بلومبرگ: بایدن به دنبال کاهش فشار مالی بر ایران بدون برداشتن تحریم‌های کلیدی است | ایران اینترنشنال

بلومبرگ: بایدن به دنبال کاهش فشار مالی بر ایران بدون برداشتن تحریم‌های کلیدی است

 

 

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد دولت جو بایدن در حال بررسی راهی برای کم کردن فشار مالی بر ایران بدون برداشتن تحریم‌های اقتصادی از جمله تحریم‌های نفتی است. 

بلومبرگ  روز شنبه ۱۸ بهمن به نقل از چهار منبع آگاه نوشت یکی از گزینه‌های دولت آمریکا در این زمینه، حمایت از وام صندوق بین‌المللی به ایران برای کمک به پیامدهای اقتصادی شیوع کرونا در این کشور است.

به گفته این منابع آگاه، گزینه دیگری که دولت بایدن در حال بررسی آن است کم کردن تحریم‌هایی است که مانع رسیدن کمک‌های بین‌المللی به ایران در زمینه کرونا می‌شود.

این گزارش می‌افزاید که اتخاذ چنین راهکارهایی، می‌تواند با دلایل انسان‌دوستانه توجیه شود.

همچنین گزینه‌ دیگر، احتمال امضای یک دستور اجرایی از سوی بایدن برای لغو تصمیم دونالد ترامپ در زمینه خروج از برجام است.

اما به گفته این منابع آگاه، صدور معافیت‌ از تحریم‌ها برای فروش نفت ایران در بازارهای بین‌المللی هنوز به طور جدی از سوی دولت آمریکا بررسی نمی‌شود.

بلومبرگ تاکید کرد احیای توافق هسته‌ای ایران، یکی از چالش‌های سیاست خارجی دولت بایدن و از مجموعه اقداماتی است که با هدف متوقف کردن یا معکوس کردن تدابیر اتخاذ شده از سوی تیم امنیت ملی دولت ترامپ صورت می‌گیرد.

شورای امنیت ملی آمریکا روز جمعه جلسه‌ای را درباره مسائل خاورمیانه با تمرکز بر ایران برگزار کرد، اما جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در توییتر اعلام کرد که این جلسه حاوی «هیچ اعلام سیاسی» نیست.

سخنگوی کاخ سفید همچنین در یک نشست خبری گفت اگر جمهوری اسلامی به تعهدات خود در برجام برگردد، زمینه برای رسیدن به توافقی «طولانی‌تر و قوی‌تر» فراهم می‌شود.  او تاکید کرد: «توپ در زمین ایران است تا به تعهداتش عمل کند.»

عصر جمعه نیز، وزیران خارجه چهار کشور آمریکا، آلمان، فرانسه و بریتانیا درباره چگونگی رسیدن به یک رویکرد متحد برای برطرف کردن نگرانی‌های مشترک نسبت به ایران نشستی را برگزار کردند که پس از آن، وزرای خارجه فرانسه و بریتانیا، این نشست را «مهم، عمیق و با هدف رسیدن به رویکرد متحد در مورد ایران» توصیف کردند.

احتمال موافقت آمریکا با اعطای وام از سوی صندوق بین‌المللی پول به ایران در حالی است که جهاد ازعور، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای میانه این سازمان، به تازگی اعلام کرد با وجود گذشت نزدیک به یک سال از درخواست وام پنج میلیارد دلاری ایران، این درخواست کماکان در دست بررسی است.

با این حال، این مقام صندوق بین‌المللی پول به آسوشیتدپرس گفت هنوز زود است بگوییم سیاست آمریکا در منطقه به ویژه آنچه مربوط به ایران است، در دوران ریاست جمهوری بایدن چگونه خواهد بود.

مقام‌های دولت پیشین آمریکا که با اعطای این وام مخالفت کرده بودند، معتقد بودند تهران این مبلغ را به جای مقابله با کرونا برای شبه‌نظامیان مورد حمایتش در خاورمیانه خرج می‌کند.

درخواست ایران از صندوق بین‌المللی پول، نخستین درخواست وام ایران از این صندوق از سال ۱۹۶۲ میلادی (۱۳۴۱) به این سو است.

تازه چه خبر؟
علی مجتهدزاده، وکیل، خبر داد که به وکالت از تعدادی از خبرنگاران از کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، به دلیل «پفیوز» خواندن منتقدان...More
آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کوه شب‌لیز شهرستان دنا که از صبح چهارشنبه آغاز شده همچنان ادامه دارد و تاکنون دست‌کم ۵۰ هکتار از منابع طبیعی این منطقه...More
حمید سوری، رییس کمیته کشوری اپیدمیولوژی کووید۱۹ از فوران گونه‌های جهش‌یافته کرونا در چند کانون هرمزگان، فارس و بوشهر خبر داد و نسبت به اوج گرفتن موج...More
اورژانس یزد اسامی پنج سرباز معلم جان‌باخته در تصادف صبح پنج‌شنبه اتوبوس حامل سربازمعلم‌ها با تریلی در دهشیر یزد را اعلام کرد. بنابر اعلام اورژانس یزد...More
ابراهیم رییسی در جریان گفت‌وگوی تلفنی با امیر قطر، «امنیت جمعی» را به عنوان «دکترین سیاست خارجی» دولت خود در منطقه عنوان کرد. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی...More