بهزیستی: خودکشی نوجوانان به دلیل مشکلات خانوادگی و اقتصادی افزایش یافته است | ایران اینترنشنال

بهزیستی: خودکشی نوجوانان به دلیل مشکلات خانوادگی و اقتصادی افزایش یافته است

سازمان بهزیستی ایران تایید کرد که آمار خودکشی میان گروه‌ سنی نوجوانان به دلیل مشکلات خانوادگی افزایش یافته، این در حالی است که به تازگی معصومه ابتکار، معاون رییس‌جمهور، گفته بود ایران از لحاظ خشونت خانگی آمار بالایی ندارد.

آرزو ذکایی‌فر، مدیرکل دفتر پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی سازمان بهزیستی،‌ روز چهارشنبه ۲۹ بهمن‌ماه گفت خودکشی در گروه سنی نوجوانان «مقداری» افزایش یافته و بخشی از آن به عوامل اقتصادی، اجتماعی و خانوادگی مرتبط است.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا افزود: «مشکلات و گرفتاری‌های خانوادگی می‌تواند از دیگر عوامل خودکشی باشد.»

طی ماه‌های گذشته اخبار متعددی از خودکشی میان کودکان و دانش‌آموزان منتشر شده است. بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی ایران سهم کودکان از خودکشی‌های سالانه بیش از هفت درصد است.

به گفته این مقام بهزیستی، «عموما» زنان و دخترانی که در استان‌های غربی کشور دست به خودکشی می‌زنند به دلیل «مسائل خانوادگی» است.

ذکایی‌فر اشاره کرد بر پایه آمار سال گذشته،‌ استان‌های ایلام، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان و گیلان بالاترین آمار خودکشی را در کشور داشته‌اند.

این در حالی است که معصومه ابتکار روز دوشنبه ۲۷ گفته بود: «در جامعه ما خشونت خانگی و اجتماعی علیه زنان آمار بالایی ندارد و در مقایسه با سایر کشورها ایران وضعیت بهتری دارد.»

اکنون مقام سازمان بهزیستی نیز در بخشی از اظهاراتش این مساله را تکرار کرده و گفته است: « در بین کشورهای جهان رتبه و نرخ خودکشی در ایران بسیار پایین‌تر است.» 

 

تایید افزایش خودکشی توسط مراجع رسمی

پیش از این تقی رستم‌وندی، معاون وزیر کشور، نیز تایید کرده بود که خشونت خانگی در ایران طی سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ افزایش داشته و میزان «معاینات ادعایی خشونت خانگی» هم ۲۴ درصد رشد نشان داده است.

رستم‌وندی گفته بود که در دوران شیوع کرونا میزان استرس،‌ اضطراب و افسردگی ۳۰ درصد افزایش یافته است.

روزنامه اعتماد اول بهمن‌ماه در همین زمینه گزارشی منتشر و به نقل از یک منبع آگاه در سازمان پزشکی قانونی اشاره کرد آمار خودکشی از ابتدای سال ۱۳۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته بیش از چهار درصد افزایش داشته است.

با تشدید همه‌گیری کرونا و جدی‌تر شدن مشکلات معیشتی و روانی مربوط به آن کارشناسان بارها درباره پیامدهای آن از جمله خشونت خانگی هشدار داده‌اند.

در خردادماه رییس سازمان پزشکی قانونی از افزایش ۱۲ درصدی موارد کودک‌آزاری و ثبت بیش از ۸۵ هزار مورد همسرآزاری خبر داده بود.

خالد توکلی،‌ جامعه‌شناس حوزه آسیب‌های اجتماعی، در همین زمینه به خبرگزاری ایلنا گفته آمارخودکشی در استان‌های غربی ایران طی ۲۰ سال گذشته در اثر تعارضات ناشی از فرهنگ سنتی و مردسالارانه افزایش یافته است.

تازه چه خبر؟
وکیل هالک‌بانک، روز دوشنبه ۲۳ فروردین ماه، به یکی از دادگاه‌های تجدیدنظر در آمریکا اعلام کرد که این بانک دولتی ترکیه از پیگرد قانونی ایالات متحده...More
پایگاه خبری آکسیوس گزارش داد جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا، و همتای‌ اسرائیلی‌اش بن شبات به همراه تیم‌های امنیت ملی دو کشور روز سه‌شنبه در...More
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، گفت ایران هیچ‌گاه تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌ای را متوقف نکرده و تاکید کرد به جمهوری اسلامی اجازه نخواهد...More
ژاپن اعلام کرد یک میلیون تن آب پسماند آلوده نیروگاه اتمی فوکوشیما را که در زلزله سال ۲۰۱۱ آسیب دیده بود به اقیانوس می‌ریزد. اجرای این تصمیم که سال‌...More
علی فرهمندپور، فرماندار ویژه دزفول از بستری بیماران در راهروهای بیمارستان دزفول به دلیل پر شدن تخت‌های بیمارستانی خبر داد. فرهمندپور افزود که وضعیت...More