بلومبرگ:‌ نفتکش ایران در حال بارگیری نفت ونزوئلا برای صادرات به آسیاست | ایران اینترنشنال

بلومبرگ:‌ نفتکش ایران در حال بارگیری نفت ونزوئلا برای صادرات به آسیاست

 

 

بلومبرگ گزارش داد ایران پس از ارسال محموله‌های سوخت به ونزوئلا،‌ اکنون از طریق بارگیری و انتقال نفت این کشور به آسیا در حال کمک به دولت نیکولاس مادورو برای دور زدن تحریم‌های آمریکاست.

این خبرگزاری روز چهارشنبه دوم مهرماه نوشت گزارشی از حوزه حمل‌ونقل دریایی را مشاهده کرده که حاکیست یک ابرتانکر حامل پرچم ایران به نام «هانی»، که با نام «هورس» نیز شناخته می‌شود، در حال بارگیری نفت خام صادراتی «مری-۱۶» ‌ونزوئلا در بندر خوزه است.

این بندر در شمال شرقی ونزوئلا قرار دارد و از سوی دولت کنترل می‌شود. براساس گزارش بلومبرگ،‌ قرار است این محموله نفت برای صادرات به آسیا منتقل شود.

این اقدام ایران با هدف کمک به کاراکاس در مقابله با تحریم‌های نفتی آمریکاست که موجب شده مالکان نفتکش‌ها و بازرگانان نفت از تجارت با ونزوئلا خودداری کنند.

دولت دونالد ترامپ در ماه‌های گذشته بیش از پیش حلقه تحریم‌های نفتی علیه تهران و کاراکاس را تنگ کرده است.

گزارش‌ها پیشتر حاکی از آن بود که این نفتکش غول‌پیکر ایران دو میلیون بشکه میعانات گازی به کاراکاس منتقل کرده است. این نفتکش برای فرار از خطر رهگیری و توقیف از سوی آمریکا ردیاب ماهواره‌ای خود را خاموش کرد.

بلومبرگ هفته گذشته گزارش داد اگرچه سیگنال‌های ردیابی نفتکش هنوز محل آن را در سواحل دبی نشان می‌‌داد، اما این نفتکش در حال تخلیه محموله‌های خود در ونزوئلا بوده است.

آمریکا در ماه میلادی آگوست یک نفتکش حامل یک میلیون و ۱۱۶ هزار بشکه‌ سوخت را که از سوی تهران برای کاراکاس ارسال شده بود،  توقیف کرد.

ونزوئلا با آن‌که مالک بزرگ‌ترین ذخایر نفتی جهان است، در پی اعمال تحریم علیه شش نفتکش و صاحبان آن‌ها برای حمل نفت خام خود در تلاش برای یافتن نفتکش‌هایی است که مایلند خطر تحریم را بپذیرند. 

به گزارش بلومبرگ، وزارت خزانه‌داری آمریکا سرانجام بدون توضیح رسمی این شش نفتکش‌ را از فهرست تحریم‌های خود خارج کرد، اما ونزوئلا همچنان کشتی‌های خارجی را که برای ونزوئلا در سراسر جهان کالا منتقل می‌کنند دنبال می‌کند.

تهران علاوه بر میعانات گازی،‌ کالاهایی از جمله غذا و نفت نیز به ونزوئلا ارسال کرده است.

مادورو اوایل شهریورماه در یک برنامه تلویزیونی از تهران برای کمک به کشورش در شکستن تحریم‌های آمریکا تشکر کرده بود.

تازه چه خبر؟
حمید صفایی نیکو، دبیر شورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی، گفت که از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یک سوم از جمعیت ۱۳ هزار نفری، شاغل در بانک‌های خراسان...More
کمیته بازرگانی سنای آمریکا از جک دورسی، مدیرعامل توییتر خواست در مورد عدم واکنش این شرکت به مطالب ضد اسرائیلی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، توضیح...More
امین محمدپور، مدیر شبکه بهداشت و درمان باغملک در خوزستان، خبر داد که از ابتدای سال تحصیلی تاکنون ۳۰ معلم و ۱۱ دانش‌آموز مبتلا به کرونا در باغملک...More
انجمن قلم آمریکا اعلام کرد جایزه «شجاعت» خود را به نوجوانی خواهد داد که صحنه کشته شدن جورج فلوید، آفریقایی آمریکایی‌تبار، از سوی پلیس مینه‌سوتا را...More
تلویزیون دولتی عربستان سعودی روز چهارشنبه خبر داد که ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی شش هواپیمای بدون سرنشین پر از مواد منفجره را که توسط...More