بحران خاموشی و آلودگی؛ مزرعه ارز دیجیتال چینی‌‌ها در رفسنجان موقتا متوقف شد | ایران اینترنشنال

بحران خاموشی و آلودگی؛ مزرعه ارز دیجیتال چینی‌‌ها در رفسنجان موقتا متوقف شد

 

 

با تشدید بحران خاموشی خانه‌ها و معابر عمومی و همچنین آلودگی هوا در نقاط مختلف ایران، محمدحسن متولی‌زاده،‌ مدیرعامل شرکت توانیر، اعلام کرد فعالیت مزرعه استخراج‌ ارز دیجیتال چینی‌ها در استان کرمان به صورت موقت متوقف شد.

متولی‌زاده روز پنجشنبه ۲۵ دی‌ماه خبر داد فعالیت «بزرگترین سایت استخراج رمز ارز» در رفسنجان متوقف شده و قرار است استخراج‌کنندگان مجاز تا دو هفته فعالیت نداشته باشند.

در حالی که گزارش‌های اخیر حاکی از افزایش فعالیت استخراج ارز دیجیتال در ایران است،‌ این مقام توانیر تایید کرد «۳/۸ درصد استخراج رمزارزها در جهان» به ایران مربوط می‌شود.

او افزود: « اگر این آمار را تبدیل به برق کنیم، براساس مدل موجود ۵۰۰ تا ۶۰۰ مگاوات میزان مصرف برق آن‌ها می‌شود که نیمی از آن‌ها براساس قراردادهایی که داریم مجازند.»

طی روزهای گذشته با بیشتر شدن مدت‌زمان و تکرار قطع برق در شهرها و روستاهای سراسر کشور و افزایش انتقادها در رسانه‌های اجتماعی،‌ گزارش‌هایی مبنی بر مصرف بالای برق توسط چینی‌ها در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان در کرمان منتشر شد.

این مشکل از سوی دیگر با سوزاندن مازوت در نیروگاه‌های تولید برق منجر به آلودگی شدید هوا در تهران و برخی شهرهای بزرگ شده است.

این مساله روز سه‌شنبه با واکنش رضا اردکانیان، وزیر نیرو،‌ نیز مواجه شد که گفت: «هر کسی مجوز دارد طبق مجوز می‌تواند نسبت به استخراج رمزارزها اقدام کند.»

 

بازتاب جهانی نارضایتی از خاموشی در ایران

جدی‌ شدن بحران خاموشی و همچنین آلودگی‌ هوای ناشی از سوزاندن مازوت در رسانه‌های بین‌المللی نیز بازتاب یافت. 

پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت تشدید نارضایتی در ایران در پی استخراج بیت‌کوین و ارزهای رمزپایه است که از «بانک‌های سیستم‌های کامپیوتری پرقدرت» برای تایید قانونی بودن معاملات و ایجاد مدل‌های سکه دیجیتال استفاده می‌کنند.

با این حال مجیدرضا حریری، رییس اتاق بازرگانی ایران و چین، با رد انتقاد‌ها درباره ارتباط دادن قطعی برق به فعالیت شرکت‌های چینی در ایران برای استخراج بیت‌کوین گفت: «مخالفان افزایش روابط تجاری دو کشور از هر اتفاق و چالشی استفاده می‌کنند تا مشکلات ایران را به بر گردن چینی‌ها بیندازند.»

بلومبرگ در همین زمینه نوشته تحریم‌های آمریکا که ایران را از نهادهای مالی جهانی دور انداخته است،‌ موجب شده استخراج ارزهای رمزپایه در جمهوری اسلامی تشدید شود که یکی از ارزان‌ترین برق‌ها در جهان را ارائه می‌کند. 

مدیرعامل شرکت توانیر می‌گوید استخراج‌کنندگان ارز دیجیتال برق را به قیمت صادراتی دریافت می‌کنند.

 

مزرعه استخراج ارز در رفسنجان

آنچه که این روزها رسانه‌ها از آن به عنوان «مزرعه استخراج» در رفسنجان ارز دیجیتال یاد می‌شود مربوط به یک مرکز با عنوان «دیتاسنتر» است که در سال ۱۳۹۸ مشاور حسن روحانی،‌ رییس‌ جمهوری، آن را افتتاح کرده بود.

در حالی مقام‌های رسمی دولت از جمله علیار اسکندری،‌ فرماندار رفسنجان،‌ در آن زمان این مرکز را «بزرگترین دیتاسنتر منطقه خاورمیانه» معرفی می‌کردند،‌ اما برخی رسانه‌ها نیز آن را محل استقرار دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال گزارش کردند.

آسیک‌نیوز، رسانه حوزه ارز دیجیتال، یک سال قبل در همین زمینه در توییترش نوشته بود برق شبکه کارخانه «فروکروم» با قیمت «بسیار ناچیز» در اختیار شرکت تاپ‌اکوی چین در این منطقه قرار گرفته است.

مسعود نوری،‌از خبرنگاران دارای سابقه کار در روزنامه همشهری و خبرگزاری رسمی دولت ایران (ایرنا)، هم در صفحه توییترش نوشت چینی‌ها با همکاری «یک نهاد نظامی» جمهوری اسلامی معدن استخراج ارز دیجیتال بیت‌کوین در رفسنجان ایجاد کرده‌اند و از «ارزان‌ترین» تعرفه برق استفاده می‌کنند.

تازه چه خبر؟
اتحادیه اروپا فیصل مقداد، وزیر خارجه سوریه را به فهرست کسانی که مشمول تحریم‌های این اتحادیه درباره سوریه می‌شوند، اضافه کرد. فیصل مقداد دو ماه پیش و...More
مارکوس گروبل، نماینده آلمان در امور آزادی‌های مذهبی، خواستار به رسمیت شناختن آیین بهائی و آزادی تغییر مذهب در ایران شد. او گفت که جمهوری اسلامی باید...More
اداره داروی نروژ اعلام کرد که در مجموع ۲۹ نفر دچار عوارض جانبی واکسن کرونا شده‌اند که در این میان فقط ۱۳ نفر جان خود را از دست داده‌اند که آنان نیز...More
رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه، ابراز امیدواری کرد که با شروع کار جو بایدن، رییس‌ جمهوری منتخب ایالات متحده، گام‌های مثبتی در جهت خرید جت‌های اف...More
حزب اعتماد ملی ضمن مخالفت با استعفای مهدی کروبی از سمت دبیر کلی این حزب اعلام کرد که اعتراض به رد صلاحیت او را پیگیری خواهد کرد. مهران فرجی، مسئول...More