بخش‌هایی از کلیات شبکه ملی اطلاعات منتشر شد؛ موتور جست‌وجو و پیام‌رسان داخلی و ثبت هویت کاربران | ایران اینترنشنال

بخش‌هایی از کلیات شبکه ملی اطلاعات منتشر شد؛ موتور جست‌وجو و پیام‌رسان داخلی و ثبت هویت کاربران

 

چند هفته پس از تصویب طرحی مربوط به «شبکه ملی اطلاعات» در شورای عالی فضای مجازی ایران، بخش‌هایی از این طرح در خبرگزاری مهر منتشر شده است.

«طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات» در ۲۵ شهریور به تصویب شورای عالی فضای مجازی ایران رسید و به نوشته خبرگزاری مهر، به تازگی پس از آنکه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نیز آن را تایید کرد ابلاغ شد.

بر اساس بخش‌هایی از این طرح که در خبرگزاری مهر منتشر شده، اجرا و پیاده‌ کردن «شبکه ملی اطلاعات» در قالب «۲۱ جزء و اقدام زیرساختی» و همچنین «۳۰ خدمت» انجام خواهد گرفت.

ایجاد موتور جست و جوی داخلی، پیام‌رسان و شبکه اجتماعی داخلی، ثبت هویت کاربران ، سیستم عامل داخلی، رایانامه داخلی و جویشگر داخلی از جمله موارد مطرح شده در «فهرست خدمات» شبکه ملی اطلاعات ذکر شده است.

«تامین یک سیستم ‏عامل داخلی امن تلفن همراه» و «کسب حداقل بیست درصد از سهم بازار گوشی تلفن همراه هوشمند با سیستم ‏عامل داخلی توسط تولیدکنندگان داخلی» نیز از جمله اهداف مطرح شده در « طرح کلان و معماری شبکه‌ ملی اطلاعات» است.

در این طرح همچنین «ارائه خدمات پایه کاربردی داخلی با سهم ترافیک هفتاد به سی نسبت به خدمات پایه کاربردی خارجی مشابه» و «ارتقاء توان دستگاه‌‏های امنیتی، انتظامی و قضایی در اشراف اطلاعاتی و شناسایی و مقابله با تخلفات و جرایم سازمان‌یافته فضای مجازی به میزان حداقل سالیانه بیست ‏وپنج درصد» مطرح شده است.

حکومت ایران از چند سال پیش طرحی به نام «شبکه ملی اطلاعات» را دنبال می کند که هدف آن ایجاد یک شبکه غیروابسته به اینترنت جهانی در ایران است. فعالان حقوق بشر و نهادهای فعال در زمینه آزادی اطلاعات بارها از این طرح و از قصد مقام‌های جمهوری اسلامی برای قطع دسترسی ایرانیان به اینترنت جهانی ابراز نگرانی کرده‌اند.

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، پیش از این اعلام کرده بود که تنها در یک مورد بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان برای توسعه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات هزینه شده است. این مبلغ ۲۶ برابر بودجه وزارت ارتباطات و ۶۶ برابر بودجه وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ایران در یک سال است. 

مرکز پژوهش های مجلس پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود که دولت تاکنون برای شبکه ملی اطلاعات حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان هزینه کرده است.

تازه چه خبر؟
یک مرد حدود سی ساله شامگاه چهارشنبه از بالای پل ‌یخ‌سازی شهر رشت اقدام به خودکشی کرد و جان‌باخت. شهرام مومنی، رییس سازمان آتش‌نشانی رشت، با تایید خبر...More
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه، مایکل فلین، مشاور امنیت ملی پیشین خود را که به جرم خود اعتراف کرده بود، عفو کرد. او متهم بود که...More
همزمان با آزادی کایلی مور گیلبرت پژوهشگر استرالیایی-بریتانیایی که در سفر به ایران بازداشت و زندانی شده بود ماریس پاین، وزیر خارجه استرالیا در بیانیه‌...More
رویترز خبر داد که وزارت خارجه ایالات متحده با ارسال ایمیلی داخلی به کارمندان خود اطلاع داده که روند انتقال قدرت آغاز شده است و تیمی برای پشتیبانی از...More
الیوت آبرامز،‌ نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران، می‌گوید قرار است روز چهارشنبه تحریم‌های جدیدی علیه چهار نهاد در ارتباط با برنامه موشکی ایران...More