برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس ایران در سایه تحریم و کرونا | ایران اینترنشنال

برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس ایران در سایه تحریم و کرونا

 

فرایند برگزاری انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ایران در سایه نگرانی‌ها درباره تشدید شیوع بیماری کرونا و با وجود موجی از مخالفت‌ و تحریم‌ از سوی چهره‌های سیاسی و گروه‌های مدنی در سراسر این کشور آغاز شد.

از صبح جمعه دوم اسفندماه رای‌گیری برای انتخاب ۲۹۰ نماینده مجلس در حالی آغاز شده است که رد صلاحیت گسترده داوطلبان نامزدی در این انتخابات با انتقاد‌های بین‌المللی و همچنین تحریم انتخابات از سوی گروه‌های سیاسی داخل و خارج کشور مواجه شده است.

تعدادی از گروه‌های سیاسی،‌ حقوق بشری،‌ و زندانیان سیاسی اعلام کرده‌اند در این انتخابات شرکت نخواهند کرد. 

روز دوشنبه ۲۸ بهمن‌ماه دوازده زندانی سیاسی زن در نامه‌ای در همین زمینه شرکت در انتخابات را «تاییدی بر نظام حاکم و جنایاتش» خواندند. 

از سویی نیز صدها نفر از دانشجویان برخی دانشگاه‌های تهران از جمله دانشگاه  امیرکبیر، طی تجمع‌های هم‌زمان با چهلم کشته‌شدگان هواپیمای مسافربری اوکراین و در اعتراض به سرکوب اعتراض‌های سراسری آبان‌ماه با شعارهایی همچون «نه صندوق،‌ نه آرا،‌ تحریم انتخابات» به اعلام مخالفت با شرکت در انتخابات پرداختند.

هم‌زمان، تایید رسمی مشاهده آلودگی و مرگ تعدادی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا در قم و برخی شهرستان‌های دیگر طی روزهای گذشته نگرانی‌ها درباره امکان شیوع این بیماری در تجمع‌ها و حوزه‌های رای‌گیری را افزایش داده است. 

مقام‌های دولت بدون اعلام تمهیدات خاص بهداشتی برای رفع این نگرانی، تاکنون تنها اعلام کرده‌اند که استفاده از استامپ برای رای دادن الزامی نخواهد بود.‌ 

در آستانه انتخابات علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی،‌ از مردم خواسته بود به خاطر «دوست داشتن ایران» در این انتخابات شرکت کنند و در تهران نیز به «۳۰ نفر» رای بدهند. 

با این حال، اخرین نظرسنجی‌های مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) دو روز پیش از انتخابات حاکی‌ است تنها حدود ۲۷ درصد از مردم حوزه انتخابیه تهران برای رای دادن ابراز تمایل کرده‌اند.

در رسانه‌های اجتماعی کاربران با استفاده از هشتگ‌هایی از جمله «تحریم انتخابات» و همچنین انتشار تصاویری از شناسنامه بدون مهر خود یکدیگر را تشویق به شرکت نکردن در انتخابات می‌کنند. 

در مقابل نیز،‌ کاربران و چهره‌های نزدیک به حکومت توصیه به استقبال از انتخابات و مشارکت در آن کرده‌اند. 

اسحاق جهانگیری،‌ معاون اول رییس‌جمهوری، هم‌زمان با انداختن رای خود به صندوق، بدون اشاره به آمار مشخصی، حضور مردم را «خوب و معنادار» و «مانند گذشته» توصیف کرد.

از سویی با آن‌ که صداوسیمای جمهوری اسلامی تصاویری از تشکیل صف در برخی حوزه‌های رای‌گیری منتشر می‌کند؛ تصاویر و ویدیوهای منتشرشده از سوی کاربران در توییتر از خلوت بودن برخی حوزه‌های رای‌گیری در برخی نقاط ایران حکایت داد.

مقام‌های دولت آمریکا این انتخابات را «نمایش تمام‌عیار» خوانده‌اند. 

روز پنجشنبه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده اعلام کرد چهار عضو شورای نگهبان از جمله احمد جنتی دبیر و عباسعلی کدخدایی سخنگوی آن‌ را به اتهام «ممانعت از برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه» در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

بنا بر اعلام مسئولان جمهوری اسلامی ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر از شهروندان واجد شرایط رای دادن در این انتخابات به شمار می‌آیند.

تازه چه خبر؟
مدیرکل فرودگاه مهرآباد اعلام کرد که پیش از اجباری شدن ماسک در مکان‌های سربسته،‌ ۵۰ درصد مسافران این فرودگاه ماسک نداشتند. ابراهیم مرادی گفت از روز ۱۴...More
حسن روحانی با «اعتراف» به اینکه دولت او در طرح‌های ساخت مسکن عقب مانده است، اعلام کرد که یک میلیون هکتار زمین در اطراف شهرها و روستاها برای ساخت خانه...More
سازمان حقوق بشری هه نگاو خبر داد با بازداشت پنج شهروند دیگر در شهرهای بوکان، اشنویە و جوانرود، تعداد شهروندان کرد بازداشت شده در تیر ماه بە ٢٧ تن...More
با ابتلای وحید جلال‌زاده، نماینده ارومیه، به کرونا، تعداد نمایندگان مبتلا به این بیماری در مجلس به شش نفر رسید. وحید جلال‌زاده اعلام کرد که هفته...More
اعتبارنامه غلامرضا تاجگردون، منتخب گچساران، در جلسه علنی مجلس رد شد. پیش از رای‌گیری درباره اعتبارنامه تاجگردون مجلس جلسه غیرعلنی داشت. کمیسیون تحقیق...More