برگزاری مراسم‌سوگواری مصطفی صالحی و نوید افکاری همزمان با گلباران محل سقوط هواپیمای اوکراینی | ایران اینترنشنال

برگزاری مراسم‌سوگواری مصطفی صالحی و نوید افکاری همزمان با گلباران محل سقوط هواپیمای اوکراینی

 

مراسم چهلمین روز خاکسپاری مصطفی صالحی، از معترضان دی ۹۶ که در اصفهان اعدام شد، روز پنجشنبه در مزارش در نزدیکی اصفهان برگزار شد. همزمان مراسمی به یادبود نوید افکاری در مزارش برپا شد و جمعی از بستگان قربانیان هواپیمای اوکراینی که با موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد نیز محل سرنگونی این هواپیما را گلباران کردند.

مراسم چهلم مصطفی صالحی در مزار او در آرامستان کهریزک، در نزدیکی اصفهان، برگزار شد.

او در اعتراضات دی۹۶ بازداشت شد و با وجود اشکالات در پرونده و رد همه اتهامات، بامداد چهارشنبه ۱۵مرداد ماه در اصفهان اعدام شد.

بر اساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران، تنها مدرکی که علیه مصطفی صالحی استفاده شد، شهادت زنی از بازداشت‌شدگان بود که تحت فشار مجبور به «تک نویسی» و اعتراف علیه دیگر بازداشت شدگان تظاهرات شده بود.

روز پنجشنبه همچنین گروهی از سوگواران نوید افکاری با حضور در روستای سنگر، در نزدیکی شیراز، مزار او را گلباران کردند و شعار «نوید قهرمان» سر دادند.

واکنش‌ها به اعدام نوید افکاری همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین واکنش الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، اعلام کرد که اعدام نوید افکاری «یک یادآوری وحشتناک از رژیم وحشی و استبدادی است که با آن سر و کار داریم.»

شاهزاده رضا پهلوی با بازنشر ویدیوهای تجمع برای یادبود نوید افکاری در توییترش نوشت: «نوید قهرمان زنده است و راهش ادامه دارد.»

حساب توییتر فارسی وزارت خارجه آمریکا هم با بازنشر همین ویدیوها نوشت: «نوید قهرمان ما نیز هست.»

روز پنجشنبه همچنین جمعی از بستگان و آشنایان سرنشینان کشته‌شده پرواز۷۵۲ محل سرنگونی این هواپیما را گلباران کرده و شعارهای اعتراضی از جمله شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. ۱۷۶ سرنشین این هواپیما بامداد هجدهم دی ماه ۹۸ با شلیک موشک‌های پدافند سپاه پاسداران کشته شدند.

 

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند «‌خطای انسانی» عامل بروز این اتفاق بوده است اما خانواده جان‌باختگان خواهان محاکمه آمران و عاملان این اتفاق و پاسخ به تمام پرسش‌ها در ارتباط با سقوط این هواپیما هستند.

 

 

تازه چه خبر؟
علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی، روز سه‌شنبه گفت کره جنوبی در قبال ارزهای بلوکه‌شده ایران در آن کشور موافقت کرده یک «مسیر جزئی ورود دارو» باز کند...More
خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه گزارش داد وزارت اطلاعات ۱۹ نفر از اعضای شبکه‌ای را که با استفاده از کارت‌های بازرگانی صادرشده به نام کارتن‌خواب‌ها به...More
سازمان ملل اعلام کرد که سوء تغذیه کودکان در مناطقی از یمن «به بالاترین میزان» در طول جنگ هشت ساله در این کشور رسیده و نزدیک به ۱۰۰ هزار کودک به دلیل...More
روسای سه رکن سازمان نظام پزشکی ایران در نامه‌ای به حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی، با «غیرقابل قبول» خواندن میزان مرگ‌ومیر ناشی از ابتلا به کرونا در...More
رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، از خیرت ویلدرس، سیاستمدار راستگرای هلندی که کاریکاتور او را منتشر کرده بود رسما شکایت کرد. خبرگزاری آناتولی روز...More