بشار اسد حضور نظامی ایران در سوریه را انکار کرد | ایران اینترنشنال

بشار اسد حضور نظامی ایران در سوریه را انکار کرد

 

بشار اسد، رییس‌جمهور سوریه،‌ حضور نظامی ایران در کشورش را انکار کرد و آن را «اتهامی» از سوی آمریکا خواند.

اسد در گفت‌وگویی که روز پنجشنبه در خبرگزاری روسی اسپوتنیک منتشر شد گفت: «اول از همه،‌ ما نیروی نظامی ایرانی در سوریه نداریم و این خیلی روشن است.»

او حضور و کمک جمهوری اسلامی را «محدود» به اعزام کارشناسانی عنوان کرد که با نیروهای سوری کار می‌کنند،‌ اما در جنگ دخالتی ندارند.

رییس‌جمهوری سوریه در پاسخ به سوالی در زمینه درخواست سال گذشته آمریکا از روسیه برای عقب‌نشینی نیروهای نظامی ایران به ۸۰ کیلیومتری بلندی‌های جولان در سوریه، گفت: «ایران به راحتی موافقت کرد،‌ چون در هر صورت هیچ نیروی نظامی ایرانی آنجا نبود.»

اسد حضور نظامی ایران در کشورش را «اتهامی» از سوی آمریکا برای «ادامه حضور غیرقانونی» خواند.

بشار اسد در حالی حضور نظامی ایران در کشورش را رد کرده که تاکنون شماری از فرماندهان بلندپایه سپاه پاسداران در سوریه کشته شده‌اند و چندین مقام‌ دولتی و نظامی ایران نیز تلویحا یا به صراحت حضور نیروهای نظامی در این کشور را تایید کرده‌اند.

در دی‌ماه سال ۱۳۹۷، محمدعلی جعفری،‌ فرمانده وقت سپاه پاسداران،‌ در واکنش به هشدارهای اسرائیل مبنی بر خروج نظامی ایران از سوریه اشاره کرده بود «مستشاران نظامی» و «سلاح‌های» ارسالی این کشور به سوریه را حفظ خواهد کرد.

پیش از آن نیز در سال ۱۳۹۱ مسئول روابط عمومی سپاه پاسداران حضور نیروهای نظامی ایران در این کشور و برخی دیگر از کشورهای منطقه را تایید کرده بود.

همچنین طی سال‌های اخیر با افزایش تنش میان ایران و اسرائیل و تقابل آن‌ها در سوریه،‌ شماری از فرماندهان و نیروهای نظامی ایران جان خود را بر اثر حملات اسرائیل از دست داده‌اند.

علاوه بر این، چندی پیش دو رسانه سپاه پاسداران بعد از سال‌ها تایید کردند که نیروی قدس به فرماندهی قاسم سلیمانی از زمان آغاز اعتراضات مردم سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی در سرکوب این اعتراضات نقش داشته است.

تازه چه خبر؟
احمد ترحمی، جانشین رییس ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای یزد، اعلام کرد که به دلیل تداوم شیوع کرونا، از امروز شنبه به مدت یک ‌هفته طرح تعطیلی گسترده...More
الکساندر لوکاشنکو، رییس‌جمهوری بلاروس، گفت پس از آنکه قانون اساسی جدید این کشور، که اختیارات رییس‌جمهوری را محدود می‌کند، به اجرا درآید، از سمت خود...More
وال استریت ژورنال به نقل از مشاوران دولت عربستان سعودی و مقامات آمریکایی گزارش داد محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در دیدار اخیر خود با بنجامین...More
سید اشرفی بازپرس رسیدگی کننده به پرونده کشته شدن قاسم سلیمانی اعلام کرد که پرونده نیابت قضایی به شش کشور که پایگاه‌های آمریکایی‌ها در آنجا مستقر...More