برقراری محدود اینترنت در بخش‌هایی از ایران | ایران اینترنشنال

برقراری محدود اینترنت در بخش‌هایی از ایران

پنج روز پس از قطع گسترده اینترنت در ایران در پی آغاز اعتراض‌های سراسری،‌ دولت جمهوری اسلامی اقدام به برقراری محدود و تدریجی دسترسی به این شبکه بین‌المللی در برخی نقاط این کشور کرد. 

خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران، بعد از ظهر پنجشنبه ۳۰ آبان‌ماه با اعلام این خبر به نقل از «منابع آگاه» نوشته است: «اینترنت به تدریج در کشور در حال اتصال است.» 

به گزارش رسانه‌های داخلی، شورای عالی امنیت کشور مرجع صدور دستور اتصال تدریجی اینترنت بوده است. این دسترسی محدود در چند استان از جمله هرمزگان، کرمانشاه، مرکزی، قم، آذربایجان شرقی، خراسان رضوی، همدان، بوشهر و بخش‌هایی از تهران گزارش شده است.

«نت‌بلاکز»،‌ سازمان غیردولتی ناظر بر اینترنت در جهان که پیشتر آمار سقوط گسترده سطح دسترسی به اینترنت در ایران به حدود ۵ درصد از عصر شنبه ۲۵ آبان‌ماه را منتشر کرده بود، روز پنجشنبه از افزایش سطح دسترسی به ۱۰ درصد خبر داده است.

همزمان، برخی دانشگاه‌ها نیز از دسترسی مجدد به اینترنت خبر می‌دهند. 

باشگاه خبرنگاران جوان در همین زمینه نوشت اینترنت هفت دانشگاه امیرکبیر، صنعتی شریف، علامه طباطبایی، تهران، علم و صنعت، خواجه نصیر و شهید بهشتی وصل شده است. 

هم‌زمان با آغاز دسترسی مجدد برخی شهروندان به اینترنت، اخبار جدیدی از بازداشت گسترده فعالان مدنی و سیاسی  منتشر شد. ساعاتی پیش خبر بازداشت ده‌ها فعال دانشجویی حاضر در تجمع‌های اعتراضی روزهای گذشته دانشگاه‌ها مخابره شد.

برقراری مجدد ارتباط ایران با شبکه بین‌المللی اینترنت در حالی است که حسین طیبی‌فر، جانشین نماینده علی خامنه‌ای در سپاه پاسداران،پیشتر این موضوع را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود: «چرا باید جلوی اینترنت بدون کنترل باز باشد، در حالی که رهبری بر بحث اینترنت ملی تاکید کردند.» 

همچنین‌ احمد خاتمی، سخنگوی مجلس خبرگان،‌ ضمن اشاره به نقش «فضای مجازی خارجی» در اعتراض‌های سراسری از مصوبه کمیسیون سیاسی اجتماعی و فرهنگی این نهاد در ارتباط با «عدم اجازه فعاليت شبکه‌های خارجی» در ایران خبر داد.

خاتمی گفته بود اعضای کميسيون سياسی، اجتماعی و فرهنگی مجلس خبرگان تاکيد کردند: «شبکه‌های داخلی قدرت تامين نيازهای مردم را دارند و مسئولان بايد شبکه‌های داخلی را تقويت کنند.»

 

 تحمیل خسارات میلیون دلاری بر اقتصاد ایران

قطع گسترده اینترنت برای حدود پنج روز متوالی موجب ضرر مالی و اختلال در فعالیت شرکت‌ها، مراکز و ادارات دولتی و همچنین کسب و‌ کارهای خصوصی شده است.

نت‌بلاکز خسارت واردشده بر اقتصاد ایران در دوره قطع اینترنت را روزانه ۳۶۹ میلیون دلار برآورد کرده است.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، روز چهارشنبه ضمن تایید خسارت‌های اقتصادی به دلیل قطع اینترنت «ملاحظات دستگاه‌های امنیتی و سواستفاده از اینترنت» را دلیل این تصمیم دانسته بود.

 

محکومیت بین‌المللی و حقوق بشری

اقدام حکومت ایران در قطع اینترنت، طی روزهای گذشته ‌موجب واکنش نهادهای حقوق بشری و بین‌المللی شد. 

سازمان گزارشگران بدون مرز قطع اینترنت در ایران را «نقض حق بنیادین دسترسی به اطلاعات» خواند.

روز پنجشنبه نیز سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا از حکومت ایران خواست تا با تضمین «گردش آزاد اطلاعات»، دسترسی به اینترنت را برای مردم این کشور فراهم کند.

اعتراض‌ها در ایران جمعه و پس از اعلام سه برابر شدن قیمت بنزین ابتدا در شهرهای کوچک شروع شد و بعد به حدود صد نقطه دیگر در سراسر ایران گسترش پیدا کرد. این اعتراض‌ها که به سرعت رنگ و بوی سیاسی به خود گرفت، با واکنش خشونت‌آمیز حکومت روبهرو شد.

عفو بین‌الملل می‌گوید تاکنون کشته شدن دست‌کم ۱۰۶ معترض را در جریان این اعتراض‌ها  به دست نیروهای امنیتی، ثبت کرده است. 

تازه چه خبر؟
حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، از محدودیت تردد وسایل نقلیه در ساعاتی از روزهای سه‌شنبه و پنج‌شنبه هفته جاری در محدوده‌های برگزاری دو مراسم...More
بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران محکومیت این بانک، بانک المستقبل و مسئولان آن را در بحرین برای پولشویی«به وضوح بی‌ارزش‌» خواند و خواستار توقف اقدامات...More
دادگاهی در اربیل حکم اعدام سە نفر از کسانی کە در قتل یک عضو حزب دمکرات کردستان دست داشتند را صادر کرد. سهراب اسداللە یکی از وکلای این پروندە بە ایران...More
امیرسالار داوودی، وکیل و فعال حقوق بشر که حکم ۳۰ سال زندان او به تازگی تایید شده، در نوشته‌ای که در اختیار ایران اینترنشنال قرار گرفته نوشت دلیل اصلی...More
ده‌ها نفر از زندانیان سیاسی سابق با نوشتن نامه‌ای درباره شرایط نگهداری بازداشتی‌های اعتراضات خوزستان و امکان بروز فاجعه برای آن‌ها در زندان هشدار...More