برگزاری انتخابات ایران زیر سایه کرونا | ایران اینترنشنال

برگزاری انتخابات ایران زیر سایه کرونا

 

سرایت ویروس جدید کرونا به خارج از چین، برخی کشورهایی که برنامه برگزاری انتخابات سراسری داشته‌اند را مجبور به برنامه‌ریزی و در نظر گرفتن تمهیدات ویژه‌ای کرده است، اما  ایران می‌گوید در مورد برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز جمعه «ملاحظه خاصی» وجود ندارد.

گزارش‌ها از اسرائیل، از ایجاد مراکز ویژه برای رای دادن افراد مشکوک به آلودگی به ویروس جدید کرونا در روز برگزاری انتخابات در تاریخ دوم مارس (۱۲ اسفند) خبر می‌دهد. 

هنوز هیچ مورد تاییدشده‌ای از ابتلا به ویروس جدید کرونا در اسرائیل گزارش نشده است، اما به درخواست وزارت بهداشت آن کشور، مسافرانی که از کشورهای شرق آسیا ازجمله چین، تایلند، سنگاپور و همچنین هنگ‌کنگ یا ماکائو به آن کشور بازمی‌گردند، به‌دلیل احتمال بودن در معرض خطر ویروس جدید کرونا، باید دو هفته در خانه‌هایشان، در وضعیت قرنطینه قرار گیرند. 

مراکز ویژه رای‌گیری به‌منظور برقراری امکان رای‌دهی برای افراد در قرنطینه، ایجاد می‌شود و وزارت بهداشت دستورالعمل‌های جدیدی را درمورد چگونگی خروج آن‌ها از خانه برای رای‌ دادن، ارائه خواهد داد.     

در این مراکز ویژه که ازجمله در بیمارستان‌ها قرار خواهند داشت، ناظران رای‌گیری برای جلوگیری از شیوع احتمالی ویروس، با لباس محافظ ویژه حضور پیدا می‌کنند.  

این تصمیم در جلسه‌ای با حضور مقام‌های وزارت بهداشت اسرائیل و ستاد مرکزی انتخابات آن کشور گرفته شده است. 

همچنین در سنگاپور، با اعلام شناسایی موارد ابتلا به ویروس جدید کرونا در این کشور، احتمال می‌رود که حزب حاکم این کشور انتخاباتی را که قرار بود به زودی و مدتی پس از تقدیم بودجه سال جاری به مجلس، برگزار کند، به فصل آخر سال موکول خواهد کرد.

نشریه ژاپنی نی‌کی در گزارشی به نقل از ناظران سیاسی نوشته است که مقام‌های سنگاپور در حال حاضرتمام وقت و انرژی خود را متوجه رسیدگی به شیوع کرونا کرده‌اند و برگزاری انتخابات در چنین شرایط بحرانی که کاهش ارتباط فیزیکی میان مردم ضروری اعلام شده است، حاکی از بی‌مسئولیتی خواهد یود.

بیلور سینگ، دانشیار در دانشکده علوم سیاسی دانشگاه ملی سنگاپور، می‌گوید: «در صورتی که دولت در این برهه، برنامه برگزاری انتخابات داشته باشد، عواقب فاجعه‌باری خواهد داشت.»

وزارت بهداشت سنگاپور از شناسایی ۸۴ مورد ابتلا به ویروس جدید کرونا در این شهر-دولت خبر داده است. با توجه به این آمار، بعد از کره‌شمالی و ژاپن، سنگاپور از لحاظ تعداد موارد آلودگی به این ویروس خطرناک در خارج از چین، مرکز شیوع بیماری، در مقام سوم قرار دارد. 

در ایران نیز روز جمعه دوم اسفند، انتخابات مجلس برگزار می‌شود، اما به نظر می‌رسد مقام‌های کشوری اقدام ایمنی خاصی در این مورد در نظر نگرفته‌اند. 

کیانوش جهانپور، رییس روابط عمومی وزارت بهداشت ایران روز پنجشنبه اول اسفندماه اعلام کرد که در مورد برگزاری انتخابات «ملاحظه خاصی» وجود ندارد. او افزود پیشنهادات و توصیه‌های پیشگیرانه و بهداشتی برای برگزاری انتخابات در سراسر کشور و به‌ویژه قم، به اطلاع ستاد انتخابات کشور رسیده است.

وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه، برای نخستین‌بار ورود ویروس جدید کرونا به ایران را تایید کرد و از مرگ دو نفر در شهر قم درپی آلودگی به این ویروس خبر داد.  

روز پنج‌شنبه اول اسفندماه، کیانوش جهانپور، رییس روابط عمومی وزارت بهداشت ایران، از تایید ابتلای دو نفر در قم و یک نفر در اراک به ویروس جدید کرونا خبر داد. همچنین مسئولان محلی از شناسایی و قرنطینه دو مورد مشکوک به کرونا خبر دادند. 

با این وجود، براساس اطلاعات رسیده به ایران اینترنشنال، تعداد قربانیان ویروس جدید کرونا در شهر قم، تاکنون ۹ نفر است و مواردی از آلودگی در مشهد هم شناسایی شده است.  

در روزهای اخیر، مقام‌های ارشد از جمله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، و دستگاه‌های تبلیغاتی بر دعوت از مردم به شرکت گسترده در انتخابات مجلس در شرایط کنونی کرده‌اند. 

ویروس کرونا تاکنون جان بیش از ۲۱۰۰ نفر در چین را گرفته و ده‌ها هزار نفر را در این کشور آلوده کرده است. صدها مورد آلودگی نیز در کشورهای مختلف گزارش شده است.

 

تازه چه خبر؟
نعمت احمدی، امیر رئیسیان، جمال‌الدین حیدری‌منش و حسین تاج، چهار وکیل کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، خواستار مختومه شدن پرونده فرزانه زیلابی، دیگر وکیل...More
کیانوش جهانپور، رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درباره صادرات واکسن تولید ایران گفت که واکسن‌های کرونا نیازی به مجوز سازمان بهداشت جهانی ندارند...More
دولت اتریش کلیت گروه حزب‌الله لبنان را ممنوع اعلام کرد. به گزارش جروزالم‌پست، الکساندر شالنبرگ، وزیر خارجه اتریش، گفت این تصمیم «واقعیت را بازتاب می‌...More
مصطفی تاجزاده، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، در بیانیه ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری گفت «برای آشوب و به خیابان کشیدن مردم» ثبت نام نکرده است. او تاکید...More
حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران، از تشکیل دو کمیته برای بررسی مشکلات دانشجویان پزشکی تخصصی (دستیاران) و خودکشی‌های اخیر آنان...More