بحران آبگرفتگی در دومین بندر ایران؛ تجمع اهالی بندر امام و تعلیق شهردار | ایران اینترنشنال

بحران آبگرفتگی در دومین بندر ایران؛ تجمع اهالی بندر امام و تعلیق شهردار

 

با تداوم بحران آبگرفتگی شدید در بندر امام در استان خوزستان، گروهی از اهالی این شهر در اعتراض به بی‌توجهی مسئولان نسبت به وضعیت سیل‌زدگان، مقابل ساختمان‌های بخشداری و شهرداری‌ این شهر تجمع کردند.

معترضان در این تجمع که روز شنبه ۱۵ آذرماه برگزار شد، شعارهایی چون «مسئول بی‌لیاقت نمی‌خواهیم» سردادند. معترضان پیش از بخشداری و شهرداری، مقابل ساختمان دادگستری تجمع کرده بودند.

 

 

تجمع مقابل دادگستری بندر امام در حالی است که دادستانی این شهر روز پنجشنبه با صدور اطلاعیه‌ای، از تشکیل پرونده در این زمینه و «برخورد بدون اغماض با مقصران و مسببان» آب‌گرفتگی شدید در بندر امام خبر داده بود.

ساعاتی پس از برگزاری این تجمع‌ها، پایگاه خبری «عصر جنوب» به نقل از سعید بزاز، نایب رییس شورای شهر بندر امام، نوشت محمد عبیاوی شهردار این شهر با حکم غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، تعلیق شد.

محسن بیرانوند، فرماندار ماهشهر، هم با تایید این خبر به ایرنا گفت شهردار بندر امام به دلیل قصور از وظایف خود در زمان آبگرفتگی شهر، بر اساس ماده ۱۳ قانون رسیدگی به تخلفات اداری به مدت سه ماه تعلیق شده است.

این اولین‌بار نیست که مردم سیل‌زده بندر امام تجمع اعتراضی برگزار می‌کند. در روزهای اخیر آنان بارها نسبت به وضعیت خود اعتراض کرده‌اند.

پس از گذشت یک هفته از بارندگی‌های شدید در بندر امام، به گفته سعید مجدم، یکی از فعالان اجتماعی این شهر «هنوز آبگرفتگی در سه نقطه شهر» ادامه دارد.

او روز جمعه به ایرنا گفت: «آب از محله‌های ۶۲ دستگاه، منازل شهرداری و کوچه‌های ۲۵۰ دستگاه تخلیه نشده که بیش از یک هزار و ۲۰۰ واحد مسکونی را شامل می‌شود.»

 

 

همچنین محسن بیرانوند، فرماندار ماهشهر به این خبرگزاری گفت: «باید قبل از بارندگی اقداماتی همچون لایروبی جوی‌های خیابان انجام می‌شد اما این کار نشده بود.»

او با متهم کردن شهرداری و شورای شهر به «سهل‌انگاری» در این زمینه، ادامه داد: «بسیاری از جوی‌ها به وسیله زباله و نخاله مسدود شده و کانال خروجی آب‌های سطحی شهر به سمت خارج از شهر نیز بسته و تبدیل به نیزار شده بود.»

این مقام دولتی همچنین درباره واگذاری زمین‌های تلمبه‌خانه مرکزی بندر امام گفت: «این زمین‌ها به صورت مغازه واگذار شده و راه خروج آب‌های سطحی شهر به همین دلیل مسدود شده است که قطعا تخلف به شمار می‌آید، هنوز مشخص نیست این واگذاری از سوی آبفا یا شهرداری صورت گرفته و این پرونده در حال بررسی است.»

پیشتر دادستانی بندر امام گفته بود: «پرونده واگذاری زمین‌های اطراف تلمبه‌خانه بلوکی‌ها به‌طور ویژه از شنبه پیگیری خواهد شد.»

بندر امام یکی از شهرهای شهرستان ماهشهر در جنوب استان خوزستان است و به نوشته ایرنا، «دومین بندر بزرگ ایران» به شمار می‌رود.

تازه چه خبر؟
پروین محمدی، فعال کارگری، نائب رئیس هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران و عضو هیات موسس شورای کارگری بازنشستگان تامین اجتماعی، به دلیل سخنرانی در...More
فرهاد ابول‌نژادیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز، گفت که بیمارستان‌های خوزستان به شدت تحت فشار افزایش شمار بیماران مبتلا به کرونا قرار...More
اداره‌کل حفاظت محیط زیست مازندران اعلام کرد که شمار تلفات مشکوک پرندگان مهاجر در تالاب میانکاله از ۱۹ هزار قطعه گذشت. بنابر اعلام اداره‌کل حفاظت محیط...More
توزیع حدود چهار میلیون دُز واکسن کووید-۱۹ ساخت شرکت جانسون‌اندجانسون شامگاه یک‌شنبه در آمریکا آغاز شد و این واکسن تک‌دُزی قرار است از روز سه‌شنبه به...More
مقام‌های بهداشت و درمان خوزستان از جان‌باختن یک پرستار و یک بهورز به دلیل ابتلا به کرونا خبر دادند. مقام‌های دانشگاه علوم پزشکی اهواز شبکه بهداشت...More