بایدن: باید به اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه رسیدگی کنیم | ایران اینترنشنال

بایدن: باید به اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در خاورمیانه رسیدگی کنیم

 

 

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، در سخنانی گفت باید به «اقدامات بی‌ثبات‌کننده» جمهوری اسلامی ایران در خاورمیانه رسیدگی شود. 

بایدن که روز جمعه اول اسفند در یک ارتباط تصویری در کنفرانس امنیتی مونیخ سخنرانی می‌کرد، درباره ایران اضافه کرد: «آماده‌ایم با گروه ۱+۵ یک درباره توافق هسته‌ای ایران وارد مذاکره شویم.»

رییس جمهوری آمریکا به جزییات اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه اشاره نکرد، اما کشورهای غربی، اسرائیل و گروهی از کشورهای عربی حاشیه خلیج‌ فارس تاکنون بارها خواستار متوقف شدن حمایت جمهوری اسلامی از گروه‌های مسلح در خاورمیانه شده‌اند.

بایدن همچنین با تاکید بر این که «آمریکا و اروپا باید آینده‌شان را کنار همدیگر تضمین کنند»، ادامه داد: «می‌خواهیم از همه محافظت کرده و حاکمیت قانون را حفظ کنیم.»

رییس جمهوری آمریکا گفت: «در برخی نقاط اروپا و آمریکا پیشرفت دموکراسی مورد حمله قرار گرفته. دموکراسی برای اینکه از پس چالش‌ها برآییم حیاتی است. دموکراسی چیره خواهد شد و به شکل تصادفی پیروز نمی‌شود. باید از آن حمایت کنیم.»

بایدن بر رهبری همراه با دیپلماسی نیز تاکید کرد «تا دنیا به جای امن‌تری برای همه مردم تبدیل شود». او گفت: «دولتم از روند دیپلماتیک در حال اجرا درباره افغانستان حمایت می‌کند. مبارزه با داعش هم حیاتی است و نمی‌توانیم اجازه دهیم دوباره قدرت بگیرد و برگردد.»

او با اعلام این که آمریکا فعلا خروج نیروهایش از آلمان را متوقف می‌کند، ادامه داد: «باید همقدم با متحدانمان پیش برویم و ایالات متحده با اروپا همکاری نزدیک خواهد داشت. آمریکا به عضویتش در ناتو متعهد است.»

جو بایدن گفت: «آمریکا بازگشته است و این پیام من به دنیاست. نگاه ما به پیش روست. اتحاد اروپا و آمریکا در راستای رفاه و امنیت مشترک بسیار قوی است.»

رییس جمهوری آمریکا همچنین از چین و روسیه انتقاد کرد و گفت: «دولت چین سو‌استفاده‌هایی می‌کند که به اقتصاد جهانی ضربه می‌زند. شرکت‌های چینی باید اصول شفافیت را رعایت کنند.»

بایدن همچنین با اشاره به «تهدید روسیه» گفت ولادیمیر پوتین می‌خواهد بین اروپا و آمریکا شکاف ایجاد کند. او تاکید کرد بحث تقابل شرق و غرب نیست و کشورش به ما دنبال درگیری نیست و نمی‌خواهد به دوره جنگ سر برگردد.

تازه چه خبر؟
مهرداد جمال ارونقی، معاون گمرک، خبر داد که صبح روز پنجشنبه، ۴۰۰ هزار دوز واکسن چینی سینوفارم وارد ایران شده است. او اعلام کرد که این واکسن «اهدایی»...More
شبه‌نظامیان حوثی‌ تحت حمایت ایران در یمن گفتند با پهپاد و موشک به نقاطی در شهر جازان در جنوب عربستان سعودی، از جمله تاسیسات آرامکو حمله کرده‌اند...More
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از وقوع آتش‌سوزی در یک شرکت تعاونی واقع در میانکاله و انفجار چند تانکر در این منطقه خبر داد. آتش‌سوزی در ساختمان...More
سعید صالح، مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش، از توقف صدور مجوز مهدکودک خبر داد و گفت: تا زمان تشکیل سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک،...More
رسانه‌های ترکیه به نقل از مقامات این کشور اعلام کردند آمریکا اعزام دو ناو جنگی را به دریای سیاه در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه لغو کرده است. براساس...More