بحران خاموشی؛ برق چهار وزارتخانه و سازمان دولتی قطع شد | ایران اینترنشنال

بحران خاموشی؛ برق چهار وزارتخانه و سازمان دولتی قطع شد

با تشدید بحران خاموشی منازل و اماکن عمومی در ایران، شرکت توزیع نیروی برق تهران اعلام کرد برق چهار سازمان و وزارتخانه دولت را هم به دلیل «ضعف عملکرد در کاهش مصرف» قطع کرده است.

حمیدرضا منصوری، معاون این شرکت، روز چهارشنبه ۲۴ دی‌ماه گفت پس از اطلاع‌رسانی درباره ضرورت همکاری دستگاه‌های اجرایی در زمینه مدیریت بار و کاهش فشار بر شبکه تامین انرژی، برق دستگاه‌هایی که همکاری لازم در مدیریت مصرف برق نداشتند قطع شد.

او به سازمان برنامه و بودجه، وزارت ورزش و جوانان،‌ سازمان حفاظت محیط زیست و بانک مسکن به عنوان دستگاه‌های دارای ضعف عملکرد اشاره کرد که برقشان قطع شده است.

در روزهای گذشته افزایش بار مصرف برق کشور هم‌زمان با گزارش‌ها درباره استخراج ارز دیجیتال «بیت‌کوین» توسط شرکت چینی مستقر در منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان با حاشیه‌هایی مواجه شد.

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق ایران، رسما تایید کرده بود «استخراج‌کنندگان ارزهای مجازی» از عوامل افزایش مصرف برق در کشور هستند.

با این‌که برخی مقام‌ها بعدا اشاره کردند استخراج بیت‌کوین دلیل اصلی قطع برق نیست اما محمود واعظی، رییس دفتر رییس‌جمهور حسن روحانی، اعلام کرد او دستور داده وزارت اطلاعات برای برخورد محکم با استخراج ارز دیجیتال اقدام کند.

واعظی گفت: «این‌که گفته شود دولت بیت‌ کوین استخراج می‌کند یک جفاست.»

در روزهای گذشته کاربران رسانه‌های اجتماعی با انتقاد از قطع برق اعلام‌نشده تصاویر و ویدیوهایی منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد در معابر عمومی و جاده‌ها قطع برق موجب تاریکی کامل و از بین رفتن دید رانندگان شده است.

در پی این نگرانی‌ها پلیس راهور نیز به ضرورت پاسخگویی دستگاه‌های مقصر در تصادفات منجر به فوت در ساعات تاریکی اشاره کرد.

احسان مومنی، رییس اداره تصادفات پلیس راهور پایتخت، روز چهارشنبه گفت: «برابر آنالیز و بررسی‌های صورت گرفته تصادفات مشخص شد که حدود ۴۴ درصد از تصادفات منجر به فوت شهر تهران مربوط به ساعات تاریکی هوا و ساعات شب است.»

در حالی که همچنان شهروندان تصاویر قطع برق را در رسانه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند و از اختلال در اشتغال و زندگی خود می‌گویند، شرکت توزیع نیروی برق تهران اعلام کرده «هیچ‌یک از مشترکان خانگی یا تجاری شهر تهران» با قطعی برق ناشی از کمبود تولید روبه‌رو نشده‌اند.

این دستگاه همچنین گفته برنامه‌ای تعیین‌شده برای اعمال خاموشی در پایتخت وجود ندارد.

با این حال گزارش‌ها حاکیست خاموشی‌ها مربوط به تهران نیست و در ده‌ها شهر و منطقه دیگر کشور نیز بدون اطلاع قبلی به شهروندان اعمال می‌شود.

تازه چه خبر؟
ترکیه در ادامه اجرای برنامه واکسیناسیون عمومی کرونا، شش میلیون و ۵۰۰ هزار دوز دیگر واکسن «سینوواک» چین را دریافت کرد. شبکه دولتی «تی‌آر‌تی خبر» روز...More
سلمان گلپور، پدر رضا گلپور، نویسنده نزدیک به طیف‌هایی از جمهوری اسلامی که پیشتر صادق لاریجانی، حسین‌طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه و محمدی گلپایگانی...More
معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش با ابلاغ قانون تنظیم برخی مقررات مالی این وزارتخانه، مجوز فروش املاک مازاد و همچنین مجوز «اجاره...More
ایالات متحده به طور رسمی فعالیت خود را در رابطه با مبارزه جهانی علیه تغییرات آب و هوایی از روز دوشنبه با حضور جان کری، نماینده ویژه رییس‌جمهوری...More
سازمان تنظیم مقررات دارویی استرالیا استفاده از واکسن کرونای شرکت فایزر را تایید کرد. این سازمان روز دوشنبه اعلام کرد واکسن فایزر استانداردهای ایمنی...More