برایان هوک: ایران فقط زبان قدرت را می‌فهمد | ایران اینترنشنال

برایان هوک: ایران فقط زبان قدرت را می‌فهمد

برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، با تاکید بر این که تهران «تحت تاثیر تهدیدهای نظامی یا انزوا حاضر به مذاکره است»، گفت: «ایران پیشنهاد ملاقات و دیپلماسی با آمریکا را دایم رد کرده است. آنها فکر می‌کنند مقاومتشان بیشتر از فشار ماست و فقط زبان قدرت را می‌فهمند.»

هوک که روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه، در نشست بررسی «سیاست آمریکا در قبال ایران» در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا سخن می‌گفت، با دفاع از سیاست دولت آمریکا در قبال ایران اضافه کرد: «سیاست ما در چارچوب انزوای دیپلماتیک و فشار حداکثری بر ایران بوده است. ما خواهان مذاکره با ایرانیم اما باید به برنامه موشکی و هسته‌ای این کشور و گروگانگیری از سوی تهران بپردازیم.»

او با بیان این که «ما کارزار فشار حداکثری بی‌سابقه‌ای را اجرا کردیم تا سیاست خارجی ایران تامین مالی نشود»، ادامه داد: «وقتی در برجام بودیم ایران همچنان از حزب‌الله حمایت می‌کرد و به توسعه برنامه موشکی‌اش می‌پرداخت. [اما اکنون] گروه‌های نیابتی مورد حمایت ایران تضعیف شدند و حزب‌الله و حماس دیگر پولی از ایران دریافت نمی‌کنند و مجبور به درخواست کمک شدند.»

این مقام وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر این که «هم‌زمان با اجرای کارزار فشار حداکثری بودجه نظامی ایران کاهش یافته است»، گفت: «ایران یا باید رفتارش را عوض کند یا شاهد فروپاشی اقتصادش باشد. ما خواهان برخورد نظامی نیستیم، اما ایران در ماه‌های اخیر رفتارهای خشنی از طریق گروه‌های نیابتی‌اش نشان داده است و به نفتکش‌ها حمله کرده و به ارعاب و ترور متوسل شده است.»

در حالی که آمریکا ایران را به دست داشتن در حملات علیه تاسیسات نفتی عربستان سعودی متهم کرده، برایان هوک گفت: «تلاش‌های دیپلماتیک زیادی درباره ایران داشتیم مثلا نخست‌وزیر ژاپن به ایران رفت و با رهبر این کشور دیدار کرد اما تهران همزمان به یک نفتکش حمله کرد. آمریکا در پی حل و فصل دیپلماتیک مشکلات با ایران است اما حمله به تاسیسات نفتی غیرقابل قبول است.»

او با بیان این که آمریکا قبلا با اروپا برای اصلاح برجام مذاکره و در مورد بازرسی‌های بیشتر و برنامه موشکی ایران صحبت کرده است، ادامه داد: «اگر قدرت بازدارندگی علیه برنامه موشکی ایران را پیگیری نکنیم خطر درگیری در منطقه افزایش می‌یابد.»

هوک همچنین گفت وزیر خارجه آمریکا با روسیه و چین درباره انقضای قطع‌نامه منع فروش سلاح به ایران صحبت کرده است.

بر مبنای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که همزمان با رسیدن به توافق هسته ای برجام در سال ۱۳۹۴ تصویب شد، تحریم‌های تسلیحاتی ایران پس از پنج سال لغو خواهند شد. ‎

برایان هوک با دفاع از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام گفت: «خروج از برجام به ما اختیار و نفوذ بیشتری برای جلوگیری از اقدام‌های ایران را می‌دهد. اروپایی‌ها از زمان خروج ما از برجام کارهایی علیه ایران کرده‌اند مثلا هواپیمایی ماهان را تحریم کردند و همچنین آزمایش‌های موشکی ایران را با فرستادن نامه‌ به سازمان ملل محکوم کردند.»

همچنین جیمز ریش، سناتور آمریکایی در این نشست گفت: «ناراحت‌کننده است که در ۱۸ اکتبر قطع‌نامه منع فروش سلاح به ایران منقضی می‌شود.»

سناتور رابرت منندز در این نشست با انتقاد از سیاست دولت ترامپ در قبال ایران گفت: «فشار حداکثری بدون راهبرد به حملات بیشتر ایران منتهی شده و موفق نشده است.»

او اضافه کرد: «کارآمدی تحریم‌های آمریکا زیر سوال است و به نظر نمی‌آید ایران بخواهد برای عکس گرفتن پای میز مذاکره بیاید. باید به طرف مقابل چیزی داد تا امتیاز گرفت.»

منندز همچنین گفت: «ایران در سوریه جای پایش را محکم‌تر کرده و رفتارهای بدخواهانه‌اش در منطقه ۴۰ سال است ادامه دارد. اهداف کارزار فشار حداکثری بازگرداندن ایران به میز مذاکره بوده، اما به شکل گنگی اجرا شده است.»

او همچنین با اشاره به موضع دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، در برابر ایران گفت او یک بار می‌گوید می‌خواهد با تهران به توافق برسد و یک بار دیگر می‌گوید می‌خواهدم اقتصاد ایران را ویران کند و این رفتارها را «گیج‌کننده» توصیف کرد.


تازه چه خبر؟
نالدی پاندور، وزیر روابط بین‌الملل آفریقای جنوبی، گزارش اخیر نشریه پولیتیکو درباره طرح ایران برای ترور سفیر آمریکا در این کشور را «بسیار عجیب» خواند...More
با وجودی که قیمت کره در هفته‌های اخیر دو برابر شده است، یک مقام صنفی می‌گوید بهای کره احتمالا بار دیگر افزایش می‌یابد. میر اسلام تیموری، رییس هیات...More
حبیب‌الله مسعودی فرید، معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، اعلام کرد مهدهای کودک هنوز به وزارت آموزش و پرورش واگذار نشده است. این اظهارات در...More
زهرا بهروز‌ آذر، مدیرکل امور زنان در شهرداری تهران، با اعلام اینکه دستور‌العمل ارتقای امنیت زنان در محیط‌های شهری احتمالا تا پایان مهرماه به شهرداری‌...More
«ستاد مرکزی مدیریت بحران» در سازمان نظام پزشکی ایران نسبت به خطر همزمانی موج آنفلونزا و کرونا و اختلال در خدمت‌رسانی به بیماران ابراز نگرانی کرد. این...More