد و درباره رضا اشرفی پدر رومینا به روزنامه اینترنتی فراز گفته بود:‌ پدر رومینا «بارها به من گفته بود که به رومینا یاد بدهم خودش را حلق‌آویز کند. اما من این کار را نکردم.»

بهمن خاوری مرد خواهان ازدواج با رومینا یک هفته پس از قتل رومینا اشرفی به دست  پدرش در تالش و ساعاتی قبل از آنکه بازداشت شود در مصاحبه با ایران اینترنشنال گفت که پس از آنکه به درخواست رومینا با او و به قصد ازدواج فرار کردند، با دو شکایت رضا اشرفی پدر رومینا مواجه شدند که در نهایت پس از بازداشت با رومینا به کلانتری و دادگاه منتقل شدند.

او گفت: «وقتی با رومینا در خانه خواهرش حضور داشتند با تماس افسر کلانتری مواجه شدند و وقتی رومینا در مکالمه با افسر کلانتری اشاره کرد که فشاری برای فرار در میان نبوده، مامور کلانتری از آن‌ها خواست که در صورت تماس قاضی کشیک هم همین حرف‌ها را به او بگویند.» خاوری به تهدید به قتل و آزار از سوی پدر رومینا پیش از قتل دخترش اشاره کرد.

خاوری تاکید کرد که تحویل رومینا به خانواده‌اش با وجود اصرار این دختر نوجوان در دادگاه و کلانتری درباره انجام نشدن این کار صورت گرفت.

او در مصاحبه تلفنی با ایران اینترنشنال گفت که هم او و هم رومینا اصرار داشتند که این دختر ۱۴ ساله به خانواده‌اش تحویل داده نشود.

خاوری به درگیری لفظی میان خانواده خود و پدر رومینا در کلانتری اشاره کرد و گفت: «رومینا گفته بود در صورتی که به خانواده‌اش تحویل داده شود باز هم فرار می‌کند اما در دادگاه روز بعد از بازداشت، قاضی بدون حضور رومینا و بر اساس بازجویی‌های پلیس حکم داد که او به خانواده‌اش تحویل داده شود.»

پسر همراه رومینا اشاره کرد با این که از قاضی مصرانه خواسته بود تا رومینا را به خانواده‌اش تحویل ندهند با درخواستش موافقت نشد. او در ادامه در زمینه فاصله سنی و کودک بودن رومینا برای ازدواج،‌ به «عرف منطقه» مبنی بر ازدواج دختران در سن پایین اشاره کرد و گفت حتی فراری دادن آن‌ها از خانه برای ازدواج هم پذیرفته شده است.

بسیاری در رسانه‌های اجتماعی با اشاره به فاصله سنی این دو نفر، به رابطه خاوری با رومینا انتقاد کرده و آن را مصداق تمایل به کودک‌همسری دانسته‌اند.

خاوری که سنی مذهب است، همچنین گفت مشکل پدر رومینا برای ازدواج آنها بیش از آن‌ که به اختلاف سنی، خانوادگی یا مسائل فرهنگی و اجتماعی مربوط بوده باشد، ناشی از اختلاف مذهبی بوده و پدر رومینا تاکید کرده بود که هرگز اجازه ازدواج دخترش را یا یک اهل سنت نخواهد داد.

تازه چه خبر؟
وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که اعضای دو شبکه بین‌المللی به دلیل حمایت مالی از حزب‌الله لبنان و سپاه پاسداران تحریم شدند...More
در حالی که روند صدور ویزا برای زائران مراسم اربعین صادر نشده و ۱۰ روز به این مراسم باقی مانده است، خبرگزاری فارس گزارش داد گروهی از ایران «از راه‌های...More
سازمان حقوق بشر ایران خبر داد که پنج زندانی با اتهام «قتل عمد» در زندان رجایی‌شهر کرج اعدام شدند و یک نفر دیگر را از پای چوبه دار به سلول انفرادی...More
حمزه سواری لفته، زندانی سیاسی در زندان رجایی‌شهر کرج که پیش از این هشت سال در زندان کارون اهواز محبوس بود، در نامه‌ای به شکنجه‌های رایج در زندان...More
مجید تخت‌روانچی، سفیر ایران در سازمان ملل، خبر داد که ابراهیم رئیسی به نیویورک نمی‌رود و سه‌شنبه آینده به صورت ویدیویی در اجلاس مجمع عمومی سخنرانی...More