برایان هوک از تحریم ویزایی فرمانده سپاه خوزستان برای کشتار ماهشهر خبر داد | ایران اینترنشنال

برایان هوک از تحریم ویزایی فرمانده سپاه خوزستان برای کشتار ماهشهر خبر داد

برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا،‌ اعلام کرد ایالات متحده ‌فرمانده «سپاه ولی‌ عصر» استان خوزستان در ایران‌ را به دلیل نقش او در کشتار ماهشهر طی اعتراض‌های آبان‌ماه در فهرست تحریم‌های ویزایی قرار داده است.

هوک روز جمعه ۲۷ دی‌ماه ضمن اشاره به ادامه فشار دولت آمریکا علیه ایران گفت: «آمریکا حسن شاهوارپور را به خاطر نقض حقوق بشر و سرکوب اعتراض‌ها در ماهشهر طی آبان ماه امسال تحت تحریم ویزایی قرار می‌دهد.»

شاهوارپور فرمانده سپاه ولی عصر خوزستان است که در شهریورماه امسال با حکم فرمانده سپاه پاسداران به عنوان فرمانده قرارگاه اربعین سپاه خوزستان منصوب شد. 

در پی اعتراض‌های سراسری اخیر در ایران، روزنامه نیویورک‌تایمز روز دهم آذر در گزارشی از کشته شدن نزدیک به ۱۰۰ نفر از معترضان پناه‌گرفته در نیزارهای ماهشهر خبر داده بود.

در پی گزارش‌های متعدد در این زمینه، سرانجام شامگاه یازدهم آذر محسن بیرانوند فرماندار و رضا پاپی فرمانده نیروی انتظامی ماهشهر طی مصاحبه‌ای با تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی، کشتار معترضان در نیزارهای ماهشهر را تایید کردند.

دو روز بعد نیز محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهوری ایران، بدون ارائه آمار مشخص این مساله را تایید کرد.

شاهدان عینی درباره درگیری‌های ماهشهر از شلیک مستقیم نیروهای سپاه پاسداران به مردم عادی خبر داده بودند. 

هوک در ادامه سخنان روز جمعه گفت: «رژیم ایران همچنان به سرکوب مردم این کشور ادامه می‌دهد.» او از ادامه دریافت اطلاعات از مردم ایران درباره افرادی که در سرکوب مردم نقش دارند خبر داد.

هوک ضمن اشاره به اعتراض‌ها علیه جمهوری اسلامی در ایران و کشورهای همسایه از جمله عراق و لبنان اظهار کرد در سال ۲۰۲۰ میلادی «بحران مشروعیت» برای حکومت ایران افزایش می‌یابد.

این مقام وزارت خارجه آمریکا با واکنش مثبت نسبت به فعال شدن «مکانیزم ماشه» برجام از سوی کشورهای اروپایی اعلام کرد که کشورش در پی پرداختن به «خشونت‌ها، ‌آزمایش‌های موشکی و گروگانگیری» از سوی ایران است. 

مقام‌های جمهوری اسلامی با گذشت بیش از دو ماه از آغاز اعتراض‌های آبان‌ماه هنوز هیچ‌گونه آماری از تعداد کشته‌ها و بازداشت‌های اعتراض‌های سراسری ارائه نداده‌اند.

تازه چه خبر؟
دیده‌بان حقوق بشر ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت سلامت نسرین ستوده و صبا کرد افشاری،‌ دو فعال حقوق بشر زندانی در اوین،‌ بازگرداندن آنها به حبس بدون...More
خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که بیماری کرونا باعث توقف فعالیت شناورهای باری چوبی بندر جاسک و بیکاری ۷۰۰ نفر شده است. به نوشته ایسنا، این شناورها در...More
بنابر گزارش‌ها، خانواده‌های ۱۲ صیاد ایرانی که از حدود یک سال پیش در موزامبیک زندانی هستند، در نامه‌ای به محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، خواستار...More
شرکت فیس‌بوک قصد دارد طرح «هیات مستقل نظارت بر محتوا» این رسانه اجتماعی را که اجرای آن مدت‌ها به تاخیر افتاده بود، پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری...More
حسن روحانی، رییس جمهوری اسلامی ایران، از وضعیت فعلی زنان در ایران دفاع کرد و گفت حضور زنان در مسابقات بین‌المللی ورزشی نشان‌دهنده «تبلیغات نادرست» در...More