بحران آب در روستاهای سیل‌زده استان لرستان؛ تخلیه ۶۷ روستا در خوزستان | ایران اینترنشنال

بحران آب در روستاهای سیل‌زده استان لرستان؛ تخلیه ۶۷ روستا در خوزستان

پس از چند روز بارندگی شدید در مناطق غرب و جنوب غرب ایران، رسانه‌های کشور از ثبات نسبی در این مناطق خبر می‌دهند.

این در حالیست که  سازمان هواشناسی نیز اعلام کرد: سامانه جدید بارشی روز شنبه هفته آینده ۱۷ فروردین ماه از نوار غربی وارد ایران می شود.

امروز چهارشنبه ۱۴ فروردین ماه برای مناطق شمال غرب، غرب، جنوب، مرکز، جنوب شرق، شرق، شمال شرق و شمال خوزستان بارش های پراکنده باران پیش بینی میشود.

با این حال مناطق بسیاری هنوز دچار آبگرفتگی هستند. مسئولان از مردم شهرها و روستاها خواسته‌اند هشدارهای سازمان‌های ذیربط را جدی بگیرند.

به گزارش ایرنا، در حال حاضر ۴۵ جاده ارتباطی در استان‌های مختلف کشور بویژه مناطق سیل زده به علت آبگرفتگی، ریزش کوه بسته است. پلیس راه از مسافران خواسته است تا از سفرهای غیر ضروری خودداری کنند.

روستاهای حاشیه آبریز دز، کرخه و کارون در استان همچنان در معرض خطر هستند.

به گفته کیامرث حاجی‌زاده، مدیرکل مدیریت بحران استان خوزستان، ۶۷ روستا در حاشیه سه حوضه آبریز دز، کرخه و کارون در استان خوزستان تخلیه شده‌اند. بر این اساس، ۲۷ روستا در شوشتر، ۱۳ روستا در اهواز، ۱۱ روستا در شوش، ۹ روستا در دزفول، ۱ روستا در شادگان، ۱ روستا در دشت آزادگان، و بخشی از منطقه سید خلف اهواز و در شهرستان کارون نیز چهار روستا تخلیه شده‌اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از این مقام مسئول، «این آمار همچنان در حال افزایش است و هر لحظه در حال هشدار به روستاها و شهرهای در معرض خطر هستیم تا آنها نیز تخلیه کنند.»

علاوه بر این، چهار شهر در حوضه کرخه شامل شهرهای کوت سید نعیم، سوسنگرد، بستان، رفیع و ۷۴ روستا در شهرهای اهواز، شوش، حمیدیه، دشت آزادگان، هویزه، و در حوضه آبریز دز نیز روستای زاویه‌های دزفول، آهودشت شوش، شعیبیه شوشتر و بخش مرکزی اهواز (بام‌دژ) در معرض خطر قرار دارند و از سوی نهادهای ذیربط هشدارهای لازم به آنها داده شده است.

به گفته حمیدرضا نظیفی، مدیرکل پزشکی قانونی لرستان، از آغاز بارندگی‌های سیل‌آسا در استان لرستان تاکنون ۱۵ جسد به دلیل خفگی ناشی از سیل و یا در ارتباط با آن به پزشکی قانونی استان ارجاع شده است.

در استان لرستان، آب یش از ۴۰۰ روستا همچنان قطع است. علیرضا کاکاوند، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان با اشاره به اینکه سیل ویرانگر موجب قطع آب شرب ۶۵۰ روستا شده بود عنوان کرده که تاکنون آب ۲۰۵ روستا وصل شده است. 

به گزارش ایسنا و به نقل از مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان، آب مورد نیاز این روستا‌ها از طریق ۳۵ تانکر آب‌رسان همچنین ۲۰ کیلومتر لوله از استان‌های یزد، فارس، سیستان و بلوچستان، البرز، تهران و آذربایجان شرقی تامین شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان لرستان با اشاره به نیاز فوری به آب بسته‌بندی، لوله و اتصالات، موتور دیزل، ژنراتور برق و تانکر سیار  از تیم‌های اجرایی مرتبط به‌ویژه جوشکار و لوله‌کش خواسته که به لرستان اعزام شوند.

تازه چه خبر؟
در حالی که پیشتر یک مقام وزارت بهداشت ایران از احتمال ابتلای حدود ۲۰ میلیون نفر به کرونا تا مردادماه خبر داده بود،‌ وزیر کشور می‌گوید تنها سه درصد...More
علی شمخانی،‌ دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران،‌ می‌گوید دستگاه‌های اطلاعاتی جمهوری اسلامی از احتمال وقوع حادثه و محل انجام عمیات علیه محسن فخری‌زاده...More
چهار تن از رهبران اصلی اعتراضات ضددولتی تایلند روز دوشنبه رسما به توهین به پادشاه این کشور متهم شدند. اتهام این چهار نفر روز یکشنبه در یک پایگاه پلیس...More
میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از طرح مجلس شورای اسلامی برای توقف اجرای پروتکل الحاقی انتقاد کرد. اولیانوف روز...More
وکیل محمدعلی نجفی،‌ شهردار سابق تهران که به جرم قتل همسرش در زندان به سر می‌برد، می‌گوید محکومیت حبس پنج ساله برای موکلش قابل اجراست و او پس از طی...More