بعد از تهران، سپاه پاسداران گشت‌های امنیتی رضویون را در خوزستان فعال می‌کند | ایران اینترنشنال

بعد از تهران، سپاه پاسداران گشت‌های امنیتی رضویون را در خوزستان فعال می‌کند

در پی سخنان فرمانده سپاه ویژه پایتخت درباره فعال شدن گشت‌های امنیتی در محلات تهران، سپاه استان خوزستان نیز شامگاه سه‌شنبه بیست‌وپنجم شهریورماه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد که گشت‌های امنیتی رضویون را به زودی در اهواز و تمام شهرهای استان خوزستان فعال می‌کند.

فعال کردن گشت‌های امنیتی رضویون تهران و خوزستان پس از آن انجام می‌شود که دو هفته قبل در روز سه‌شنبه ۱۱ شهریور حسین ذوالفقاری،‌ معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور اعلام کرد شمار فراخوان‌های عمومی برای اعتراض در ایران نسبت به سال گذشته بیش از سه برابر افزایش یافته است.

در اطلاعیه شبانه سپاه استان خوزستان، سپاه ولیعصر، دلیل راه‌اندازی و فعال کردن گشت‌های امنیتی رضویون «درخواست‌های مردمی برای تقویت امنیت مناطق مختلف شهر اهواز» و دیگر شهرهای خوزستان، عنوان شده است.

این اطلاعیه البته افزوده که راه‌اندازی گشت‌های امنیتی رضویون در صورت موافقت شورای تامین انجام می‌شود ولی تاکید کرده که این اقدام «به درخواست و مطالبه مردمی در فضای مجازی و مراجعات حضوری و مکتوب مبنی بر ورود و کمک سپاه ولیعصر به ارتقای امنیت عمومی جامعه درپی سرقت‌ها و ناامنی‌های اخیر در شهرستان اهواز» انجام خواهد شد.

یک روز قبل از اطلاعیه سپاه خوزستان درباره راه‌اندازی گشت‌های امنیتی رضویون، محمد یزدی، فرمانده سپاه ویژه پایتخت، نیز اعلام کرد پایگاه‌هایی برای «امنیت محلات» با استفاده از نیروهای بسیج تاسیس شده است.

فرمانده سپاه ویژه پایتخت روز دوشنبه ۲۴ شهریور به خبرگزاری برنا گفت در محلات مختلف تهران «تیم‌های ضربت» تشکیل شده است تا به گفته او، با «اراذل و اوباش و سایر مخلین امنیت مردم» و همچنین با «جرائمی همچون سرقت و کیف‌قاپی» مقابله کنند.

به گفته محمد یزدی، «طرح امنیت محله‌محور» با هماهنگی بین سپاه پاسداران با نیروی انتظامی و دستگاه قضایی «در دستور کار قرار گرفته است.»

استان و شهر تهران و همچنین استان خوزستان و شهر اهواز در صدر مناطقی قرار دارند که به گفته مقام‌های جمهوری اسلامی علاوه بر نارضایی، فراخوان و تجمع اعتراضی به ویژه تجمع‌های کارگری و صنفی در آنها در یک سال گذشته افزایش یافته است.

رضا مسعودی‌فر، مدیرکل پیشگیری‌های امنیتی و انتظامی قوه قضاییه، نیز پیشتر تایید کرده که استان‌های خوزستان، البرز، اصفهان و تهران مناطقی هستند که اعتراضات صنفی در آنجا بیشتر بوده است.

همچنین به گفته حسین ذوالفقاری،‌ معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور «در پنج ماه نخست سال گذشته ۵۱۹ مورد فراخوان اعتراضی داشتیم که امسال در مدت مشابه به هزار و ۷۰۲ مورد رسیده و رشد ۲۲۷ درصدی داشته است».

طرح «گشت‌های محله‌محور بسیج» از سال ۹۶ در تهران آغاز شد و در آن زمان احمد ذوالقدر، فرمانده عمليات بسيج، هدف از این طرح را مقابله با «شرارت‌های عناصر آمریکایی و ناامنی در شهرها» عنوان کرده بود.

پس از اعتراضات سال ۹۸ راه‌اندازی گشت‌های رضویون در استان‌های مختلف ایران به دنبال آن شتاب گرفت که علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران، گفت که اعتراضات سراسری آبان‌ماه ۲۸ استان از ۳۱ استان ایران را درگیر کرده است و نشریه اداره سیاسی سپاه پاسداران در گزارشی تاکید کرد که اعتراضات در تهران و دیگر شهرهای ایران در محلات متمرکز بوده است.

گشت‌های امنیتی رضویون پیش از راه‌اندازی در تهران و خوزستان، در استان بوشهر، با دارا بودن دو منطقه مهم عسلویه و نیروگاه هسته‌ای، بلافاصله پس از اعتراضات آبان‌ماه درحالی راه‌اندازی شد که علی رزمجو، فرمانده سپاه بوشهر  گفت: «آشوب‌ها و اغتشاشات  اخیر یک فتنه جهانی بود که ختم به خیر شد.»

علی رزمجو، فرمانده سپاه بوشهر در آذرماه ۹۸ به صراحت هدف از راه‌اندازی گشت‌های امنیتی رضویون را برخورد با «آشوب و اغتشاش» عنوان کرد و به طور ضمنی گفت که این گشت‌ها نتیجه تجربه دستگاه‌های امنیتی، نظامی و انتظامی در جریان اعتراضات آبان‌ماه ۹۸ است.

فرمانده سپاه بوشهر همچنین درباره ترکیب گشت‌های رضویون، این گشت‌ها را ترکیبی از تمام دستگاه‌های مختلف نظامی، انتظامی و امنیتی دانست و گفت که در این گشت‌ها «نیروهای بسیج و سپاه در کنار دستگاه‌های امنیتی مانند نیروی انتظامی و سربازان گمنام امام زمان نقش مهمی در زمینه امنیت ایفا می‌کنند.»

تازه چه خبر؟
روزنامه خراسان از کشته شدن نوعروس ۱۵ ساله به دست همسر ۲۰ ساله‌اش در محله پنج‌تن مشهد خبر داد و نوشت: «منصور جوان ۲۰ ساله تبعه کشور بیگانه که به تازگی...More
فرانسیس فیلیپ شامپین، وزیر خارجه کانادا، گفت کشورش به فشارهای خود بر چین برای بهبود بخشیدن به وضعیت حقوق بشر در چین ادامه خواهد داد و به برگزاری «...More
پس از چندین بار سقوط بزرگ ارزش بیت‌کوین که میلیاردها دلار سرمایه را از بین برد، اکنون ارز دیجیتال به بالاترین ارزش خود از ژانویه ۲۰۱۸ بازگشته و قیمت...More
صفحه توییتر دولت اسرائیل در یک رشته توییت به شرح ماجرای انتقال گوزن‌های ایرانی به اسرائیل برای احیای این گونه رو به انقراض در اسرائیل پرداخت. به...More
الهام صمیمی، دانشجوی انسان‌شناسی دانشگاه تهران، که پیشتر نیروهای امنیتی منزل او را مورد تفتیش قرار داده بودند، روز دوشنبه سوم آذر ماه بازداشت شد. این...More