برایان هوک: آمریکا به دنبال یک ائتلاف جهانی برای مقابله با ایران است | ایران اینترنشنال

برایان هوک: آمریکا به دنبال یک ائتلاف جهانی برای مقابله با ایران است

برایان هوک، رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، گفت ایالات متحده فشار بر ایران را در پی حمله به تاسیاست نفتی عربستان سعودی افزایش خواهد داد. او اضافه کرد واشنگتن به دنبال یک ائتلاف جهانی برای مقابله با تهران است و «با احتیاط» عمل خواهد کرد.

هوک طی سخنانی در نشست موسسه «جامعه آسیا» در نیویورک، حمله ایران به عربستان سعودی را «از حد گذشتن» توصیف کرد و گفت ایالات متحده به دنبال مقابله با این موضوع از طریق دیپلماسی و تلاش چندجانبه است و برای شورای امنیت سازمان ملل نیز نقشی برای ایفا کردن در این زمینه وجود دارد.

برایان هوک گفت: «از ماه اردیبهشت تا امروز رییس جمهور ترامپ، فشار بی‌سابقه‌ای‌ بر رژیم ایران گذاشته است تا جلوی گسترش تروریسم را بگیرد. ایدئولوژی و سیاست خارجی ایران که از همیشه گران‌تر بوده، مدت‌هاست که زمانش گذشته است.»

او با تاکید براین‌که «رژیم ایران حدود ۱۶ میلیارد دلار برای حمایت از گروه‌های نیابتی خود در عراق، سوریه و یمن خرج کرده است»، گفت که «ایران صدها میلیون دلار خرج حوثی‌ها در یمن کرده است و سالانه صد میلیون دلار برای حماس و جهاد اسلامی خرج می‌کند.»

هوک با بیان این‌که «کارزار فشار حداکثری ما این منابع را از ایران گرفت و رژیم ایران را از میلیاردها دلار محروم کرد» گفت که با تحریم‌ها «حدود ۵۰ میلیارد دلار از منابع مالی ایران از آن گرفته شده است» تا آنجا که «گروه نیابتی حزب‌الله شکایت می‌کند به خاطر نداشتن پول.»

او تاکید کرد که «ما دارو را از تحریم معاف کردیم اگر دارو به مردم ایران نمی‌رسد، مقصر رژیم ایران است. خود مقام‌های رژیم ایران هم به آن را اذعان دارند که مشخص نیست یک میلیارد دلار پول دارو  چه شده است»

رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما از همه کشورها درخواست می‌کنیم که به ما بپیوندند در تلاش ما برای جلوگیری از اقدامات ایران. این هم به لحاظ اخلاقی و هم به لحاظ راهبردی مهم است. تا زمانی که ایران رفتار بی‌ثبات کننده‌‍‌اش را در منطقه تغییر دهد.»

هوک گفت: «مساله ایران، مساله هسته‌ای است، مساله رفتارش در منطقه، مساله توسعه موشکی و همچنین گروگانگیری است، اما در برجام به غیر از مساله هسته‌ای سایر موارد دیده نشده بود.»

او همچنین به حمایت جمهوری اسلامی ایران از حوثی‌های یمن اشاره کرد و گفت:«رژیم ایران از یمنی‌ها استفاده می‌کند تا خودش را به عنوان یک قدرت منطقه‌ای تثبیت کند و با کمک سپاه پاسداران و ایران است که حوثی دولت یمن را تضغیف کردند و میلیون دلار خرج تسلیحات می‌کنند.»

هوک در بخشی از سخنانش تاکید کرد که بسیاری از کشورهای دنیا به ویژه کشورهای منطقه از اقدامات بی ثبات کننده رژیم ایران خسته شده‌اند و تمام منطقه و جهان در معرض تهدید سپاه پاسداران است و به همین دلیل آمریکا آن را در فهرست گروه‌های سیاسی قرار گرفته است.

او با بیان این‌که «ایران به روش‌های مختلف در همین چند ماه گذشته تمام هنجارهای بین المللی را زیر پا گذاشته است»، گفت: «سپاه پاسداران مین‌های ضد کشتی را به نفتکش‌ها چسبانده بود اما آقای ظریف به دروغ گفت که سپاه پاسداران به کمک این کشتی‌ها رفته بود.»

رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا  به نقض حقوق بشر در ایران اشاره کرد و گفت: «حتی زنانی که حجاب را رعایت نکنند در ایران به زندان و شلاق محکوم می‌شود. زنانی که به طور صلح آمیز از حقوق‌شان دفاع می‌کنند مجازات می‌شوند.»

او با اشاره اقدام فیفا در چالش کشیدن ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها برای تماشای مسابقات فوتبال به دنبال خودسوزی سحر خدایاری، گفت: «فیفا ایران را محکوم کرد و آن‌ها مجبور شدند بگویند زنان را به ورزشگاه راه خواهند داد. حالا باید ببینیم که آیا به این وعده خود عمل خواهند کرد.»

هوک همچنین گفت که دنالد ترامپ پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی از خود خویشتنداری نشان داد و دستور حمله ایران را ندارد. رییس گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا  در بخشی از سخنانش در توصیف شرایط منطقه و تنش با ایران، گفت: «ما یک موشک تا جنگ منطقه‌ای فاصله داریم.»

او در عین حال بر پایبندی ایالات متحده به دیپلماسی تاکید کرد و گفت بارها خواهان گفت و گو با ایران شده‌ایم. تلاش‌های ما برای کنترل رفتار ایران است و دنیا باید با این بلند پروازی‌ها ایران رو به رو شود.

 

تازه چه خبر؟
سازمان عفو بین‌الملل در اعتراض به صدور و تایید حکم قطع انگشتان چهار متهم به سرقت در ارومیه آن را «غیرانسانی» و «جرم» خواند و از جامعه جهانی خواست هر...More
سازمان عفو بین‌الملل از اتحادیه اروپا خواست تا در همکاری با با لیبی به دلیل خشونت علیه پناهجویان و مهاجران و نقض حقوق آن‌ها در این کشور تجدید نظر کند...More
دیده‌بان حقوق بشر ضمن ابراز نگرانی درباره وضعیت سلامت نسرین ستوده و صبا کرد افشاری،‌ دو فعال حقوق بشر زندانی در اوین،‌ بازگرداندن آنها به حبس بدون...More
خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که بیماری کرونا باعث توقف فعالیت شناورهای باری چوبی بندر جاسک و بیکاری ۷۰۰ نفر شده است. به نوشته ایسنا، این شناورها در...More
بنابر گزارش‌ها، خانواده‌های ۱۲ صیاد ایرانی که از حدود یک سال پیش در موزامبیک زندانی هستند، در نامه‌ای به محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، خواستار...More