برگزاری مراسم ۱۳ هزار نفری عزاداری در تهران؛ ترافیک سنگین جاده‌های شمال | ایران اینترنشنال

برگزاری مراسم ۱۳ هزار نفری عزاداری در تهران؛ ترافیک سنگین جاده‌های شمال

با وجود تاکید مقام‌های وزارت بهداشت برای برگزار نشدن مراسم پر‌جمعیت برای عزاداری محرم، هر شب مراسمی با شرکت چند هزار نفر در دانشگاه افسری «امام علی» تهران برگزار می‌شود.

به گزارش فارس، نام این هیات «میثاق با شهدا» است و گروهی از دانشجویان دانشگاه امام صادق در آن «حضور پررنگی» دارند. مداح این مراسم‌ میثم مطیعی، از مداحانی است که در مراسم‌ دفتر رهبر جمهوری اسلامی نیز مداحی می‌کند.

مجتبی شریفی، از مسئولان اجرایی هیات، هدف از برگزاری این مراسم را «خنثی کردن فتنه دشمنان» ذکر کرده و گفته که این هیات قصد دارد «مانع ایجاد دوگانه سلامت و عزاداری» شود. او از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در این هیات سخن گفته است.

فارس روز پنج‌شنبه در گزارشی نوشته در شب تهیه گزارشش حدود ۱۳ هزار نفر در مراسم عزاداری این هیات شرکت کرده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های وزارت بهداشت اعلام کرده بودند که نباید مراسم‌ ماه محرم با حضور گسترده در یک مکان برگزار شود.

این وزارتخانه پس از تاکید حسن روحانی و تعدادی از مراجع تقلید درباره برگزاری این مراسم متنی را با عنوان دستورالعمل مراسم مذهبی در ماه محرم صادر کرده که بدون اشاره به چگونگی اعمال و کنترل اجرای آن، بر حفظ فاصله و پوشیدن ماسک از سوی عزاداران تاکید می‌کند.

در برخی از دیگر استان‌های ایران نیز مراسم عزاداری ماه محرم با حضور صدها نفر برگزار می‌شود. از جمله این مراسم در مسجد جامع اصفهان برگزار شده است.

در روزهای عاشورا و تاسوعا در برخی از شهرهای ایران هیات‌های همه محله‌ها در یک میدان جمع می‌شدند. در برخی از استان‌ها اعلام شده که این مراسم برگزار نمی‌شود، اما در برخی استان‌ها قرار است برگزار شود. 

از جمله مدیر ستاد اقامه نماز استان فارس اعلام کرد که نماز ظهر تاسوعا و عاشورا برگزار می‌شود. در استان ایلام اما اعلام شد که این مراسم برگزار نخواهد شد و وهیات‌ها در محل‌های خود عزاداری خواهند کرد.

این مراسم‌ دسته‌جمعی در حالی برگزار می‌شود که عزاداری ماه محرم در دفتر رهبر جمهوری اسلامی چهارشنبه شب تنها با حضور خود او و یک سخنران و یک قاری قرآن برگزار شد.

در آستانه تعطیلات عاشورا و تاسوعا در ایران ترافیک جاده‌های منتهی به استان‌های شمالی ایران نیز سنگین اعلام شده است.

نادر رحمانی، رییس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس، از ترافیک سنگین و نیمه‌ سنگین در محورهای منتهی به شمال کشور خبر داد.

مقام‌های استان‌های شمالی ایران بارها از مسافران خواسته‌اند که به این استان‌ها سفر نکنند.

 

 

تازه چه خبر؟
بابک پاک‌نیا، وکیل امیرحسین مرادی، با هشدار نسبت به وضعیت جسمی این زندانی سیاسی، از قطع ارتباط میان موکلش با خانواده و او خبر داد. پاک‌نیا روز شنبه...More
عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان، با تاکید بر بی‌نتیجه بودن تلاش‌هایش برای بهبود روابط ایران و عربستان سعودی، جنگ احتمالی بین دو کشور را فاجعه‌بار خواند...More
شان کانری، بازیگر اسکاتلندی که با بازی در نقش جیمز باند در هفت فیلم سینمایی به شهرت رسیده بود، در ۹۰ سالگی درگذشت. شبکه جهانی بی‌بی‌سی روز شنبه به...More
معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری اسلامی ایران، از عملکرد لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس (قلعه حسن‌خان) در جریان اعتراض‌های آبان‌ماه...More
گروهی از دراویش گنابادی اعلام کردند که در حمایت از بهنام محجوبی، درویش زندانی، اعتصاب غذا خواهند کرد. شامگاه جمعه نیز گروهی از کاربران توییتر با هشتگ...More