برادر کولبر شکنجه‌شده در ترکیه: هیچ مقام ایرانی با ما تماس نگرفته است | ایران اینترنشنال

برادر کولبر شکنجه‌شده در ترکیه: هیچ مقام ایرانی با ما تماس نگرفته است

 

بهرام صمدی، برادر بهنام صمدی، کولبر ۱۷ ساله‌ای که در ترکیه شکنجه‌شده و مورد تجاوز جنسی قرار گرفته، گفت چند مقام ترک موضوع شکنجه برادرش را پیگیری کرده‌اند، اما هیچ مقام ایرانی با آنان تماس نگرفته است.

او در مصاحبه با روزنامه اعتماد گفت پلیس ترکیه به برادر او و یک کولبر دیگر بعد از بازداشت با چاقو تجاوز کرده‌اند.

به گفته او، مقام‌های ترک قول داده‌اند دادگاهی در ترکیه نیز برگزار شود، اما هنوز در این باره اطلاعی به آنان داده نشده است.

بر اساس این گزارش، بهنام  صمدی و حسن کچلانلو چهارشنبه از محل سکونتشان در روستای دمريجه در نزديك مرز چالدران برای فروختن دو کارتن سیگار به روستای بيدوغان تركيه رفته بودند.

به گفته برادر بهنام صمدی، ماموران پاسگاه ترکیه پس از بازداشت این دو نفر بر روی آنان آب سرد ریخته و با بیل به سر و صورتشان زده‌اند، با چاقو به آنها تجاوز کرده و رگ‌های پا، پشت گوش و تمام تنشان را با چاقو زخمی کرده است.

بر اساس این گزارش، ماموران ترکیه این دو نفر را بر روی زمین رها کرده‌اند که حسن کچلانلو  جان باخته است.

به گفته بهرام صمدی، هدف نیروهای پاسگاه ترکیه این بوده که این دو نفر بر اثر خونریزی فوت شوند و ماجرای شکنجه افشا نشود.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پیش از این اعلام کرده بود که تیم‌های مرزبانی دو کشور در حال بررسی این موضوع هستند.

روزنامه اعتماد به نقل یک «مقام آگاه» در استان آذربايجان غربی نوشت که جلسه مشترک مرزبانان دو كشور در اين ارتباط برگزار شده و قرار شده «بنا به درخواست خانواده قربانيان، پيگيری‌های حقوقي و كنسولی براي شناسايی و مجازات مرتكبان اين خشونت نزد دستگاه‌های ذيربط در تركيه و ايران دنبال شود».

با این حال برادر بهنام صمدی گفت که در این مدت هیچ یک از مقامات جمهوری اسلامی با آنها تماس نگرفته‌اند.

در همین حال محمد علی‌پور رحمتی، نماینده ماکو و چالدران در مجلس، از سکوت وزارت امور خارجه در برابر شکنجه و کشته شدن کولبران ایرانی توسط سربازان مرزی ترکیه انتقاد کرد.

پیش از این نیز گزارش هایی از زخمی و کشته شدن کولبران ایرانی بر اثر شلیک ماموران ترکیه منتشر شده است.

پیشتر، وب‌سایت فراز به نقل از قادر، کولبر ۳۰ ساله، نوشته بود که دو هفته پیش نیز چهار کولبر «همین تجربه را داشتند که خوشبختانه با جراحت های زیاد توانستند خود را به خانه برسانند». او اضافه کرد: «هنگامی که توسط نیروهای ترکیه دستگیر می‌شویم مورد ضرب و شتم و شکنجه و بی‌اخلاقی قرار می‌گیریم.»

 

ایران اینترنشنال
تازه چه خبر؟
نرگس محمدی، سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، در نامه‌ای به انریکه مورا، نماینده اتحادیه اروپا، با اشاره به سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ و اعتراضات خوزستان و...More
مارکو روبیو، عضو جمهوری‌خواه، و الکس پادیلا، عضو دموکرات سنای آمریکا، طرحی را ارائه کردند که به موجب آن به ۵۲ آمریکایی که در ماجرای تسخیر سفارت...More
در پی شلیک دو راکت از لبنان به اسرائیل، توپخانه ارتش اسرائیل مواضع شلیک این راکت‌ها را هدف قرار داد. ارتش اسرائیل با اعلام اینکه هیچ کس در این حمله‌...More
به گزارش رسانه های بریتانیا، یک شهروند این کشور که در حمله پهپادی هفته گذشته ایران به کشتی مرسر استریت در دریای عرب کشته شده بود، ایدرین آندروود نام...More
وب‌سایت «آرگوس مدیا» گزارش داد به فایل مکالمات میان گارد ساحلی امارات متحده عربی و کارکنان کشتی «آسفالت پرنسس» دسترسی پیدا کرده و بر اساس آن ۵ یا ۶...More