بلومبرگ: ضربه‌ کرونا بر پیکر اقتصاد ایران | ایران اینترنشنال

بلومبرگ: ضربه‌ کرونا بر پیکر اقتصاد ایران

 

خبرگزاری بلومبرگ در تحلیلی نوشت شیوع سریع ویروس جدید کرونا در ایران، درست زمانی که اقتصاد ایران نشانه‌هایی از بهبود بروز داده بود، می‌تواند ضربه‌ای بر پیکر آن وارد آورد.

اسفندیار باتمانقلیچ، بنیانگذار موسسه بورس و بازار، در این تحلیل به پیامدهای شیوع کرونا در ایران، به‌خصوص قطع روابط با عراق و ترکیه «به‌عنوان بازارهای اصلی صادرات» ایران، اشاره کرده و نوشته است: «این محدودیت‌ها ممکن است ماه‌ها برقرار باشد و اقتصاد ایران را که پس از ۱۸ ماه رکود شدید ناشی از بازگشت تحریم‌های ثانویه دولت ترامپ در نوامبر سال ۲۰۱۸ نشانه‌هایی از بهبود بروز داده بود، در هم بکوبد.»

اشاره نویسنده به تحریم‌های شدید نفتی و بانکی است که دولت دونالد ترامپ پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام در ماه مه سال ۲۰۱۸، علیه ایران برقرار کرد. 

در پی بالا رفتن آمار رسمی قربانیان کرونا در ایران، که تا روز سه‌شنبه به ۱۶ کشته رسیده است، همسایگان ایران از جمله عراق و ترکیه مرزهای خود را به روی ایران بستند. با وجود تحریم‌های شدید آمریکا، ترکیه و عراق از معدود روزنه‌های امید اقتصاد ایران است. 

به نوشته بلومبرگ و به استناد آمار صندوق بین‌المللی پول، به‌رغم انقباض ۹/۵ درصدی اقتصاد ایران در سال گذشته میلادی، «بخش‌های غیرنفتی رشد ۰/۹ درصدی در سه ماهه آخر سال داشتند که ناشی از بهبود وضعیت تولید بود».

باتمانقلیچ نوشته است: «میانگین صادرات ماهانه به عراق حدود ۶۵۰ میلیون دلار و میانگین صادرات به ترکیه بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار در یک سال گذشته بوده است.»

او در ادامه افزوده است: «اما اکنون این ویروس به‌گونه‌ای ایران را منزوی کرده است که تحریم‌ها نکردند: صادرات غیرنفتی قادر نیستند به بازارهای منطقه برسند.»

در این تحلیل با اشاره به کاهش ارزش پول ملی ایران در پی بازگشت ایران به فهرست سیاه گروه ویژه اقدام مالی، آمده است: «ترس از شیوع (کرونا) و تاثیر آن بر اقتصاد ایران بر بی‌ثباتی بازارهای ارزی کشور دامن خواهد زد و نرخ تورم را که رو به کاهش بود تشدید می‌کند.»

باتمانقلیچ همچنین به تاثیر شیوع کرونا بر بازار داخلی ایران اشاره کرده و نوشته است: «میزان مصرف در یک سال گذشته، با وجود تورم ۴۰ درصدی، از ثبات خوبی برخوردار بود، اما بازاریان ایرانی، به رسم هر سال، روی رونق فروش در آستانه نوروز حساب کرده بودند.»

در این تحلیل آمده است با شیوع کرونا، حتی تقاضا برای قالی‌شویی، که بخشی از سنت خانه‌تکانی پیش از نوروز است، کاهشی ۴۰ درصدی نشان می‌دهد.

باتمانقلیچ در پایان نوشته است: «هم‌اکنون مقام‌های ایرانی در پی بیش از یک علاج‌اند.»

تازه چه خبر؟
علی‌اصغر صفری‌راد، معاون فرماندار الیگودرز در استان لرستان با تاکید بر «وضعیت فوق حاد کرونا در الیگودرز»، گفت: ظرفیت بیمارستان‌ها تکمیل شده است...More
الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در گفت‌وگو با فاکس نیوز، هشدار داد در صورتی‌که ایران قصد داشته باشد به ونزوئلا موشک دوربرد بفروشد،...More
زلزله‌ای به بزرگی ۵/۲ ساعت یک و چهار دقیقه بامداد سه‌شنبه ششم آبان ماه مناطقی از استان یزد را لرزاند. موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران مرکز این زلزله را...More
در ادامه قطعی مکرر و ‌طولانی آب آشامیدنی در شهر گرگان، خبرگزاری فارس روز دوشنبه گزارش داد که قطع آب که در برخی مناطق به ۷ ساعت در روز هم می‌رسد، فقط...More
سوتلانا تیخانوفسکایا، رهبر معترضان بلاروس، روز دوشنبه از آغاز اعتصاب سراسری این کشور با هدف کنار زدن الکساندر لوکاشنکو از قدرت خبر داد. تیخانوفسکایا...More