برایان هوک: تحریم‌های آمریکا بر توانایی رژیم ایران در مقابله با کرونا تاثیری ندارد | ایران اینترنشنال

برایان هوک: تحریم‌های آمریکا بر توانایی رژیم ایران در مقابله با کرونا تاثیری ندارد

برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، موضع‌گیری اخیر مقام‌های جمهوری اسلامی درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا در مبارزه با شیوع ویروس کرونا در ایران را رد کرد.

او روز پنج‌شنبه در یک نشست خبری، گفت: «بیشتر درآمدی که رژیم از فروش نفت و سایر محصولات به دست می‌آورد، صرف تامین مالی میلیاردها دلار برای تروریسم در جنگ‌های خارجی می‌‌‌‌شود. تصور کنید اگر فقط ۱۰ درصد از ۱۶ میلیارد دلاری که جمهوری اسلامی از سال ۲۰۱۲ صرف کرده، صرف یک نظام درمانی بهتر می‌شد، مردم ایران اکنون وضع بهتری داشتند.»

مقام‌های جمهوری اسلامی با شیوع کرونا در ایران، درخواست‌های خود را برای رفع تحریم‌های آمریکا افزایش داده‌اند.

هوک در این باره ادامه داد: «رژیم ایران می‌گوید که تحریم‌ها بر ظرفیت یاری رساندن به مردمش تاثیر می‌گذارد. این درست نیست و مردم ایران این را می‌دانند. به همین دلیل است که در جریان چند ماه اخیر، هیچ تظاهراتی علیه تحریم‌های آمریکا برگزار نشده است.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: «آیت‌الله‌ [علی خامنه‌‌ای] منابع وسیعی در عظیمی دارد و طبقه حاکم پول زیادی دارند.»

این اظهارات در حالی است که نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد، شامگاه پنج‌شنبه ۲۹ اسفند، با انتشار بیانیه‌ای نوشت: «تحریم‌های ایالات متحده آمریکا واردات دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز را برای ایرانیان تقریبا غیرممکن می‌کند.»

هوک با این حال تاکید کرد: «مطمئنا تحریم‌های آمریکا مانع رسیدن کمک‌ها به ایران نخواهد شد. ما معافیت‌های گسترده‌ای را داریم که اجازه فروش دارو و تجهیزات پزشکی از طریق آمریکایی‌ها یا آمریکا به ایران را فراهم می‌کند.»

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، سپس به منابعی مثل صندوق ذخیره ارزی که اختیار آن در دست رهبر جمهوری اسلامی است، اشاره کرد و گفت: «اگر رژیم واقعا می‌خواهد منابعی را برای کمک به مردم ایران پیدا کند، می‌تواند با پس دادن بخشی از ده‌ها میلیارد دلاری که از مردم ایران دزدیده، شروع کند.»

هوک درباره کانال مالی بشردوستانه سوئیس نیز گفت که با شیوع کرونا، تجارت در همه جای جهان کند شده، اما آمریکا به همکاری‌ها در این زمینه ادامه خواهد داد.

او همچنین درباره آزادی موقت مایکل وایت، شهروند آمریکایی زندانی در ایران، گفت که هیچ واسطه خارجی در این میان مطرح نبود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز پنج‌شنبه ۲۹ اسفند، در توییتر از مرخصی پزشکی وایت خبر داد و نوشت که آزادی موقت او مشروط به باقی ماندنش در ایران صورت گرفته است.

هوک در این باره به آمریکایی‌های زندانی در ایران نظیر سیامک و باقر نمازی و مراد طاهباز اشاره کرد و با توجه به شیوع کرونا در ایران از مقام‌ها در این کشور خواست که آنان را آزاد کند.

او با اشاره به ادامه تلاش‌های آمریکا از طریق سفارت سوئیس در تهران، برای آزادی کامل یا آزادی برای درمان زندانیان آمریکایی در ایران، ادامه داد: «واقعیت این است که رژیم بسیاری از زندانیان را به دلیل نگرانی [ابتلا به کرونا] که در مورد آنان وجود دارد، آزاد کرده است. بنابراین ما امیدواریم که این آزادی درباره آمریکایی‌های که همچنان در زندان هستند نیز اعمال شود.»

تازه چه خبر؟
محمدرضا شانه‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو درباره دلیل الزام ثبت نام در سامانه معرفی شده از سوی این سازمان و ارائه کدملی، گفت: این تمهیدات برای جلوگیری...More
ولادیمیر ماکی، وزیر خارجه بلاروس، در نشست ویدیویی مجمع عمومی سازمان ملل کشورهای غربی را به ایجاد «آشوب و هرج و مرج» در این کشور متهم کرد. ماکی با...More
دولت یمن و حوثی‌های این کشور در نشستی که با حمایت سازمان ملل در سوئیس برگزار شد توافق کردند بیش از هزار زندانی را مبادله کنند. به گزارش خبرگزاری...More
علی مظفری، رییس کل دادگستری قم از ساماندهی خانه‌های بازی و مهد کودک‌های قم «پس از سال‌ها بلاتکلیفی» با ورود دستگاه قضایی خبر داد. مظفری، از برگزاری...More
عزیزالله شهبازی، استاندار البرز اعلام کرد که از روز یک‌شنبه به مدت یک هفته محدودیت‌های کرونایی در شهر کرج و استان البرز اجرا می‌شود. در پی برگزاری...More