بلومبرگ: اروپایی‌ها قطعنامه‌ای برای «‌توبیخ دیپلماتیک» ایران آماده کرده‌اند | ایران اینترنشنال

بلومبرگ: اروپایی‌ها قطعنامه‌ای برای «‌توبیخ دیپلماتیک» ایران آماده کرده‌اند

مجله بلومبرگ گزارش داد سه کشور فرانسه،‌ آلمان و بریتانیا پیش‌نویس قطعنامه‌ای را در آستانه نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تهیه کرده‌اند که از ایران می‌خواهد با بازرسی‌های این آژانس «همکاری کامل» داشته باشد.

بلومبرگ روز دوشنبه ۲۶ خردادماه گزارش داد به بخشی از پیش‌نویس قطعنامه‌ای دست پیدا کرده که بریتانیا،‌آلمان و فرانسه در پی شکایت بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، برای نشست پیش روی شورای حکام این آژانس تهیه کرده‌اند.  

این گزارش نوشته، بیانیه مورد اشاره در صورت تصویب نخستین «توبیخ دیپلماتیک» ایران پس از سال ۲۰۱۲ خواهد بود.

قطعنامه کشورهای اروپایی که پیش‌بینی می‌شود از حمایت آمریکا نیز برخوردار شود، درباره عدم دسترسی دادن ایران به آژانس «تحت پروتکل الحاقی» ابراز نگرانی جدی کرده است.

«پروتکل الحاقی» که یکی از امتیازات به دست‌ آمده در برجام بود، به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه می‌دهد تا بازرسی‌های فوری ترتیب دهد.

این خبر ساعتی پس از آن منتشر می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، با هشدار به جمهوری اسلامی از مقام‌های ایران خواست فورا دسترسی بازرسان با به دو مکانی که این آژانس تعیین کرده را فراهم کنند.

او طی بیانیه‌ای گفت:‌«من با نگرانی شدید اعلام می‌کنم که از چهار ماه پیش ایران از دسترسی ما به دو سایت جلوگیری کرده و نزدیک به یک سال است از گفت‌وگوی جدی برای شفاف‌سازی درباره پرسش‌های ما مربوط به مواد هسته‌ای اعلام‌نشده احتمالی و فعالیت هسته‌ای خودداری کرده است.»

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت،‌ در واکنش به این اظهارات طی نشست خبری هفتگی خود از «سیاسی شدن بازرسی فنی» آژانس انتقاد کرد و گفت: «ایران شفاف‌ترین برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای در جهان» را دارد.

بلومبرگ نوشته در صورت تصویب این قطعنامه تنش‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران افزایش خواهد یافت.

این قطعنامه باید در جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در اواخر این هفته برگزار می‌شود ارائه شود که ممکن است با اجماع به تصویب برسد یا با رای‌گیری هیاتی متشکل از ۳۵ کشور مواجه شود.

تازه چه خبر؟
مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، تاکید کرد ایالات متحده و امارات متحده عربی برای مقابله با تهدید ایران در کنار هم می‌ایستند. پمپئو که روز سه‌شنبه در...More
حسن عاملی، نماینده علی خامنه‌ای در استان اردبیل و امام جمعه شهر اردبیل به دلیل ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری شد. علی زمزم، مسئول روابط عمومی دفتر...More
کاظم یاوری، عضو هیات علمی دانشگاه یزد در نشست کانون تفکر اقتصاد این دانشگاه، با اشاره به اینکه فقر غذایی، مساله‌ای مهم در ایران است، گفت: «باید به...More
به گزارش رویترز، سوئد نیز با پیوستن به سایر کشورهای اروپایی، استفاده از تجهیزات مخابراتی دو شرکت چینی «هواوی» و «زد.تی.یی» را در نسل پنجم تلفن همراه...More
همسر شارمین میمندی‌نژاد،‌ موسس جمعیت خیریه «امام علی» که بیش از ۱۲۰ روز است در بازداشت به سر می‌برد، ضمن اشاره به لاغر شدن او می‌گوید به سختی توانسته...More